میراث فرهنگی را از بازی میدان مشق بیرون انداختند؟

میراث فرهنگی را از بازی میدان مشق بیرون انداختند؟

فقط سفر: شهرداری و وزارت امور خارجه در شلوغی كارهای وزارتخانه شدن «میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» تصمیم گرفتند تا درباره ی برخی ساختمان های میدان مشق كه در اختیار وزارت امور خارجه و شهرداری تهران است، برنامه ریزی كنند و حتی كاربری های جدید به آن بدهند، اما بدون حضور وزیرِ متولی این محوطه ی تاریخی!


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، در گیرودار وزارتخانه شدن و سر شلوغی های مدیران میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، فضاهای میدان مشق بین وزارت امورخارجه و شهرداری تهران در حال رد و بدل شدن است، فضاهایی كه برمبنای مصوبه سال ۱۳۸۴ درباره ی میدان مشق، باید بعنوان محوطه ای تاریخی به مجموعه ی موزه های ملی در تهران و در این محور فرهنگی تاریخی اضافه شود اما بنظر می رسد اصل را فراموش كرده اند و به فرع چسبیده اند.
اما حرف ها و قول وقرارهای جدیدِ مطرح شده بین ظریف و حناچی درحالی كه رأس اصلی این مجموعه یعنی میراث فرهنگی را برای صحبت درباره ی میدان مشق فراموش كرده اند، چیز دیگری می گوید.
در تفاهم نامه ای كه ظهر چهارشنبه ۲۷ شهریور در امتداد توسعه مناسبات با وزارت امور خارجه، بین پیروز حناچی – شهردار تهران - و محمدجواد ظریف - وزیر امور خارجه - در ساختمان این وزارتخانه امضا شده و سایت شهرداری خبرِ آنرا منتشر نموده، حرف های جدیدی وجود دارد.
در این خبر آمده است: «در قالب این تفاهم نامه قرار شد شهرداری تهران اقدامات مربوط به واگذاری ساختمانی از املاك شهرداری به سازمان ثبت اسناد و املاك كشور در محدوده میدان مشق به وزارت خارجه را پیگیری كند. ضمن اینكه تكمیل راه اندازی و مدیریت ساختمان خدماتی در زمین متعلق به وزارت امور خارجه بر طبق طرح مورد توافق، از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.
همچنین، پیگیری اقدامات مربوط به راه اندازی و بهره برداری ساختمانی با كاربری فرهنگی در زمین متعلق به وزارت امور خارجه موسوم به "خانه دیپلمات" و زمین شرقی آن، از دیگر موضوعات مورد پیگیری از طرف شهرداری تهران است.
طبق این تفاهم نامه وزارت امور خارجه نیز موضوعاتی مانند خارج كردن بخش های اداری و سازمانی وزارت امور خارجه از ساختمان شماره یك به غیر از دفتر وزیر، تخریب ساختمان های شماره ۲ و ۱۰ در صورت امكان نقل و انتقال به ساختمان های جدید و تبدیل قسمتی از زیرزمین ساختمان شماره ۹ به موزه اشیاء وزارت امور خارجه را پیگیری خواهدنمود.
چنانچه وزارت امور خارجه بعد از تهاتر دیون به شهرداری تهران بدهكار شود مقرر شد از ساختمان های موجود در سایر بخش های شهر به شهرداری تهران واگذار كند.»
از ابهام های موجود در این خبر مانند «تخریب»؟ ساختمان های شماره ۲ و ۱۰ محوطه و ایجاد «موزه اشیای وزارت امور خارجه» بجای تبدیل كل محوطه به موزه ای گسترده در كل شهر كه بگذریم، اما هنوز یك بحث باقی می ماند، «مصوبه سال ۱۳۸۲ قبل هیات دولت برای میدان مشق»!
هر چند در طول چند سال قبل متولیان میراث فرهنگی از رئیس گرفته تا معاونان آن بطور دائم قول پیگیری برای محقق شدن مصوبه ی ۱۶ سالِ گذشته ی هیات دولت را می دادند و حتی ظریف نیز چند سال قبل در آئین افتتاحیه ی نوروزگاه در كاخ گلستان، در پاسخ به پرسش خبرنگاران برای واگذاری دفترِ این وزیر به میراث فرهنگی - با هدف ایجاد بزرگترین محوطه ی موزه ای - به لبخند همیشگی اش اكتفا كرد.
اما هیچ گاه خبرِ قطعی از طرف میراث فرهنگی در خصوص پیگیری حقوقی برای به واقعیت پیوستن این مصوبه منتشر نشد، تا امروز كه بنظر می رسد شهرداری تهران به واسطه ی هزینه كردهایش برای میدان مشق در پروژه های عمرانی مختلف، تصمیم دارد مصوبه ی هیات دولت را نادیده بگیرد و متولی اصلی این مركز تاریخی فرهنگی را فراموش كنند!
از طرف دیگر با حمله ی تروریستی داعش به ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم امام خمینی (ره) در سال ۱۳۹۶، تمهیدات جدیدی برای میدان مشق به واسطه ی قرارگیری دفتر وزارت امور خارجه اندیشیده شد، تدبیری كه باز بودن این محوطه تا ساعت ۲۴ را به تعطیلی پس از ساعت كار و روزهای تعطیل و بعد از مدتی نیز به باز بودن میدان تا ساعت ۱۰ شب رساند.
و حالا با جلسه ای كه سه روز قبل در دفتر ظریف در میدان مشق برگزار شد، بنظر می رسد این دو دستگاه تصمیم دارند، مصوبه ی میدان مشق را به نفع خودشان اجرائی كنند.
خبرنگار ایسنا تا لحظه مخابره این گزارش كوشش كرد در تماس با معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اطلاعش از این جلسه و اقداماتی كه تا كنون برای پس گرفتن میدان مشق انجام شده را جویا شود، اما موفق نشد.
منبع:

1398/06/30
20:24:01
5.0 / 5
4138
تگهای خبر: ثبت , خدمات , دستگاه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری