پادرمیانی رئیس جمهور چین برای بازگرداندن مرمرهای یونان

پادرمیانی رئیس جمهور چین برای بازگرداندن مرمرهای یونان

به گزارش فقط سفر رئیس جمهور چین هم از موزه بریتانیا خواست تا مرمرهای معبد پارتنون را به یونان بازگرداند.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا به نقل آرت دیلی، مرمرهای پارتنون كه صحنه های نبرد بین اسطورهای یونان باستان را به تصویر می كشند از اوایل قرن نوزدهم به مالكیت بریتانیا درآمده اند و در موزه بریتانیا به معرض نمایش گذاشته می شوند. با این وجود بحث بر سر بازگرداندن این آثار باستانی به یونان، به كشمكشی چندین ساله بین مقام های دو كشور تبدیل گشته است و حالا «شی جینپینگ» رئیس جمهور چین هم از دولت بریتانیا خواسته تا این آثار را به یونان بازگرداند.
رئیس جمهور چین در جریان سفر خود به آتن از موزه «آكروپولیس» كه بخشی از مرمرهای پارتنون را در خود جای داده است بازدید كرد و به مقام های یونان گفت او هم فكر می كند بریتانیا باید مرمرهای پارتنون را به یونان بازگرداند.
«شی جینپینگ» در آخرین روز بازدید رسمی اش از آتن بیان كرد: «ما به شما اطمینان می دهیم كه در این مورد از شما حمایت خواهیم كرد، چونكه خیلی از آثار باستانی و فرهنگی چین هم در كشورهای دیگر نگهداری می شوند و ما تلاش داریم آنها را پس بگیریم.»
از زمانی كه مقام های یونان برای بازگرداندن این آثار به كشورشان تلاش می كنند نزدیك به سه دهه گذشته است، موزه بریتانیا هر بار از بازگرداندن این مرمرها كه این روزها با نام « مرمرهای الگین» شناخته می شوند با استناد به این كه آنها را به صورت قانونی و با موافقت حاكم وقت امپراتوری عثمانی به مالكیت خود درآورده اند، سر باز می زند. این درحالی است كه مقام های یونان معتقدند، تمامی اقدام هایی كه در زمان سلطه امپراتوری عثمانی بر یونان صورت گرفته، فاقد اعتبار است.
مقام های یونان یك مرتبه با كمك «امل كلونی» وكیل بریتانیایی- لبنانی درخواست بازگرداندن این آثار را به بریتانیا عرضه كرده بودند. مقام های كشور یونان همینطور چندی قبل از یونسكو خواستند تا برای بازگرداندن این مرمرها تلاش كند كه این اقدام هم بی نتیجه باقی ماند.
نخست وزیر یونان كه در ماه جولای انتخاب شده، برای برگزاری مراسم دویستمین سال روز استقلال یونان در سال ۲۰۲۱ طی یك درخواست رسمی از بریتانیا خواسته تا مرمرهای پارتنون را به یونان امانت دهد. مسؤلان موزه بریتانیا هم در واكنش به این درخواست اعلام كردند، مبحث امانت دادن این آثار را بررسی خواهند كرد.
چندی قبل نشریه گاردین گزارشی را منتشر نمود كه طبق آن یك وكیل مدافع حقوق بشر از موزه بریتانیا بعنوان بزرگترین مجموعه دار آثار مسروقه یاد كرده بود.1398/08/22
19:38:29
5.0 / 5
4920
تگهای خبر: سفر , وكیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری