بر اساس گزارش مركز آمار

شهرنشینان ایران سالی 4 میلیون اضافه درآمد دارند

شهرنشینان ایران سالی 4 میلیون اضافه درآمد دارند

به گزارش فقط سفر طبق آمار رسمی خانوارهای ایرانی به صورت متوسط در سال حدود ۴۳ میلیون درآمد دارند كه در مقابل حدود ۳۹ میلیون تومان هزینه، حدود چهار میلیونی هم اضافه می آورند!به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، اجرای طرح آمارگیر هزینه و درآمد خانوار ایرانی در سال ۱۳۹۷ كه توسط مركز آمار انجام شده نشان داده است كه متوسط هزینه كل خالص سالانه یك خانوار شهری حدود ۳۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده كه نسبت به سال ۱۳۹۶ حدود ۱۹.۳ درصد افزایش داشته است.

گوشت؛ بالاترین هزینه خوراكی ایرانی ها

از هزینه كل سالانه خانوار شهری حدود ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به هزینه های خوراكی و دخانی و ۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به هزینه های غیرخوراكی اختصاص دارد. دربین هزینه های خوراكی و دخانی، هم بیشترین سهم با ۲۱ درصد مربوط به گوشت و در میان هزینه های غیرخوراكی بیشترین سهم با ۴۵ درصد مربوط به مسكن، سوخت و روشنایی بوده است.

درآمد سالانه ۴۳ میلیونی شهرنشینان

اما این گزارش از آن حكایت می كند كه متوسط درآمد سالانه یك خانوار شهری به ۴۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می رسد كه ۱۸.۶ درصد افزایش داشته است. منابع تامین درآمد خانوارهای شهرینشان می­دهد كه ۳۳.۴ درصد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، ۱۷ درصد از مشاغل آزاد كشاورزی و غیركشاورزی و ۴۹.۶ درصد از محل درآمدهای متفرقه خانوار تأمین شده است.

هزینه ۲۱ میلیونی خانوارهای روستایی در سال

در رابطه با وضعیت درآمد و هزینه خانوار روستایی هم آمار از این حكایت دارد كه متوسط هزینه كل خالص سالانه یك خانوار روستایی حدود ۲۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است كه ۲۰ درصد رشد داشته است.

از این هزینه هشت میلیون مربوط به هزینه های خوراكی و دخانی و۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به هزینه های غیرخوراكی بوده است. در میان هزینه های خوراكی و دخانی، بیشترین سهم با ۲۴ درصد به هزینه آرد، رشته، غلات، نان و فرآوردهای آن و در میان هزینه های غیرخوراكی، بیشترین سهم با ۲۸ درصد به مسكن، سوخت و روشنایی اختصاص داشته است.

این در حالی است كه متوسط درآمد سالانه یك خانوار روستایی به ۲۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده كه نسبت به سال ۱۳۹۶ حدود ۱۵.۵ افزایش داشته است.

منابع تامین درآمد خانوارهای روستایی نشان داده است كه ۳۰.۷ درصد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، ۳۱.۹ درصد از مشاغل آزاد كشاورزی و غیركشاورزی و ۳۷.۴ درصد از محل درآمدهای متفرقه خانوار تأمین شده است.

بر این اساس در خانوارهای روستایی درآمد سالانه حدود دو میلیون بیشتر از هزینه آنهاست.

منبع:

1398/06/03
15:16:09
5.0 / 5
4173
تگهای خبر: شهر , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری