سفر اربعین چقدر هزینه برمی دارد؟

سفر اربعین چقدر هزینه برمی دارد؟

فقط سفر: سفر اربعین «رایگان» نیست، این ویزای عراق است كه «رایگان» شده. پس نباید با تصور این كه مقرر است در یك پیاده روی زیارتی شركت نماییم، بدون آمادگی لازم راهی عراق شد، تا در ادامه با چالش هایی مواجه نشویم كه بازگشت ما را به كشور سخت كند.


به گزارش ایسنا، سنت پیاده روی اربعین از عراقی ها به ایرانیان رسیده است. مردم عراق دو هفته قبل از آن كه تاریخ چهلمین روز شهادت امام حسین (ع) فرا برسد، پیاده از شهرهای مختلف این كشور راهی كربلا می شوند. آنها در موكب یا چادرهایی كه اقوام و قبایل عشایر و روستایی در مسیرهای منتهی به شهر كربلا، برگزار كرده اند استراحت می كنند و پذیرایی می شوند. بیشتر عراقی ها بدون هزینه و بار اضافه معمولا در این مراسم مذهبی شركت می كنند.
این مراسم در زمان حكومت صدام، متوقف شده بود كه با سرنگونی رژیم بعث بار دیگر برقرار شد. در یك دهه اخیر حضور زوار ایرانی در مراسم پیاده روی اربعین در كنار مردم عراق پررنگ تر شده و همین جوشش جمعیت، خدمات موكب ها (چادرها) را نیز متنوع تر كرده است. با آن كه بیشتر خدمات در جریان مراسم اربعین، بلاعوض و خیرات است اما برای حمل و نقل و در مواقعی خواب باید هزینه هایی صرف شود.
در سال های نخست حضور زوار ایرانی در مراسم پیاده روی اربعین، كرایه راه و دیگر امكانات رفاهی در پایین ترین حد تعیین می شد اما با افزایش جمعیت زوار، این هزینه ها در زمان اربعین با دیگر روزها تفاوت و حتی حالتی كاذب پیدا كرد.

ویزای عراق «رایگان»
برای اربعین امسال دولت های عراق و ایران توافق كردند كه ویزای عراق، لغو و بلاعوض شود. این مقرارت از اول ماه محرم (دهم مهرماه) تا اختتام ماه صفر (هفتم آبان ماه) برقرار است.
برداشته شدن ویزا و بلاعوض شدن آن، این ابهام را به وجود آورده كه بدون گذرنامه یا پاسپورت هم می توان به عراق سفر كرد. این درحالی است كه نیروی انتظامی و وزارت كشور تاكید كرده اند برای خروج از كشور حتما باید گذرنامه با ۶ ماه اعتبار زمانی همراه داشت.

گذرنامه حدود ۱۵۰ هزار تومان
هزینه گذرنامه طبق آخرین اطلاعاتی كه نیروی انتظامی منتشر نموده، حدود ۱۵۰ هزار تومان است كه زنان متاهل حدود ۳۰ هزار تومان بابت اجازه نامه محضری از جانب همسر، اضافه بر این مبلغ پرداخت می كنند.

بیمه ۲۲ هزار تومان
اگرچه قرار نیست برای خدمات ویزا یا روادید ورود به عراق در اربعین امسال پولی گرفته شود، اما ستاد اربعین كه در وزارت كشور تشكیل شده، اعلام نموده است: متقاضیان این سفر باید در سامانه «سماح» ثبت نامه كنند و شرط خروج از كشور داشتن برگه تاییدیه ثبت نام در این سامانه اینترنتی و گذرنامه معتبر است. هزینه ثبت نام در سامانه سماح را هم سازمان حج و زیارت كه متولی آن است، ۲۵ هزار تومان اعلام نموده است. اگر زوار به آژانس ها و یا دفاتر زیارتی بازگشت نكنند و خودشان ثبت نام كنند این مبلغ ۲۲ هزار تومان می شود. سازمان حج و زیارت اعلام نموده كه این پول بابت خدمات بیمه و هلال احمر گرفته می شود.
كرایه های راه، اصلی ترین بخش هزینه اربعین را تشكیل می دهد. محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ اعلام نموده «نرخ كرایه و قیمت بلیت اتوبوس، قطار و هواپیما برای اربعین گران نمیشود و در صورت افزایش نرخ و وقوع تخلف، با متخلفان برخورد خواهد شد. » هرچند كه رئیس اتحادیه تعاونی های مسافری، افزایش قیمت ها را احتمال داده است.
تجربه زائرانی كه سال های پیش در مراسم پیاده روی اربعین شركت كرده اند، بیان كننده است كه وقتی تقاضا زیاد شود و اتوبوس كم باشد، قیمت ها گران می شود، حتی اگر قول داده باشند قیمت ها رسما افزایش پیدا نكند.

كرایه اتوبوس تا مرز چند؟
تابلوی قیمتی شركت های اتوبوسرانی درحال حاضر نشان می دهد: نرخ بلیت اتوبوس از شهرهای مختلف ایران تا شهر مرزی مهران حدودا از ۶۰ تا ۲۰۰ هزار تومان برای هر نفر است. قیمت بلیت اتوبوس از از شهرهای مختلف كشور تا كرمانشاه، نزدیك به مرز خسروی نیز از ۴۵ تا ۱۴۰ هزار تومان است. برای رسیدن به اهواز به منظور دسترسی به مرزهای جنوبی (شلمچه و چزابه)، از نزدیك ترین شهر تا دورترین آن به اهواز و آبادان، كرایه هر نفر با اتوبوس از ۲۲ تا ۱۲۵ هزار تومان است.
خدمات رسانی این اتوبوس ها طبق اعلام وزارت راه از ۱۷ مهر شروع می شود. پیشبینی شده برگشت زوار به كشور هم تا اواخر مهرماه ادامه داشته باشد.

سفر با هواپیما و قطار چقدر تمام می شود؟
داده های شركت های هواپیمایی نیز نشان داده تاكنون ۱۰ درصد سفرهای اربعین، هوایی انجام شده اما همین درصد پایین، بیشترین اثرگذاری را در تغییر و تعیین نرخ بلیت هواپیما داشته است و هرچند هر سال اربعین نرخ مصوبی برای مسیرهای هوایی تعیین شده اما با نزدیك شدنِ این مناسبت، بلیت هواپیما در راه عراق نیز كمیاب شده و قیمت آن افزایشی كاذب داشته است.
مقصود اسعدی سامانی ـ دبیر این انجمن شركت های هواپیمایی ـ حدود دو هفته پیش اعلام نمود كه قیمت بلیت پرواز اربعین تهران ـ نجف و تهران ـ بغداد، رفت و برگشت دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و قیمت بلیت پرواز اربعین مشهد ـ نجف و مشهد ـ بغداد به صورت رفت و برگشت دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شده است. قیمت بلیت یك طرفه پرواز اربعین از تهران به نجف یك میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و از مشهد به نجف یك میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.
او گفته كه این قیمت ها برای بلیت پرواز اكونومی است و بلیط بیزینس همچنان به صورت آزاد قیمت گذاری خواهد شد و قیمت بلیت كودكان زیر ۱۲ سال هم ۷۵ درصد قیمت بلیت بزرگسالان است.
قطار، بعد از اتوبوس بیشترین مصرف را در اربعین دارد. مدیرعامل شركت راه آهن هم در تایید حرف های وزیر راه اعلام نموده كه قیمت بلیت قطار در اربعین بیشتر نمی گردد و فروش بر طبق نرخ مصوب است.
راه آهن پیشبینی كرده بیشترین تقاضا برای سفر به عراق از پانزدهم تا ۳۰ مهرماه باشد، برای همین پیش فروش بلیت قطار را از سوم مهرماه شروع كرد.
بررسی تابلوی قیمت قطار در راه تهران ـ همدان، كه دسترسی به مرزهای مهران و خسروی را دارد، نشان داده است هر نفر برای بلیت یكطرفه در این راه مبلغی در حدود ۴۷ تا ۵۶ هزار تومان می پردازد. بررسی جدول فروش بلیت قطار در این راه نیز نشان داده است قطار همدان از ۱۶ تا ۲۵ مهرماه برنامه حركتی ندارد و در روز بیشت و پنجم مهرماه نیز قطارهای سالنی و حومه ای یا گردشگری به قیمت حدودی ۲۵ هزار تا ۶۱ تومان در دسترس می باشد.
قیمت بلیت یكطرفه همین قطار از شهر مشهد نیز حدودا ۱۹۰هزار تومان است كه صندلی های كمی برای فروش دارد.
نرخ بلیت قطار یكطرفه و یكنفره مشهد ـ اندیشمك نیز حدود ۱۶۸هزار و ۲۳۴هزار تومان است. قیمت بلیت این قطار از تهران تا اندیمشك برای هر نفر در راه یكطرفه، حدودا ۹۰هزار و ۱۱۱ هزار تومان است كه ظرفیت آن «ناكافی» و یا به عبارتی تكمیل اعلام شده است.
سعید رسولی ـ مدیرعامل شركت راه آهن كه گفته قیمت بلیت قطار اربعین گران نمیشود، نرخ های این مسیرها را مصداقی اعلام نموده كه بعضی از آنها با تابلوی قیمتی حال حاضر كمی فرق دارد. او گفته كه قیمت بلیت قطار مشهد- كرمانشاه، چهارتخته ۱۹۵ هزار تومان و شش تخته ۱۸۵ هزار تومان است. قیمت بلیت قطار تهران-كرمانشاه چهارتخته ۹۵ هزار تومان، شش تخته ۷۰ هزار تومان و اتوبوسی ۵۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است. قیمت بلیت قطار چهارتخته همدان-مشهد ۲۰۰ هزار تومان و بلیت قطار اتوبوسی تهران-همدان ۴۷ هزار تومان است و قیمت دیگر مسیرها نیز باید منطبق با نرخ های مصوب باشد.
فاصله این شهرها تا نقاط صفر مرزی نیز برخی زوار را ملزم می كند از وسایل نقلیه عمومی استفاده كنند. این خدمات قبل از این ها بلاعوض بود اما در اربعین سال قبل برخی از اتوبوس های مرزی كرایه هایی را آزادانه و سلیقه ای دریافت نمودند كه خارج از برآورد هزینه های زوار بوده است. كرایه های این اتوبوس ها در زمان برگشت زوار كه امكانات محدود می شود وضعیت نابه هنجارتری پیدا می كند، به صورتی كه مسؤولان شهرهای مرزی در جلسات ستاد اربعین به استناد گزارش هایی خواسته اند كه برای سامان دهی حمل و نقل مرزی در زمان بازگشت زوار چاره ای اندیشیده شود. جزئیات هماهنگی در این بخش برای تعیین كرایه اتوبوس های مرزی هنوز اعلام نشده است.

وضعیت كرایه ها در عراق
فاصله مرز مهران از جاده كوت تا شهر كربلا (مطابق داده های نقشه آنلاین گوگل) حدود ۲۹۲ كیلومتر تعیین شده كه زمان مشخص شده برای رسیدن به آن با سواری حدود چهار ساعت است. همین مسیر پیاده حدود دو روز زمان صرف می كند. فاصله مهران تا نجف نیز حدودا در همین حدود است.
قصر شیرین یا مرز خسروی تا شهر كربلا نیز بیشتر از ۳۰۰ كیلیومتر فاصله دارد كه طی این مسیر با سواری بیشتر از ۵ ساعت و با پای پیاده حدود دو روز زمان می برد.
مرزهای چزابه و شلمچه به نجف نزدیكترند تا مهران، فاصله این دو مرز تا شهر نجف نزدیك به ۵۰۰ كیلومتر است كه پیاده روی در این راه حدود ۴ روز طول می كشد. زمان تعیین شده برای طی این مسیر با سواری بیشتر از ۶ ساعت تعیین شده است.
در نقاط صفر مرزی عراق معمولا وسایل نقلیه شخصی مستقر هستند كه بسته به تقاضا، قیمت تعیین می كنند. نرخ اتوبوس ها درحال حاضر حدودا ۱۰ هزار دینار عراق است، مبلغی در حدود ۱۰۰ هزار تومان برای یك نفر.
عتبه حسینی نیز برای اربعین ایستگاه هایی را تعیین كرده و ون هایی را با قیمت مصوب برای جابه جایی و گشت زوار در میان زیارتگاه های نجف و كربلا مختص كرده است. نرخی كه عتبه حسینی برای جابه جایی زوار از مهران تا این شهر اعلام نموده ۸۰۰۰ دینار است كه حدودا ۸۰ هزار تومان می شود.
كرایه تعیین شده در جدولی كه عتبه حسینی منتشر نموده برای ون هایی كه حد فاصل كربلا و نجف را طی می كنند نیز ۴۰۰۰ هزار دینار ـ حدودا ۴۰ هزار تومان ـ تعیین شده است. همین مسیر با تاكسی های شخصی و دربستی الان ۲۵ هزار دینار ـ حدود ۲۵۰ هزار تومان ـ برای یك نفر قیمت دارد. فاصله این دو شهر كه بیشتر زوار آنرا پیاده طی می كنند حدود ۷۶ كیلومتر است كه پیاده آن حدود یك روز زمان می برد.
برنامه زمانی و هزینه گشت های داخل عراق از مبدا شهر كربلا. عتبه حسینی این جدول را تهیه كرده است


منبع:

1398/07/07
19:13:17
5.0 / 5
4315
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری