بازار تبریز به مانند بازار استانبول می شود؟

بازار تبریز به مانند بازار استانبول می شود؟

به گزارش فقط سفر مشاور استاندار آذربایجان شرقی در امور میراث فرهنگی تصریح كرد: نگرانی من از این است كه بازار تبریز گرفتار توریسم شود و مانند بازار استانبول صرفا تبدیل به دكان‎هایی بغل هم شود كه فقط سوغاتی به گردشگر ها عرضه می كند و كارایی دیگری ندارد.


اكبر تقی زاده در گفتگو با ایسنا در تشریح این خبر اظهار نمود: حوادثی مانند آتش سوزی و تخریب قسمتی از بازار در طول دوره های مختلف روی داده و در نهایت مرمت شده است، هر چند این حوادث هم صدمه های جدی به بازار وارد می كند، اما به كمك دانش روز قابل مدیریت و كنترل است.
وی با اشاره به اینكه بازار از گذشته روال هایی برای مدیریت جمعی خودش داشته است، اضافه كرد: بعنوان مثال در گذشته ساختارهایی برای اصنافی كه در خطر ورشكستگی قرار داشتند، پیشبینی شده بود و اگر چنین مشكلی برای كسی پیش می آمد، بازاریان به او كمك می كردند تا ضرر جدی به كسی وارد نشود.
وی افزود: اگر حمایت های این چنینی بازاریان از هم به صورت زنجیروار تسری پیدا نكند، سرمایه اجتماعی بازار به خطر می افتد و بازار از بین می رود.
تقی زاده از بین رفتن سرمایه انسانی را از دیگر خطراتی عنوان نمود كه حیات بازار تبریز را تهدید می كند و اظهار داشت: بازار به انسان های فكور و حكیمی نیاز دارد كه آنرا با حكمت خودشان اداره كنند. بازار نه تنها محل تجارت، بلكه محل تولید فرهنگ و حیات است، اما باز تولید این فرهنگ و انسان های حكیم الان به راحتی اتفاق نمی افتد.
وی با تاكید بر ارتباط و تاثیر دو جانبه انسان و محیط بر یكدیگر اضافه كرد: هر یكی از این دو آسیب ببیند، هویت شهری و ارتباط دو جانبه انسان و محیط را تحت تاثیر قرار می دهد.
ایشان در ادامه با عرضه توضیحاتی در مورد عدم تناسب برخی مشاغل و صنوف مستقر در بازار تبریز با هویت و قدمت تاریخی آن بیان كرد: تغییر الگوهای شغلی با عنایت به تغییر سبك زندگی اجتناب ناپذیر بوده و با خارج شدن برخی مشاغل از چرخه بازار، مشاغل و كالاهای دیگر جایگزین شده و مشاغل قبلی اهمیتشان را از دست می‎دهند.
مشاور استاندار آذربایجان شرقی در امور میراث فرهنگی در ادامه تصریح كرد: نگرانی من از این است كه بازار تبریز گرفتار توریسم شود و مانند بازار استانبول صرفا تبدیل به دكان‎هایی بغل هم شود كه فقط سوغاتی به گردشگر ها عرضه می كند و كارایی دیگری ندارد، هر چند این كار، پول زیاد و اقتصاد فعالی دارد، اما دیگر بازار معنای رایجش را از دست می دهد و محلی برای تولید فرهنگ و تعاملات اجتماعی نیست.
وی با اشاره به اینكه كم اهمیت شدن آذربایجان و بخصوص تبریز در بازار خطری است كه بازار تبریز را تهدید می كند، اظهار داشت: اگر آذربایجان اهمیت بنیادین گذشته را كه در سطح كشور و فراتر از كشور داشت از دست بدهد، تجارت هم افول می كند و بازار اهمیتش را از دست می دهد.
وی در ادامه، تغییر اقلیم را از دیگر خطراتی كه بازار تبریز را تهدید می كند، عنوان نمود و اظهار داشت: با تغییرات اقیلمی شاهد كاهش محصولاتی مانند خشكبار در بازار هستیم، مثلا كاهش تعداد روزهای یخبندان و صنایع آلاینده غرب تبریز هم بر تغییر محصولات كشاورزی عرضه شده در بازار تاثیر دارد.
او در آخر تصریح كرد: رسانه ها در شناساندن جایگاه واقعی بازار به مردم و اصناف و رسالت واقعی بازاریان نقش موثری دارند و اگر مردم از این حقایق آگاه باشند، پای تبریزی ها هیچگاه از بازار بریده نمی گردد.

1398/06/24
20:51:59
5.0 / 5
4551
تگهای خبر: توریست , شهر , محصولات , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری