نصب تله كابین، جنگل هیركانی را از فهرست میراث جهانی خارج می كند؟

نصب تله كابین، جنگل هیركانی را از فهرست میراث جهانی خارج می كند؟

به گزارش فقط سفر در حالیكه تنها حدود پنج ماه از ثبت جهانی جنگل های هیركانی می گذرد، مسؤلان استان گلستان به دنبال نصب تله كابین در محدوده ثبت جهانی شده هیركانی هستند. به قول رئیس شورایعالی جنگل این اقدام می تواند شاخصهای ثبت جهانی هیركانی را با مشكل مواجه كند.به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، به تازگی سه نماینده دستگاه های میراث فرهنگی، منابع طبیعی و محیط زیست در استان گلستان از استاندار این منطقه درخواست كرده اند كه موانع و مشكلات پیش روی نصب تله كابین كبودوال در علی آباد كتول را رفع كند چون كه بخشی از پارك جنگلی كبودوال استان گلستان در منطقه ثبت جهانی شده جنگل های هیركانی قرار دارد و نصب تله كابین در آن با مخالفت شورایعالی و شهرسازی كشور روبرو شده است.

كامران پور مقدم - رئیس شورایعالی جنگل - در این باره به ایسنا اظهار داشت: در گذشته پارك جنگلی كبودوال در علی آباد كتول محدوده كوچكی بود كه توسط شهرداری استان اداره می شد. بعد از مدتی تصمیم گرفتند كه از ظرفیت های تفرجی این پارك جنگلی استفاده كنند ازاین رو حدودا در سال ۹۲ طرحی را در چارچوب پارك جنگلی به شورایعالی وقت سازمان جنگل ها فرستادند كه با تعیین شرط و شروطی با كلیت آن موافقت شد.

وی افزود: به موازات این اقدام پیگیری هایی برای ثبت جهانی جنگل های هیركانی در حال انجام بود. ازاین رو بازدیدكنندگان و ارزیابان یونسكو بخشی از جنگل های هیركانی را بعنوان هسته مركزی حفاظت و ثبت میراث جهانی انتخاب كردند و اطراف آنرا بعنوان زون (منطقه) ضربه گیر تعیین كردند كه بخشی از پارك جنگلی كبودوال هم در زون ضربه گیر قرار گرفت.

رییس شورایعالی جنگل با اشاره به اینكه در زون ضربه گیر میراث جهانی ثبت شده جنگل های هیركانی می توان اقدامات اكوتوریسم سازگار با طبیعت و با رعایت استاندارها انجام داد، خاطرنشان كرد: با این وجود نصب تله كابین در این پارك جنگلی می تواند شاخصهای ثبت جهانی را با مشكل مواجه كند.

پورمقدم تصریح كرد: سازمان جنگل ها و شورایعالی جنگل به هیچ عنوان از طرحی كه به ثبت جهانی جنگل های هیركانی صدمه وارد كند، حمایت نخواهد كرد. طرح اولیه برای نصب این تله كابین به شرط عدم قطع درخت و قرار بود از فناوری هایی استفاده كنند كه به جنگل صدمه وارد نكند اما بعد از ثبت جهانی نمی توان به راحتی با نصب تله كابین در این محدوده موافقت نمود.

به گفته رئیس شورایعالی جنگل پیشنهاد سه دستگاه محیط زیست، منابع طبیعی و میراث فرهنگی این بود كه محدوده نصب تله كابین تغییر پیدا كند اما در شورای راهبردی مدیریت ثبت جهانی با این پیشنهاد هم مخالفت شد و درحال حاضر هم تنها به فعالیت هایی در پارك جنگلی كبودوال مجوز داده می شود كه سازگار با طبیعت باشند و به جنگل صدمه ای وارد نكنند. از جانب دیگر مسائل فنی نصب تله كابین هم باردیگر باید بررسی شود همینطور سازمان جنگل ها هم به این استان اعلام نموده است كه با هرگونه اقدامی كه میراث جهانی منطقه را به خطر بیندازد، مخالفت است.
1398/08/18
18:10:48
5.0 / 5
4199
تگهای خبر: ثبت , دستگاه , شهر , طبیعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری