در تفاهم نامه همكاری جمعیت هلال احمر با سازمان ثبت احوال كشور امضاء شد

استفاده از اطلاعات افراد در ثبت احوال برای مواقع بحران

استفاده از اطلاعات افراد در ثبت احوال برای مواقع بحران

فقط سفر: در نشستی با حضور روسای جمعیت هلال احمر و سازمان ثبت احوال كشور تفاهم نامه ای بین این دو نهاد امضاء شد تا برمبنای آن جمعیت هلال احمر به منظور ارائه خدمات در بحران ها و همین طور خدمات داوطلبی و فرهنگی از ظرفیت های اطلاعاتی این سازمان بهره ببرد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، این تفاهم نامه میان دكتر علی اصغر پیوندی و حمید درخشان نیا روسای جمعیت هلال احمر و سازمان ثبت احوال به امضا رسید كه برمبنای آن جمعیت هلال احمر می تواند از اطلاعات ثبت شده افراد در این سازمان در موارد مختلف بهره ببرد. همچون اینها استفاده از موقعیت مكانی و اطلاعات خانوار برای كمك در حوادث و بحران ها است و همین طور بر طبق این تفاهم نامه امكان استعلام اطلاعات اثر انگشت افراد در بحران ها می تواند در قالب قوانین در اختیار جمعیت هلال احمر قرار بگیرد. از دیگر مواردی كه جمعیت هلال احمر می تواند از اطلاعات ثبت احوال برای استعلام بهره ببرد، استعلام و تطبیق اطلاعات سامانه های سخا و سجاد است.

در این جلسه دكتر علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر اظهار داشت: خوشحالیم فرصتی دست داد تا بتوانیم با امضاء این تفاهم نامه از ظرفیت های سازمان ثبت احوال برای خدمت رسانی شایسته تر به هموطنان بهره ببریم.

رئیس جمعیت هلال احمر اضافه كرد: هلال احمر بعنوان یك نهاد امدادی، فرهنگی و اجتماعی وظایف زیادی به عهده دارد. شاید بسیاری افراد از بیرون هلال احمر را یك نهادی بشناسند كه در حوادث مختلف نقش حاكمیتی امداد و نجات را دارد اما همانطور كه گفتم وظایف دیگری هم داریم.
وی با تشریح اهم فعالیت های جمعیت هلال احمر اظهار داشت: در سازمان جوانان از پیش دبستانی تا سن ۲۹ سالگی افراد را در كانون های مختلف غنچه های هلال، دانش آموزی، دانشجویی، طلاب و … تحت پوشش داریم و اهتمام می نماییم با ایجاد فضایی با نشاط شرایطی را به وجود بیاوریم كه این افراد خلاقیت های خودرا بروز بدهند.
رئیس جمعیت هلال احمر اضافه كرد: سازمان داوطلبان نیز وظیفه هماهنگی مدیریت و سوق دادن داوطلبین و خیرین و ارتباط با كانون های قدرتمند اجتماعی را به عهده دارد و تلاش این سازمان ایجاد بستر لازم برای ترغیب افراد به كار داوطلبانه است.
وی اشاره كرد: اساس كار جمعیت هلال احمر، داوطلبانه است و بنا بر این و وجود شبكه مویرگی تنها ۸۵۰۰ پرسنل رسمی داریم كه در قیاس با سایر دستگاه ها زیاد نیست ولی گستردگی كار ما زیاد است كه با عنایت به ظرفیت داوطلبی، بیشتر این فعالیت ها به دوش داوطلبان و جوانان است كه برای خدمت گزاری به مردم، دل خود و رضای خدا كار و تلاش می كنند. ساماندهی، جذب، مدیریت، آموزش و فراخوان این افراد به عهده داوطلبان است.
پیوندی با اشاره به فعالیت های سازمان امداد و نجات نیز اظهار داشت: این سازمان هم كاملا شناخته شده است و وظیفه دارد در حوادث در لحظات اولیه حاضر شود و تمام تلاش اعضای سازمان این است كه منطقه را از شرایط بحرانی خارج كنند.
وی در مورد تاثیر همكاری ثبت احوال و جمعیت هلال احمر در خدمت رسانی بهتر نیز اظهار داشت: ما از سامانه ای كه شما تشكیل داده اید می توانیم برای ساماندهی داوطلبان استفاده نمائیم. خیلی از مردم دوست دارند به شكلی در كار مردمی سهیم باشند و در این زمینه می توانیم از سامانه موجود بهره ببریم تا داوطلبان را ساماندهی نماییم و همین طور این ظرفیت در زمینه امداد و نجات می تواند بسیار یاری دهنده باشد. بعنوان مثال در زلزله كرمانشاه ما در منطقه با شرایطی مواجه شدیم كه بعضی از مناطق به شدت لطمه دیده بود و ما نمی دانستیم كه این منطقه دقیقا محل سكونت چند خانوار است و چه وضعیتی دارند.
سامانه تغییر نشانی و كمك به هلال احمر
حمید درخشان نیا، رئیس سازمان ثبت احوال كشور نیز در این نشست اظهار نمود: خوشحالم این تفاهم نامه كه مقدمات تدوین آن از مدت ها قبل شروع شده بود به نتیجه رسیده است و از افرادی كه پیگیر به نتیجه رسیدن آن بودند تشكر می كنم.
رئیس سازمان ثبت احوال اضافه كرد: این سازمان یك ظرفیت عظیم اطلاعاتی را مانند یك گنج در خود دارد و در این پایگاه اطلاعات جمعیت كشور و اسناد هویتی بیشتر از ۱۵۵ میلیون ایرانی زنده و فوت شده از سال ۱۲۹۷ تا كنون وجود دارد كه دائما به روز رسانی می شود. در این سازمان هم اكنون ظرفیت پاسخگویی به بیشتر از 6000 استعلام در ثانیه را داریم و روزانه دستگاه های متصل، نزدیك به 2000 استعلام در روز انجام می دهند. بدین سبب این شرایط وجود دارد تا همه دستگاه هایی كه به این پایگاه متصل هستند بتوانند از آن برای راستی آزمایی اطلاعات استفاده كنند.
وی ادامه داد: هم اكنون بیشتر از ۱۷۰ دستگاه، وزارتخانه و موسسه به پایگاه اطلاعات جمعیتی كشور متصل هستند و در بیشتر از ۲۰۰ هزار نقطه كشور به صورت برخط استعلام می شود.
درخشان نیا با اشاره به تفاهم نامه میان جمعیت هلال احمر و سازمان ثبت احوال اظهار داشت: بر طبق این تفاهم نامه، استفاده از داده ها با رعایت حقوق شهروندی انجام می شود و اگر در جایی سخت گیری هایی وجود دارد برای حفظ این حقوق است.
رئیس سازمان ثبت احوال با اشاره به راه اندازی سامانه تغییر نشانی در سال قبل در این سازمان كه مربوط به ثبت اطلاعات سكونت افراد است درباره نقش آن در كمك به جمعیت هلال احمر اظهار داشت: هم اكنون در این سامانه اطلاعات مكانی ۵۴ میلیون نفر ثبت شده و این مساله در بحران ها می تواند كمك بسیار خوبی به هلال احمر بكند. با استفاده از این اطلاعات می توان فهمید كه جمعیت ثابت منطقه چه افرادی هستند و خدمات رسانی بهتر می تواند صورت بگیرد.
وی افزود: همین طور می توانیم نهایت همكاری را در زمینه استعلام اطلاعات ثبت نام كنندگان در سامانه های سخا و سجاد هلال احمر داشته باشیم و اطلاعات مورد نیاز به جز آنهایی كه قانون ما را از در اختیار قرار دادن آن منع كرده، ارائه نماییم.
طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، رئیس سازمان ثبت احوال كشور همین طور اظهار داشت: جمعیت هلال احمر می تواند از اطلاعات اثر انگشت افراد در حوادث هم بهره ببرد و این هم محور دیگری است كه ما می توانیم در این زمینه با هلال احمر همكاری نماییم.
منبع:

1398/09/04
23:45:27
5.0 / 5
4110
تگهای خبر: آموزش , ثبت , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری