نتایج مثبت حضور كلارنس سیدورف در ایران

نتایج مثبت حضور كلارنس سیدورف در ایران

به گزارش فقط سفر حدود یك میلیون دنبال كننده این بازیكن در اینستاگرام بعلاوه تعداد زیادی از دنبال كنندگان رسانه هایی كه به خبر سفر تفریحی سیدورف به ایران پرداختند، در ذهن شان بین تصویر ساخته شده از ایران و تصویر واقعی ایران كه توسط سیدورف به آنها نمایش داده شده، مقایسه می كنند. مقایسه ای كه می تواند تصویر قبلی را تیره و تار كند و اعتماد آن فرد به رسانه هایی كه آن تصویر را ساخته اند هم مخدوش می كند.به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، روزنامه اعتماد نوشت: «حضور كلارنس سیدورف، اسطوره فوتبال جهان در ایران به منظور یك سفر تفریحی، اتفاقی از هر جهت مثبت بود. هر چند كه شنیده می شود كمپانی هایی پشت پرده این سفر بودند و همه چیز آن طور كه ادعا می شود نبوده، اما این مورد چیزی از آورده های این سفر كم نمی نماید. در حالیكه ایران در دوره گذار از وابستگی به درآمدهای نفتی به درآمدهای غیر نفتی است، گردشگری اهمیت فراوانی پیدا می كند. در هفته های اخیر پروژه غیردولتی «فم تریپ» و حضور چندین اینفلوئنسر معروف در ایران، سروصدای زیادی به پا كرد. بدیهی است كه حضور گردشگران معروف زن و مرد در مكان های دیدنی ایران و ثبت كردن تصاویر زیبا، می تواند در تغییر دیدگاه بعضی از مردم جهان نسبت به كشورمان نقشی كلیدی داشته باشد.

رسانه ها برای دهه هاست ایران را كشوری ناامن، آلوده و بسته نشان می دهند و تنها با كمك ابزار رسانه است كه می توان ورق این بازی كثیف را برگرداند و واقعیت را به مردم جهان نمایاند. استفاده از چهره های مطرح، یكی از طریق های ساده و ابتدایی این مقابله است و با كمك آنها می توان تصویر واقعی یك كشور را حداقل به طرفداران و دنبال كنندگان آن فرد شناساند. چنانكه به تازگی جوانا لاملی، بازیگر معروف بریتانیایی به ایران آمد و بعد از بازگشت به بریتانیا، در گفتگو با بی بی سی، مفصلا درباره وضعیت مدرن و پیشرفته شهرهای ایران و هم زیبایی های سنتی كشورمان حرف زد. قاعدتا تصویر زیبا و گردشگر پسندی كه این بازیگر مشهور و محبوب انگلیسی برای مردم بریتانیا و جهان از ایران ترسیم كرد، در افزایش شمار توریستهای خارجی در ایران موثر خواهد بود. بازخوانی حرف های جوانا لاملی در گفتگو با بی بی سی خالی از لطف نیست: «رسیدن به تهران كاملا شگفت زده ام كرد؛ چون تصور خیلی محدودی از ایران به ما ارائه دادند. خبر ها همیشه درباره مشكلات ایران است نه اینكه واقعا این كشور چه شكلی است. هیچ كس به من نگفته بود ایران كشوری درجه یك، فوق العاده زیبا، از هر جهت سرسبز، باشكوه و دوست داشتنی است. با رفتن به مراكز خرید و غذاخوردن می شود فهمید ایرانیان چقدر با سلیقه اند، واقعا معركه بود. همه چیز تهران من را هیجان زده می كرد. درباره یزد باید بگم كه یزد خیلی بیشتر از آن چیزی هست كه بتوانم بگویم. از رفتن به شیراز هم نگویم كه آنجا مرا ذوق زده كرد. هر چیزی را كه می دیدم می خواستم بخرم، ولی چون پرواز داشتم نمی توانستم زیاد خرید كنم. در ایران بهترین غذا های گیاهی دنیا را خوردم، هر غذایی كه خوردم از قبلی بهتر بود، خوردن نوشیدنی های غیرالكلی آن هم بسیار لذت بخش بود.»

كلارنس سیدورف، از اساطیر فوتبال است و حضور او پوشش رسانه ای خوبی به همراه داشت. وی در مورد ایران اظهار داشت: «چند چیز اینجا بی نظیر بود. اول مهربانی مردمش، بعد خوشمزگی غذاها و سومی زیبایی های طبیعی اش. شك نكنید هنوز خیلی جاهای زیادی در ایران هست كه واقعا دوست دارم ببینم. شك نكن خیلی زود بر می گردم.» حدود یك میلیون دنبال كننده این بازیكن در اینستاگرام بعلاوه تعداد زیادی از دنبال كنندگان رسانه هایی كه به خبر سفر تفریحی سیدورف به ایران پرداختند، در ذهن شان بین تصویر ساخته شده از ایران و تصویر واقعی ایران كه توسط سیدورف به آنها نمایش داده شده، مقایسه می كنند. مقایسه ای كه می تواند تصویر قبلی را تیره و تار كند و اعتماد آن فرد به رسانه هایی كه آن تصویر را ساخته اند هم مخدوش می كند.

با پروژه های جدید كه در حوزه گردشگری شروع شده، مشخص است كه دیدگاه كلان به گردشگری تغییر كرده و مسئولان ارشد نظام اهمیت این حوزه را متوجه شده اند و به آن بها می دهند. آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب هم اواخر مردادماه امسال در دیدار با اعضای هیات دولت، اتكای كشور به درآمد نفت را یكی از اشكالات اساسی اداره مملكت دانستند و برای چندمین بار در سال های اخیر، خواستار چاره اندیشی در این زمینه و جایگزین كردن منابع درآمدی دیگری به جای درآمد حاصل از فروش نفت شدند. رهبر انقلاب در جلسه مذكور خطاب به اعضای هیات دولت گفتند: «این یك بلای بزرگی است برای كشور؛ یك راه درآمد راحتی است كه نفت را از چاه بكشیم بیرون و برویم به یك قیمتی بفروشیم؛ یك درآمد مفت و آسان! از اول - از دوران های قبل - به این شیوه عادت كرده ایم؛ این به ضرر ما تمام شده، واقعا به ضرر ما تمام شده. كشورهایی هستند كه یك قطره نفت هم در آنها تولید نمی گردد، [ولی] گشتند، راه های دیگری را پیدا كردند، راه های بهتری را پیدا كردند، به نفع شان به اتمام رسید. نفت اختیارش دست ما نیست، دست تولیدكننده نفت نیست، می بینید دیگر؛ نه فقط [هنگام] مسئله تحریم - حالا تحریم یك چیز عارضی است - [حتی] آن وقتی هم كه تحریم نیست، نفت در اختیار مصرف كننده های گردن كلفت متعارف دنیا است؛ اختیار نفت دست امریكا و اروپا و اتباع اینها است، قیمت گذاری دست آنها است، كارهای گوناگون دست آنها است، توطئه ها و حمله های آنها... ازاین رو ما باید این را در كشور حل نماییم.»

گسترش و تقویت صنعت گردشگری، بطور قطع یكی از طریق های استخلاص كشور از تكیه بر درآمد حاصل از فروش نفت می باشد. در چنین شرایطی، فوتبال بعنوان یك ابزار رسانه ای با عمق نفوذ بالا بین قشر عظیمی از مردم جهان می تواند به كمك صنعت توریسم بیاید و به سهم خودش در تحقق سفارش دقیق و خردمندانه رهبری نظام و بهبود وضعیت اقتصادی مملكت موثر باشد. حضور ستاره ای مثل كلارنس سیدورف با همسرش و دیدار او با اسطوره فوتبال جهان علی دایی، برنامه جالب و تاثیرگذاری است. اما اگر سرمایه گذاری در این عرصه بیشتر شود، راه های جذاب تری هم وجود دارد. تیم های فوتبال پرطرفدار ایرانی مثل استقلال، پرسپولیس، تراكتورسازی و سپاهان كه به ورزشگاه های زیبا و مدرن هم مجهز هستند، می توانند با حمایت های سطح بالا با دعوت از تیم های بزرگ فوتبال اروپا با تمام ستاره های شان، حضور ایران در رسانه های ورزشی و غیرورزشی جهان را پررنگ كنند. با عنایت به ظرفیت های داخلی، بعید است این كار چندان هزینه بر باشد و بخش عمده ای از هزینه ها به واسطه اسپانسرها و بلیت فروشی روز مسابقه و فروش حق پخش جبران و كشور ایران از آثار بلندمدت این سیاست تا مدت ها متنفع خواهد شد. این سیاست در كشورهای بسیار همچون مراكش و كشورهای عربی حوزه خلیج فارس در حال پیاده سازی است و حتی قطر تمام توان استراتژیكش برای مطرح شدن در سطح جهان را به فوتبال پیوند زده است. می توان از این قافله عقب نماند و با انجام چند پروژه بزرگ در این راستا، با هزینه نه چندان زیاد به نسبت رقبای منطقه ای، رقابت شانه به شانه ای با آنها داشته باشیم.»
1398/08/25
01:53:14
5.0 / 5
4177
تگهای خبر: تفریح , توریست , ثبت , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری