تدوین شاخصهای سلامت شهری پایتخت شروع شد

تدوین شاخصهای سلامت شهری پایتخت شروع شد

به گزارش فقط سفر مدیركل سلامت شهرداری تهران اظهار داشت: تدوین شاخصهای سلامت شهری ارتقای سلامت روانی و اجتماعی شهروندان با هدف توجه به مولفه های اجتماعی و محیطی موثر بر سلامت شهری و توسعه محیط های حامی سلامت شروع شد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، زینب نصیری بااعلام این خبر اظهارداشت: این محورها باآنكه طی سالیان گذشته توسط این اداره كل پیگیری و اجرا شده است اما با اصلاح رویكردهای مدیریت شهری در دوره جدید با همكاری دفتر مطالعات و برنامه ریزی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری به صورت جدی تر پیگیری و اجرا می شود.
مدیركل سلامت شهرداری تهران اظهار داشت: مطابق ماده شصت و هشتم برنامه سوم شهرداری و با تاكید بر بهبود شاخصهای سلامت شهری، این اداره كل موظف است ضمن بهره گیری از ظرفیت های فكری و اجرایی تمامی ذینفعان حوزه سلامت، نسبت به احصای شاخص ها و تدوین برنامه عملیاتی با تاكید بر عوامل تعیین كننده سلامت شهری، توسعه محیط های حامی سلامت و ارتقای مسئولیت پذیری اجتماعی سازمانی در حوزه سلامت اقدام نماید.
نصیری اضافه كرد: در این راستا فرآیند اجرایی 15 عنوان پژوهشی در حوزه سلامت شروع شده است.
وی بیان كرد: در سال های 88 و 90 طی مطالعه بزرگ مقیاس عدالت در سلامت (urban heart) برگرفته از مدل سازمان جهانی بهداشت، شاخصهای سلامت شهروندان تهران با تاكید بر دسترس پذیری و برابری در دسترسی به فرصت های خدمات حوزه سلامت در 374 محله شهر تهران صورت پذیرفته كه مبنای خوبی برای مداخلات حوزه سلامت تلقی شده است.
مدیركل سلامت شهرداری تهران اضافه كرد: پیشبینی می شود با تحقق احكام برنامه سوم در حوزه سلامت، ضمن تدقیق نقش شهرداری در حوزه سلامت شهر و شهروندان، امكان ارزیابی و ارزشیابی فعالیت ها و اقدامات این نهاد در حوزه سلامت بیشتر از پیش میسر شود.
به قول نصیری، احصا شاخصهای سلامت روان درصد و پایش سالانه، نیازسنجی و نظرسنجی در حوزه سلامت از گروه های خاص با تاكید بر سالمندان، افراد دارای معلولیت، كودكان و مادران برای تمامی پروژه های منطقه ای و فرامنطقه ای از مهمترین عناوین پژوهشی است كه با توجه ویژه كمیسیون سلامت و محیط زیست و كمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در فصل اجتماعی و فرهنگی برنامه سوم شهرداری پیشبینی شده است.
وی ادامه داد: رصد و پایش مستمر شاخصهای سلامت شهری، احصا و تكمیل داده های ثبتی و اطلاعات دموگرافیك در رابطه با وضعیت سلامت شهروندان و تدوین برنامه عملیاتی بهبود شاخصهای سلامت شهر تهران از دیگر محورهای پژوهشی است كه در فصل اجتماعی و فرهنگی برنامه سوم شهرداری پیشبینی شده است.
برپایه گزارش شهرنوشت، مدیركل سلامت شهرداری تهران ابراز امیدواری كرد: تحقق این اهداف بستر مناسبی را برای ارتقای سلامت شهری مبتنی بر بهره مندی عادلانه همه شهروندان از فضاها، امكانات و خدمات شهری در حوزه سلامت با تاكید بر بهره گیری از مشاركت نهادهای دولتی مربوطه، بخش خصوصی شركت های دانش بنیان، سازمان های مردم نهاد، انجمن های علمی و سایر واحدهای تابعه شهرداری باشد1398/06/01
01:20:41
5.0 / 5
4378
تگهای خبر: پایتخت , ثبت , خدمات , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری