سه مرد جدید شورایعالی میراث فرهنگی و گردشگری

سه مرد جدید شورایعالی میراث فرهنگی و گردشگری

به گزارش فقط سفر رئیس جمهور حكم اعضای حقیقی دوره جدید شورایعالی میراث فرهنگی و گردشگری را به نام یك چهره ی فرهنگی، یك دولتمرد و یك تاجر امضاء كرد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، حسن روحانی در حكمی، «محمدحسین ایمانی خوشخو»، «سید محمدصادق خرازی»، «غلامحسین شافعی» را بعنوان اعضای جدید شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری معرفی نمود.
این حكم برمبنای دو ماده واحده قانون تشكیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مصوب ۲۴ تیر امسال و با استناد به ماده (۳) قانون تشكیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مصوب ۲۳ دی ۱۳۸۲، مجلس شورای اسلامی، با پیشنهاد علی اصغر مونسان - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - به عضویت "شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری" منصوب شده اند.
نكته ی حائز اهمیت دیگر در این حكم، انتخاب سه عضو برای حضور در شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری و بعنوان كارشناس خبره در دوره جدید هستند، در صورتیكه اعضای حقیقی شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری در دوره گذشته یعنی سال ۱۳۹۴ به درخواست مسعود سلطانی فر "پیروز حناچی"، "ابراهیم بای سلامی"، "سید محمد بهشتی" و "محمدعلی نجفی" بعنوان كارشناس خبره در این شورا انتخاب شده بودند.
همین طور انتخابِ خرازی، ایمانی خوشخو و شافعی در حالی انجام شده است كه در زمان روی كار آمدن دولت دوازدهم، نام خرازی و ایمانی خوشخو برای ریاست سازمان میراث فرهنگی، پس از زهرا احمدی پور عنوان شد، اما در نهایت «علی اصغر مونسان» به صندلی ریاست این سازمان تكیه زد.
در صورتیكه مسئولیت ِ "صنایع دستی"، در طول چند سالِ گذشته به این شورا اضافه شده است، اما عنوانِ این شورا یعنی "شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری" همچنان بدون نام "صنایع دستی" ذكر می شود، آن هم در صورتیكه در آخرین جلسه معاونانِ وزیران در این شورا، حتی درباره بیمه هنرمندان نیز صحبت شد، ولی هیچ نامی از صنایع دستی در بیان نامِ شورا در نامه جدید هم نیست.
اما سه عضو جدید شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری، كه بوده اند و قبل از این در كدام حوزه ها و رشته ها حضور داشته اند.خرازی؛ دولتمرد عاشقِ فرهنگ و تاریخ

«سید محمدصادق خرازی» از مجموعه داران آثار تاریخی و نسخ خطی، متولد دوم فروردین ۱۳۴۲ در تهران، لیسانس مدیریت از دانشگاه State university of New York، مدرك فوق لیسانس خود در رشته مطالعات خاورمیانه را از دانشگاه نیویورك گرفت و الان دانشجوی دكتری در رشته ی تاریخ وسیاست در دانشگاه دورهام انگلیس است.
وی در فاصله ی سال های ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۳ سفیر و معاون نماینده ی دائم ایران در سازمان ملل متحد بود، در فاصله ی سال های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ نیز سفیر ایران در فرانسه و الان نیز دبیركل حزب ندای ایرانی ها و عضو هیئت امناء سازمان جهانی تبلیغات و مدیرمسئول وبگاه دیپلماسی ایرانی است.
وی همینطور مشاور ارشد سید محمد خاتمی - رئیس جمهور اسبق -، عضو هیئت امنای مركز بین المللی گفت وگوی تمدن ها در ژنو از ۱۳۸۴ تا امروز، محقق افتخاری داشگاه سنت اندروز انگلستان، مدیر پروژه میراث مكتوب و نسخ خطی ایران و اسلام و سرویراستار دانشنامه اسلام معاصر از ۱۳۸۴ تا امروز است.
وی پس از انقلاب اسلامی و در زمان جنگ تحمیلی در فاصله ی سال های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۶ معاون ستاد تبلیغات جنگ شورای عالی دفاع و عضو شورای مركزی ستاد پشتیبانی جنگ بود و از ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۶عضو شورای عالی پدافند ملی بود وی همینطور از ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۷ مشاور مدیر عامل خبرگزاری ایرنا بوده است.
خرازی همین طور در طول سال های گذشته "عضو شورای راهبردی امور بین الملل سینمای ایران"، "عضو شورای بین المللی دانشگاه تهران"، "عضو كمیسیون فرهنگی یونسكو"، "عضو هیئت امنای دانشگاه دفاع ملی"، "عضو كمیته سیاسی شورای عالی امنیت ملی"، "عضو شورای عالی سازمان اسناد ملی ایران"، "عضو شورای عالی كتابخانه ملی ایران"، "عضو هیئت امنای خانه كتاب" و "عضو شورای بین المللی دانشگاه آزاد اسلامی"، "عضو هیئت مدیره شهر كتاب تاكنون"، "عضو هیئت امنای بنیاد ایرانشناسی"، "عضو هیئت امنای انجمن مفاخر ملی ایران"، "عضو هیئت امنای پژوهشگاه میراث فرهنگی"، "عضو هیئت موسس وهیئت امناء دانشگاه حافظ شیراز"، "عضو شورای سیاست گذاری مركز گفت وگوی تمدن ها در تهران تاكنون"، "عضو شورای سیاست گذاری مركز گفت وگوی تمدن ها در ژنو" و "رئیس و عضو هیئت امنا كتابخانه و موزه ملی ملك" بوده است.
وی همینطور در رزومه شخصی اش خودرا بعنوان «خادم امام رضا (ع)»، «خادم قرآن كریم» و «خادم میراث فرهنگی» معرفی كرده است.
وی در اقدامات تاسیسی خود، ایجاد موزه هدایای وزارت امور خارجه، تاسیس كتابخانه بزرگ تخصص وزارت امور خارجه تهران، تاسیس مركز اسناد و تاریخ دیپلماسی ایران تهران، مركز ایرانشناسی و زبان فارسی مسكو، مركز مطالعات ایران استرالیا-كانبرا، موسسه مطالعات ایرانی در دانشگاه سنت اندروز و مركز مطالعات ایرانی در تاجیكستان-دوشنبه را در روزمه كاری خود دارد.
خرازی همین طور در كنار ترجمه كتاب «قلب اسلام» نوشته دكتر نصر در سال ۱۳۸۴، گردآوری مجموعه نظرات آسیا درباره گفت وگوی تمدنها ۱۳۸۲، گردآوری مجموعه اسناد امریكا، نظارت بر كتاب فرهنگ رجال و خاندان های معاصر عراق، نظارت بر كتاب های «فرهنگ رجال معاصر» در كشورهای قطر، بحرین، عراق و نظارت بر كتاب «سرود اهل بخارا» را انجام داده و كتاب «الانساب المشجره» را تالیف كرده است.
وی همینطور مدرك دكتری افتخاری از دانشگاه روابط بین الملل اكراین، دكتری افتخاری از دانشگاه روسیه، دكتری افتخاری از دانشگاه دولتی بیشكك قزاقستان و دكتری افتخاری از دانشگاه اوشی گرفته است.ایمانی خوشخو؛ مرد فرهنگ و گردشگریِ جهاد دانشگاهی
محمدحسین ایمانی خوشخو هم روزمه ی نسبتا طولانی دارد. او مدرك كارشناسی خودرا سال ۱۳۶۷ در رشته ریاضی محض از دانشگاه تربیت معلم، كارشناسی ارشد را سال ۱۳۷۲ در رشته اقتصاد از دانشگاه علامه طباطبایی و سال ۱۳۸۲ دكتری گردشگری گرایش اقتصاد گردشگری اش را از دانشگاه منچستر انگلستان گرفت. از زمان اختتام این مقطع از تحصیلات خود تا سال ۱۳۸۹ هم معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور هنری بود.
او را از نیروهای اولیه جهاددانشگاهی می توان دانست كه همزمان با تاسیس این نهاد علمی – فرهنگی در سال ۱۳۵۹ به عضویت این نهاد در آمد.
وی كه حالا رئیس پارك ملی علوم، فناوری های نرم و صنایع فرهنگی و رئیس انجمن علمی گردشگری ایران است كه از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۶ معاون فرهنگی جهاددانشگاهی بود، در فاصله ی سال های ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۵ دبیر شورای فرهنگ عمومی كشور بود، از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ نیز مسئولیت معاون آموزشی جهاد دانشگاهی كل كشور را بر عهده داشت.
وی همینطور قبل از سال ۱۳۹۰ تا امروز رئیس كمیته برنامه ریزی گردشگری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، از سال ۱۳۹۳ رئیس كمیسیون هنر و معماری و از سال ۱۳۹۲ مدیر مسئول خبرگزاری علم و فرهنگ است، همین طور در دوره ای رئیس دانشگاه علم و فرهنگ بود.
مدیر مسئولی فصلنامه های علمی فرهنگی "گردشگری و توسعه"، "اندیشه های حقوق خصوصی علم و فرهنگ"و "گردشگری علم و فرهنگ"، "هنر علم و فرهنگ" و " روان شناسی علم و فرهنگ" نیز همین طور بر عهده ی ایمانی خوشخوست و او مدرس گروه جهانگردی دانشكده مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه علم و فرهنگ دوره ‏های كارشناسی و كارشناسی ارشد و دكتری در حوزه‏ های تخصصی اقتصاد گردشگری، بازاریابی گردشگری، سیاستگذاری و برنامه‏ ریزی گردشگری و اقتصاد فرهنگ و هنر را نیز بر عهده دارد.
عضویت شورای تخصصی گروه آموزشی گردشگری و مدیر گروه مدیریت گردشگری مقطع دكتری از سال ۱۳۹۰ تا امروز، عضویت شورای راهبردی و سیاستگذاری تهیه و تدوین« برنامه جامع توسعه ملی گردشگری كشور»، از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نماینده رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شورای برنامه ریزی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را بر عهده داشته است.
مرد تاجر شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری

غلامحسین شافعی مرد تاجرِ تازه انتخاب شده برای این شوراست. او سال ۱۳۳۰ در روستای نیك شهرستان قائن در خراسان جنوبی به دنیا آمد و از دانشگاه تهران در رشته مدیریت صنعتی فارغ التحصیل شد.
به واسطه ی شغل اش یعنی ریاست اتاق بازرگانی ایران، عضو شورای پول و اعتبار، عضور شورای اقتصاد كشور، عضو هیئت واگذاری و رئیس اتاق بازرگانی و صنعت اكو نیز بوده است.
هر چند قبل از آن نیز، نایب رییسی اتاق بازرگانی ایران، ریاست اتاق مشهد و رئیس شورای ملی زعفران را در تجربه كرده؛ شغل هایی كه به واسطه ی آن، از او یك تاجر هم ساخته است.
شافعی ۱۰ آذر ۱۳۹۲ و با استعفای محمد نهاوندیان، به ریاست اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و كشاورزی ایران برگزیده شد و تا خرداد ۹۴ انتهای دوره هفتم به عهده داشت، او بار دیگر ۱۴ شهریور ۱۳۹۵، با استعفای محسن جلال پور و با رای اعضای هیئت نمایندگان، بعنوان رئیس اتاق بازرگانی ایران برگزیده شد. او ۲۶ خرداد امسال برای دوره چهارساله با رای هیات نمایندگان اتاق ایران به ریاست اتاق برگزیده شد.

شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری چه می كند؟
اما در این میان سوالات مطرح شده درباره ی شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری، دیگر اعضای این شورا و جلسات برگزار شده توسط این شورا تا كنون، رضا معصومی راد - مسوول دبیرخانه شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری – پاسخ می دهد.
وی در گفت و گو با ایسنا می گوید: شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری طبق ماده ۳ قانون تشكیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مصوب ۲۳/۱۰/۱۳۸۲ مجلس شورای اسلامی به ریاست رئیس جمهور یا معاون اول رئیس جمهور و عضویت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری (وزارتخانه) و وزیران امور خارجه، راه و شهرسازی، كشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم، تحقیقات و فناوری، امور اقتصادی و دارائی و آموزش و پرورش و رؤسای سازمان های برنامه و بودجه كشور، صدا و سیمای و حفاظت محیط زیست و چهار نفر كارشناس خبره با پیشنهاد وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی وحكم رئیس جمهور تشكیل می شود.
او با بیان این كه در تبصره یك ذیل ماده فوق تصریح شده كه «رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری (وزیر) دبیر شورای عالی خواهد بود و دبیرخانه شورای عالی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تشكیل می شود»، اضافه كرد: همین طور بر طبق تبصره ۲ این ماده نیز همه ی وزارتخانه ها، سازمان ها، نهادها، شركت ها و مؤسسات دولتی، شهرداری ها و كلیه دستگاه هایی كه شمول قانون بر آنها مستلزم ذكر یا تصریح نام است، را در حدود وظایف قانونی خود، به اجرای مصوبات این شورای موظف كرده است.
به قول وی؛ در مواد چهار و ۹ این قانون نیز، وظایف و اختیارات شورا این طور تبیین شده اند؛ «تصویب سیاستها، خط مشی ها و برنامه های كلان امور میراث فرهنگی وگردشگری»، «جلب حمایت بخشهای دولتی و غیردولتی و بخش تعاونی و خصوصی برای تحقق اهداف بخش میراث فرهنگی و گردشگری»، «فراهم كردن زمینه سرمایه گذاری بخش غیردولتی و افزایش سهم آن در امورمربوط به میراث فرهنگی و گردشگری» و «همه وظایف قانونی كه تا پیش از تصویب این قانون برعهده شورای سازمان میراث فرهنگی كشور و شورای عالی ایرانگردی و جهانگردی بوده است»
او با تاكید بر این كه در ماده ۹، شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری مكلف شد، متناسب با جایگاه هر یك از كشورها در اهداف بازار جهانگردی ایران، صدور روادید برای اتباع آنها را به ترتیب دسته بندی و به وزارت امور خارجه جهت اقدام ابلاغ كند، توضیح داد: «لغو روادید»، «اجازه ورود با پروانه گذر مرزی»، «صدور روادید در مبادی ورودی ایران برای مدت معین» و «صدور روادید در سفارتخانه های ایران در خارج از كشور در زمان های معین حداكثر ظرف مدت یك هفته» به ترتیب در این دسته بندی قرار گرفته اند.
معصومی راد با بیان این كه در همین ماده از قانون، وزارت امور خارجه مكلف شده تا برای تحقق اهداف جلب جهانگردان خارجی نسبت به صدور روادید برای آنان با رعایت مفاد این ماده اقدام نماید، افزود: سایر وزارتخانه ها و دستگاه های در رابطه با صدور روادید نیز موظف به همكاری هستند.
مسوول دبیرخانه شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری، همین طور به عملكرد دبیرخانه شورا اشاره نمود و اظهار داشت: به منظور تحقق اهداف و رسالت های بخش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و بر طبق بررسی های كارشناسی و مطالعات انجام شده، تابحال بالغ بر ۲۰ محور در دستور جلسات كمیته ها و كمسیون های تخصصی ذیل شورا قرار گرفته و در چهار جلسه كمیسیون تخصصی پنج محور بررسی و به لحاظ كارشناسی تأیید شده است و برای تصویب و ابلاغ و در دستور نشست های آتی شورای عالی قرار گرفته كه با تعیین كارشناسان خبره در دوره جدید، امكان برگزاری مستمر جلسات شورای عالی فراهم گشته است.
او اشاره كرد: به سبب اهمیت نقش و جایگاه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خصوصاً در تحقق سیاست های كلی و عبور از شرایط اقتصادی كنونی و نیز جلب همكاری كلیه دستگاه های اجرایی كه در نیل به اهداف این بخش ذی مدخل اند، برنامه ریزی لازم انجام شده تا از ظرفیت شورای عالی بهره گیری موثر استفاده گردد.
شرح وظایف شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری را می توانید در این لینك ببینید.1398/06/29
13:33:47
5.0 / 5
4287
تگهای خبر: آموزش , تبلیغات , دستگاه , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری