از درخت های كهنسال ایران چه می دانید؟

از درخت های كهنسال ایران چه می دانید؟

به گزارش فقط سفر یك پژوهشگر حوزه میراث طبیعی از شناسایی 1938 درخت كهنسال در سراسر كشور تابحال آگاهی داد و اظهار داشت: برآوردهای انجام شده نشان میدهد تعداد درختان كهنسال ایران از این تعداد بیشتر است.


به گزارش فقط سفر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مصطفی خوشنویس تاریخچه شناسایی درختان كهنسال در جهان را به سال ۱۹۵۰ یعنی حدود ۷۰ سال قبل مربوط دانست و افزود: هر چند این پویش در ایران قدمتی ۲۳ ساله دارد، اما در این مدت زمان كارشناسان موفق شده اند تا ۷۰ سال به جلو حركت كنند.
او به اهمیت شناسایی و دسته بندی درختان كهنسال اشاره نمود و اضافه كرد: بنیان ژنی و ژن پلاستی های طبیعی درختان كهنسال موجب می شود این درختان در طول سال ها استوار باقی بمانند، همین طور درختان كهنسال می توانند به مطالعات تاریخ نگاری و اكولوژی كشور كمك كنند، چون می توان از روی دوایر درختان به تعداد سال های عمر آنها پی برد.
او توضیح داد: اگر دایره های روی درختان نازك باشند مشخص می شود كه در آن سال خشكسالی وجود داشته و درخت با كمبود آب روبه رو شده و اگر قطر دایره های تنه درخت بیشتر باشد نشان میدهد كه سالی پربار داشته است، در نتیجه از نظر تاریخ نگاری می توان دوره های ترسانی و خشكسالی و بازه زمانی بازگشت آنها را به صورت مشخص و دقیق مطالعه كرد.
خوشنویس همین طور درباره اهمیت مطالعه درختان كهنسال در ایران اظهار داشت: ۱۹۳۸ درخت كهنسال تابحال در ایران شناسایی شده اند كه از این تعداد، هزار درخت عمری بین ۳۰۰ تا ۳۰۰۰ سال دارند.
این پژوهشگر با بیان این كه بیشتر از ۱۰۰ درخت بالای ۱۰۰۰ سال در استان خراسان جنوبی وجود دارد و مردم این استان با وجود شرایط اقلیمی گرم و خشك به سبب حرمتی كه برای درختان قائل می شوند تابحال این درختان را حفظ نموده اند، با اشاره به این كه درختان كهنسال در جذب توریست موثرند، افزود: خیلی از این درختان باید بعنوان اثر ملی ثبت و بعنوان یك میراث جهانی به دانشمندان و پژوهشگران و علاقه مندان معرفی شوند.
خوشنویس همین طور اظهار نمود: درخت های موجود در ایران از گونه های مختلف بی نظیرِ دنیا، مانند سپیدار «نظرعلی» كه قدیمی ترین سپیدار جهان است یا بلوط روستای «گاوزن محله» كه بیشتر از ۶۰ متر ارتفاع دارد و بلندترین درخت جهان شمرده می شود و قابلیت ثبت در كتاب گینس را داراست، تشكیل شده اند.
منبع:

1398/09/08
10:38:04
5.0 / 5
4308
تگهای خبر: توریست , ثبت , گردشگری , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری