نایب رییس اتحادیه صنایع بازیافت ایران خبر داد:

گم شدن سالانه ۲ میلیارد دلار ارزش اقتصادی معاملات پسماند!

گم شدن سالانه ۲ میلیارد دلار ارزش اقتصادی معاملات پسماند!

به گزارش فقط سفر نایب رئیس اتحادیه صنایع بازیافت ایران اظهار داشت: به سبب نبود شفافیت و حضور دلالان در مدیریت پسماند، سالانه حدود دو میلیارد دلار ارزش اقتصادی حاصل از معاملات پسماند، عملا گم می شود و كسی ردی از آن پیدا نمی نماید.


اشكان معمارزاده در گفت و گو با ایسنا، از صادرات قسمتی از مواد اولیه مورد نیاز صنایع بازیافت كشور آگاهی داد و اظهار نمود: وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در این زمینه همكاری و تلاش نموده صادرات قسمتی از مواد اولیه صنایع بازیافت كه نیاز صنایع بازیافت كشور است را متوقف و از خام فروشی جلوگیری كند، اما این چاره كوتاه مدت است و برای حل مشكلات مواد اولیه این صنعت كافی نیست، چونكه رشد صنعت بازیافت كشور در گروی حمایت های قانونی برای رقابت پذیری است.
بگفته وی، مواد اولیه بازیافت معمولا به اسم مواد دیگر از كشور صادر می شوند و در این زمینه وزارت صمت باید اعلام نماید كه صادرات این مواد با چه كدهایی انجام می شود.
نایب رئیس اتحادیه صنایع بازیافت ایران در ادامه كشورهای همسایه همچون پاكستان و مشتری های كلان همچون چین را همچون مهم ترین خریداران مواد اولیه بازیافت از ایران عنوان نمود و اظهار داشت كه به سبب نبود شفافیت در بازار پسماند كشور، عدد دقیقی از میزان صادرات این مواد در دسترس نیست.
همین طور بگفته معمارزاده، محاسبات نشان میدهد كه به سبب نبود شفافیت و حضور دلالان در مدیریت پسماند، سالانه حدود دو میلیارد دلار ارزش اقتصادی ناشی از معاملات پسماند، عملا گم می شود و كسی ردی از آن پیدا نمی كند.
وی نبود ساماندهی در زمینه مبادلات پسماند را علت دیگر مشكلات مربوط به تامین مواد اولیه صنایع بازیافت عنوان نمود و اظهار داشت: اگر دست اندركاران خرید و فروش پسماند در یك سامانه مشخصی همچون بورس، شناسنامه دار شوند و دست دلالان از این بخش كوتاه شود، قسمتی از مشكلات حل خواهد شد.
نایب رئیس اتحادیه صنایع بازیافت ایران با اشاره به اینكه بازار پسماند هم اكنون در انحصار شهرداری ها است، اشاره كرد: چارچوب این سامانه نیز از طرف اتحادیه صنایع بازیافت در حال طراحی است و در نهایت مدیریت این سامانه باید بر عهده یك نهاد غیر ذی نفع و بی طرف گذاشته شود.
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، امین صدرنژاد، دبیر اتحادیه صنایع بازیافت ایران، اسفندماه سال قبل از تعطیلی برخی كارخانه های بازیافت به سبب كمبود مواد اولیه و افزایش قیمت این مواد آگاهی داده بود و علت آن حضور مافیا در بازار پسماند عنوان شده بود.
منبع:

1398/08/10
14:15:38
5.0 / 5
4094
تگهای خبر: خرید , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری