بررسی وضعیت مجسمه های پایتخت

از نوشتن یادگاری به روی مجسمه های تهران تا تعیین حریم آثار هنری

از نوشتن یادگاری به روی مجسمه های تهران تا تعیین حریم آثار هنری

به گزارش فقط سفر رئیس كمیته هنر شورای شهر تهران از تهیه ˮطرح حریم آثار هنری پرارزش در سطح شهر تهرانˮ اطلاع داد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، الهام فخاری با اشاره به برگزاری جلسات مختلف با هنرمندان و نمایندگان انجمن های هنری و صرف ماه ها زمان جهت بررسی و صدمه شناسی وضعیت موجود آثار در شهر، از تهیه طرح "حریم آثار هنری پرارزش در سطح شهر تهران" اطلاع داد و اظهار داشت: با عرضه و تصویب این طرح در صحن شورا، قدمی در راه محافظت از این آثار برداشته خواهد شد.
الهام فخاری افزود: كمیته هنر شورای شهر تهران این طرح را با تمركز بر كنترل عوامل صدمه رسان طبیعی و انسانی محتمل و درجهت حفظ حقوق معنوی و شأن هنرمندان خالق اثر تهیه كرده است.
رییس كمیته هنر شورای شهر تهران افزود: هنرمندان و خالق آثار پرارزش شهری همواره از نحوه رفتار مردم و عوامل مدیریت شهری با آثارشان گلایه داشته اند و معتقدند حریم این آثار در موقعیت های مختلف و به شكل های گوناگون در معرض تعرّض قرار می گیرد.
وی با اشاره به صدمه های مختلف این آثار در شهر بیان كرد: مهم ترین صدمات به واسطه تصمیمات متناقض و غیركارشناسی در شهرداری به آثار وارد می شود و به همین جهت نیازمند مصوبه و آئین نامه ای روشن و جامع برای مدیریت اینگونه تصمیمات هستیم.
وی اضافه كرد: كمیته هنر شورای اسلامی شهر تهران با عنایت به اهمیت جایگاه هنر و آثار هنری خلق شده در شهر همچون مجسمه ها، آثار حجمی و دیوارنگاره های واجد ارزش و برای مقابله با عوامل مختلف تهدیدكننده و صدمه رسان در شهر، از آغاز سال جاری به منظور ایجاد حریم های حفاظتی، پیشگیری از آشفتگی های بصری، اقدامات محیطی سلیقه ای، سرقت و عوامل جوی فرساینده، تهیه "طرح حریم آثار هنری پرارزش در سطح شهر تهران" را در دستور كار قرار داد و الان طرح تكمیل شده و مقرر است در آینده نزدیك در صحن علنی شورای شهر تهران عرضه شود.


حق تمامیت اثر هنری در تهران جایگاهی ندارد
نگار نادری پور، مدیر مسئول انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران هم ضمن انتقاد از صدمه های آثار هنری پرارزش در تهران اظهار داشت: یكی از مصادیق عدم رعایت حریم در آثار شهری، نبود مشخصات هنرمند یا ناقص و ناخوانا بودن پلاك اثر است. البته خوشبختانه در سال های اخیر سازمان زیباسازی تهران برای شناسنامه دار كردن تمامی آثار شهری و نظم بخشی به پلاك ها، آرشیو جامعی تهیه كرده است.
نادری پور افزود: معضل دیگر آثار شهری به رسمیت نشناختن "حق تمامیت اثر" است. برپایه این حق هیچ كس نمی تواند یك اثر هنری را بدون موافقت پدیدآورنده تغییر دهد ولو اندك و ناچیز! اما متاسفانه این حق مكرراً از جانب ارگان های ذیربط و متولیان هنرهای شهری زیرپا گذاشته می شود.
به گفته مدیرمسئول انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران، از جانب دیگر فضا برای زنده ماندن آثار هنری در شهر كم است. هر تكه از شهر تهران به نفع اقتصاد، ساخت و ساز، عبور و مرور و... مصادره شده و آثار هنری به نقاط غیرفعال عقب رانده شده اند. تراكم (از تابلوهای راهنمایی و رانندگی گرفته تا فضای سبز) امكان دیده شدن آثار را به حداقل رسانده و مجسمه ها در ازدحام و ترافیك بصری امكان تنفس ندارند و كارآیی خویش را از دست می دهند.
نادری پور تصریح كرد: طرح "حریم آثار هنری" كه در كمیته هنر تهیه شده، یكی از لزوم های شهری است و تعیین حریم به پیشگیری از تعرض فیزیكی و معنوی به اثر كمك خواهد نمود.


ارائه طرح حریم آثار هنری شهری به صحن شورای شهر، در آینده نزدیك
امیر راد، رئیس انجمن هنرمندان نقاش ایران هم درباره طرح حریم آثار هنری كه در كمیته هنر تهیه شده است، اظهار نمود: بلوغ این طرح احتیاج به مشورت پیوسته با كارشناسان و هنرمندان و رصد مستمر موارد خطا و رسیدگی به آن دارد.
رییس انجمن هنرمندان نقاش ایران اضافه كرد: اما مشكل تا به امروز در نبود یك مرجع قانونی و دستورالعمل جامع خویش را نشان می داد كه امیدوارم با طرح «احترام به حریم آثار هنری» در كمیته هنر و تصویب آن، این مشكل مرتفع شود.
وی تصریح كرد: تشكیل كارگروه ویژه این امور، جلسات مختلف با كارشناسان، تعامل با هنرمندان، توجه به هنر شهری و آثار هنری در شورای پنجم همچون موارد مباركی است كه تداوم آن بدون شك می تواند بعضی از گره های كهنه این حوزه را بگشاید.


برخورد با یادگاری نوشتن روی آثار می توانست از گسترش ناهنجاری ها بكاهد
بنا براعلام شورای شهر، بهداد لاهوتی، هنرمند مجسمه ساز دررابطه با شرایط فعلی آثار هنری در سطح شهر خاطرنشان كرد: ما باید یادگاری نویسی مردم روی آثار باستانی را جدی تر می گرفتیم تا شاهد شعارنویسی و تبلیغات پوچ بر در و دیوار و مجسمه هایمان نباشیم.
لاهوتی با اشاره به تداخل و تناقض در تصمیمات جامعه بزرگ شهرداری اظهار داشت: امروز مجسمه نصب می نماییم و دیوارنگاری می كنیم؛ فردا جلوی همان ها درخت می كاریم و تابلو نصب می نماییم. بدون اینكه به تلاش همكاران خود در بخشی دیگر اهمیت دهیم.
وی در انتها تصریح كرد: چنین مدیریتی به هیچ وجه مفید فایده نیست و هرچه سریع تر باید به واسطه اجرای طرح هایی مثل حفظ حریم آثار پرارزش شهری، اصلاح گردد.1398/06/06
13:57:39
5.0 / 5
4163
تگهای خبر: تبلیغات , شهر , شورای شهر , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری