بی توجهی شهرداری به مناسب سازی معابر برای معلولان باوجود رشد اعتبارات

بی توجهی شهرداری به مناسب سازی معابر برای معلولان باوجود رشد اعتبارات

به گزارش فقط سفر عضو هیات رییسه شورای شهر تهران ضمن انتقاد از عملكرد شهرداری تهران در بی توجهی به مناسب سازی معابر برای معلولان اظهار داشت: ارزیابی ها نشان داده است میزان پیشرفت پروژه های تعریف شده مناسب سازی به شدت كند و عقب است.


زهرانژاد بهرام در گفت و گو با ایسنا، در مورد وضعیت مناسب سازی معابر در مناطق ۲۲ گانه اظهار داشت: در سال ۱۳۹۸ با تشكیل كمیته های مناسب سازی در سطح مناطق ۲۲ گانه، اولویت های پروژه های مناسب سازی با حضور نمایندگان جامعه معلولین در هر منطقه تعیین و قرار شد برای هر یك از مناطق ۲۲ گانه، هشت پروژه مناسب سازی تعریف شود كه برهمین اساس باید در هر منطقه دو بوستان، دو معبر و چهار ساختمان اداری متعلق به شهرداری مناسب سازی شود.

رشد ۳۲۵درصدی اعتبارات مناسب سازی معابر برای معلولان
وی با بیان این كه مناسب سازی ۶۰ میدان میوه و تره بار تا اختتام امسال بعنوان یكی از تكالیف معاونت خدمات شهری مشخص شد، اظهار نمود: تبصره ۳۸ در بودجه ۱۳۹۸ مصوب شد تا بوسیله آن بتوانیم مناسب سازی ایستگاه های مترو خط یك تا چهار، مناسب سازی بوستان ها، سرویس های بهداشتی سطح شهر و ساختمان های شهرداری را با شدت و جدیت بیشتر دنبال نماییم و بنا بر این بودجه مناسب سازی نسبت به سال قبلش ۳۲۵ درصد افزایش یافت.
عضو هیات رییسه شورای شهر تهران با بیان این كه در كمیته مناسب سازی معابر تاكید كردیم كه تمام ایستگاه های خطوط جدیدالاحداث مناسب سازی شود و هیچ ایستگاهی بدون رعایت ضوابط مناسب سازی افتتاح نشود، اظهار نمود: همین طور مصوب كردیم كه ۱۵ ایستگاه پرتردد مترو در خطوط یك تا چهار همچون میدان آزادی، شادمان، انقلاب و... مناسب سازی شود و ایستگاه های قدیمی مترو نیز در یك بازه زمانی مشخص مناسب سازی شود و حتی با سازمان نظام مهندسی استان تهران تفاهم نامه ای منعقد كردیم تا تكمیل چك فهرست ها و نظارت بر امر مناسب سازی را انجام دهد.


میزان پیشرفت پروژه های مناسب سازی كند است
نماینده شورای شهر در كمیته مناسب سازی معابر با بیان این كه به جرات می توان اظهار داشت كه شهرداری در شش ماهه اول ۱۳۹۸ به تكالیف خود در بحث مناسب سازی عمل نكرده، اظهار داشت: ارزیابی ها نشان داده است میزان پیشرفت پروژه های تعریف شده مناسب سازی به شدت كند و عقب است.
وی با بیان این كه بررسی های انجام شده نشان داده است كه از مجموع ۱۰ ایستگاه افتتاح شده در خط شش و هفت هیچ یك از ایستگاه ها ضوابط مناسب سازی را رعایت نكردند، اظهار داشت: برآورد ریالی راه اندازی یك كیلومتر خط مترو با همه وسائل، تجهیزات و ناوگان آن حدود ۵۵۰ میلیارد تومان است و هزینه های ریالی نصب و راه اندازی یك آسانسور برای تردد معلولان، سالمندان و سایر اقشار لطمه پذیر كه نیمی از شهروندان تهرانی را در بر می گیرند تنها ۵۷۰ میلیون تومان است كه نشان داده است سهم مناسب سازی برای یك ایستگاه از یك هزارم درصد هزینه راه اندازی است و به عبارت دیگر با احتساب قیمت های سال ۱۳۹۸ برای ۱۰ ایستگاه افتتاح شده خط شش و هفت تهران بالغ بر ۶۰۰۰ میلیارد تومان برآورد هزینه می شود كه در صورت رعایت ضوابط مناسب سازی در این ایستگاه ها، تنها حدود شش میلیارد تومان به مجموع هزینه ها اضافه می شد كه در قیاس با كل هزینه های راه اندازی مترو بسیار ناچیز بود.

مناسب سازی معابر در گفت و گو و حرف مانده
عضو هیات رییسه شورای شهر تهران با بیان این كه متاسفانه بنظر می رسد دغدغه مدیریت شهری در خصوص اولویت مناسب سازی و همین طور شعار "تهران، شهری برای همه" بیشتر در سطح شعار و گفت و گو باقی مانده گفت: با وجود تعهدات مكرر معاونت حمل و نقل شهرداری در خصوص رعایت ضوابط مناسب سازی در مراحل طراحی و ایستگاه های متروی خطوط جدید، اقدامی حاصل نشده است.
وی با تاكید بر این كه قرار بود محور انقلاب از میدان انقلاب تا میدان فردوسی بعنوان محور پایلوت و نمونه مناسب سازی شود، اظهار داشت: بیشتر از دو سال است كه در مرحله انتخاب مشاور و طراحی مانده است.
وی ادامه داد: همین طور قرار بود شهرداری نقشه راهنمای مكان های مناسب سازی را تهیه و در چارچوب تابلوهای زردرنگ به اطلاع شهروندان برساند كه تابحال توفیقی حاصل نشده است.

شهرداری از برنامه مناسب سازی عقب است
نژادبهرام با بیان این كه طبق برنامه مصوب شده شهرداری باید تا آخر سال جاری، برنامه جامع عملیاتی مناسب سازی اماكن، فضاهای عمومی و ایستگاه های حمل و نقل درون شهری را به تفكیك مناطق ۲۲ گانه عرضه نماید، اظهار نمود: هم در برنامه سوم و هم در بودجه سال ۱۳۹۸ تكالیفی به شهرداری تهران در مورد مناسب سازی معابر محول شده است كه متاسفانه بنظر می رسد شهرداری تهران از برنامه بسیار عقب است.1398/07/03
20:38:58
5.0 / 5
4458
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری