معاون اول رییس جمهور تاكید كرد

برنامه ریزی دقیق برای حراست از آثار فرهنگی و تمدنی لازم است

برنامه ریزی دقیق برای حراست از آثار فرهنگی و تمدنی لازم است

فقط سفر: جلسه شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عصر روز شنبه به ریاست معاون اول رئیس جمهور اجرا شد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری در این نشست با تاكید بر ضرورت حراست و حفاظت از میراث فرهنگی بعنوان هویت كشور، اظهار داشت: افكار عمومی و نخبگان كشور حساسیت ویژه ای نسبت به میراث فرهنگی و تمدنی و مفاخر كشور دارند و لازم است كه برنامه ریزی دقیقی برای حفاظت از این آثار و تمدن ایرانی صورت گیرد.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تشكیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، از همراهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای این اتفاق مهم قدردانی كرد و اضافه كرد: تشكیل این وزارتخانه فرصتی است تا با مدیریت منسجم تر و همه جانبه تر، شاهد تحول و بهبود در هر سه بخش مهم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باشیم كه تاثیر تعیین كننده ای بر اقتصاد و تمدن كشور دارد.
جهانگیری به نقش اثرگذار گردشگری و صنایع دستی بر توسعه اقتصاد و اشتغالزایی كشور اشاره و اشاره كرد: تقویت این دو بخش می تواند نقش مهمی در تامین ارز مورد نیاز كشور و ایجاد فرصت های شغلی ایفا كند.
معاون اول رئیس جمهور همین طور با اشاره به دغدغه افكار عمومی و برخی صاحبنظران حوزه میراث فرهنگی درباب نحوه مرمت مسجد شیخ لطف الله اصفهان كه مثل یك گوهر باارزش برای ایران و شهر اصفهان است، از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خواست با تبیین و تشریح دقیق اقدامات انجام شده، دغدغه علاقه مندان و صاحبنظران نسبت به مرمت این مسجد تاریخی را مرتفع سازد و شخصا بر این امر نظارت مستمر داشته باشد.
در این جلسه كه وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز حضور داشتند، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گزارشی از اقدامات انجام شده برای جذب توریست به كشور ارائه كرد و اظهار داشت: با كوشش های صورت گرفته، ایران به جایگاه دومین كشور دنیا در سرعت رشد جذب توریست دست یافته است.
مونسان همین طور با اشاره به اشتغالزایی فراوان بخش گردشگری با سرمایه گذاری اندك، اشاره كرد: ایجاد فرصت های شغلی پایدار در بخش گردشگری، علاوه بر ارزآوری به جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها نیز منجر گردیده است.
وی اضافه كرد: در بخش صنایع دستی نیز با اقدامات و برنامه ریزی های انجام شده، از كشور چین سبقت گرفته ایم و الان رتبه نخست شهرهای صنایع دستی جهانی را در اختیار داریم و در ثبت میراث جهانی نیز از رتبه 11 به رتبه 9 در میان كشورهای جهان ارتقاء پیدا كرده ایم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همین طور گزارشی از روند سبك سازی سقف مسجد شیخ لطف الله و مرمت این مسجد ارائه كرد و اظهار داشت: با وجود اینكه تمام مراحل مرمت این مسجد به شكل اصولی و با رعایت ملاحظات انجام شده است، برای رفع دغدغه افكار عمومی و صاحبنظران، هیاتی جهت بررسی دقیق تر و نظارت بر روند مرمت مسجد شیخ لطف الله اصفهان اعزام خواهد شد.
در این جلسه سوژه تصویب لیست 21 مجموعه ملی جهت اداره و نگهداری بصورت هیات امنایی در اجرای ماده 5 قانون تشكیل میراث فرهنگی و گردشگری و ماده 3 بخشنامه اجرایی ماده مذكور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با كلیات آن موافقت شد.
برنامه جامع مدیریت بحران بازارهای تاریخی و تامین تجهیزات و ساماندهی تاسیسات شهری و روستاهای ارزشمند، در مقابل حوادث و مخاطرات بطئی و محیطی از دیگر پیشنهادات مطرح شده در این نشست بود كه به تایید رسید.
در ادامه این جلسه همین طور پیشنهاد اصلاح عنوان و موادی از بخشنامه ایجاد، اصلاح، تكمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر فعالیت آنها (مصوب 1394/6/4 هیات دولت) مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و به تصویب رسید.1398/09/17
14:22:46
5.0 / 5
4134
تگهای خبر: آموزش , توریست , ثبت , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری