سفارش های تولیت آستان قدس رضوی درباره مراسم اربعین

سفارش های تولیت آستان قدس رضوی درباره مراسم اربعین

به گزارش فقط سفر تولیت آستان قدس رضوی اظهار داشت: دشمن برای گرفتن اربعین از ما در تلاش است و هر حركت با هر نیت كه بین مردم ایران و عراق جدایی بیندازد، عراقی ها را نسبت به ایرانیان حساس كند و باعث شود آنها احساس كنند ما خویش را صاحب آنجا می دانیم و برتری بر آنها قایل هستیم، حركتی یزیدی و در میدان دشمن است.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا- منطقه خراسان، حجت الاسلام و المسلمین احمد مروی امروز در دومین همایش بین المللی فعالان اربعین حسینی در حرم مطهر رضوی، اظهار نمود: ما در زیارت اربعین به خدا عرض می نماییم كه بنده تو، حسین تو با نثار خون خود مردم را از جهالت، سرگردانی و گمراهی و حیرتی كه انسان را از خدا، بهشت و رضوان الهی دور و غافل می كند، نجات داد؛ چونكه محبت خاندان (ع) رمز قرب به خدا و كسب رضوان الهی است.

وی با اشاره به روایتی از امام صادق(ع)، بیان كرد: فردی از رسول الله سوال كرد كه یا رسول الله آیا برای بهشت قیمتی است كه باید بپردازیم و بهشت را كسب نماییم، ایشان فرمودند بله قیمتی دارد كه باید بپردازید تا به بهشت برسید. آن فرد سوال كرد كه قیمت بهشت چیست و ایشان فرمودند كه قیمت بهشت این است كه لا اله الا الله بگویید. توحید حقیقی و توحید از روی اخلاص قیمت بهشت است.

مروی اضافه كرد: آن فرد سوال كرد كه اخلاص چیست و پیامبر فرمودند كه اخلاص با دو چیز حاصل می شود، عمل به دستورات من پیغمبر و محبت خاندان من. آن فرد پرسید كه اگر من لا اله الا الله را از روی اخلاص بگویم و توحید مخلصانه داشته باشم، باز هم احتیاج به محبت خاندان دارم كه رسول الله فرمودند محبت خاندان اعظم قیمت بهشت است. توحید و لا اله الا الله كه محور آن اهل بیت، امامت و ولایت نباشد، ارزشی ندارد. خاندان در كنار قرآن هستند و هر دو باید با هم باشند.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینكه باید خدا را بر این نعمت بزرگ شاكر باشیم كه محب و عاشق خاندان و دلباخته آنها هستیم، عنوان كرد: چه نعمت و سرمایه ای از این بالاتر و ارزشمندتر است؟ مهم این است كه انسان این سرمایه را قدر بداند. باید خدا را سپاس بگوییم كه در این حركت عظیم دینی و بشری سهیم هستیم. اربعین یك پدیده الهی بوده كه قابل تعریف و توصیف نیست و در واژه های سیاسی و تحلیلی ما نمی گنجد و بزرگ تر از این است. چندین میلیون زائر هر سال با عشق و علاقه و با كمترین امكانات، با سختی راه، پیاده روی می كنند. خدا را شاكریم ما هم در این حركت عظیم معرفتی و بشری سهیم هستیم.

وی افزود: این حركت تنها یك حركت مذهبی و دینی نیست، بلكه غیر مسلمان ها و غیر شیعه ها هم در اربعین حضور دارند. این جاذبه اباعبدالله است كه توانسته غیر مسلمان ها، مسیحیان و دیگران را به سمت خود جذب نماید. باید خدا را شاكر باشیم كه در این صحنه حضور پیدا كردیم.

مروی تصریح كرد: اربعین جلوه هایی دارد كه یكی از آنها راهپیمایی اربعین و خدمت گزاری به زائران بوده كه رنگ خداست. چه رنگی از رنگ خدا بهتر، زیباتر، دلنشین تر و فرح بخش تر است؟ حضور در اربعین و خدمت به زائران و نوكری خالصانه زائران رنگ خدایی دادن به خود بوده و راهپیمایی اربعین عرصه تحول و شدن است. مقصد بهانه و در واقع خود حركت، هدف است. خود این راه رفتن و گام برداشتن هدف بوده و این حركت و گام های بیرونی كه ما را به كربلا نزدیك می كند، نشان گام های درونی برای انسان شدن، تربیت شدن و به خدا پیوستن است. این گام های بیرونی حكایت از گام های درونی دارد، گام های بیرونی ما را به مرقد اباعبدالله و گام های درونی به خدا و معارف اباعبدالله می رساند.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: جلوه دیگر، محو شدن مرز میهمان و میزبان است. در اربعین میهمان و میزبان همه یكی هستند. همه پذیرایی می كنند و پذیرایی می شوند. در كجای دنیا چنین اتفاقاتی رخ می دهد؟ خصوصیت دیگر اینكه اربعین رنگین كمان اقوام، ملیت ها، مذاهب و ادیان گوناگون است. در هیچ كجا این مورد را شاهد نیستید. در مكه اقوام و مذاهب اسلامی همه حضور دارند اما ادیان دیگر حضور ندارند، در حالیكه در مراسم اربعین همه انسان ها و بشریت حضور دارند.

وی ادامه داد: در مراسم اربعین رنگین كمانی از همه مذاهب، ادیان و اقوام گوناگون در سطوح مختلف شامل تحصیلكرده و دانشمند، كارگر و كشاورز، كودك شیرخوار و پیرمرد و پیرزن، انسان سالم و پیرمرد و پیرزن یا جانباز قطع نخاعی با ویلچر حضور دارند. در كجا چنین تشكل و اجتماعی را كه همه اقوام، سنین و سطوح از مردم باشند، مشاهده می كنید؟

مروی افزود: خصوصیت دیگر اوج تفكر مبارزه در راه خدا و اسلام است. اربعین به جامعه بشری و انسانی پیام روحیه جهاد، از خود گذشتن، شهادت، مبارزه با ظلم و ظالمان و دفاع از مظلوم و حق را می دهد و بركاتی دارد. ما در سوریه، عراق و یمن و مناطق مختلف حضور و قدرت اربعین را می بینیم كه چگونه قدرت ها و قانون های منطقه و قدرت های استكباری را زمین گیر كردند و به شكست كشاندند. این موارد قدرت اربعین است.

تولیت آستان قدس رضوی بیان كرد: آخرین مورد توجه به كانون هدایت قرآنی، امامت و ولایت است. اربعین ما را متوجه و ذهن و فكر ما را به این كانون هدایت، امامت و ولایت معطوف می كند. اگر می خواهیم از هدایت های قرآنی بهره مند باشیم، از راه امامت و ولایت امكان دارد. اربعین این درس را به ما می دهد، بنابراین هم هست كه دشمن تلاش می كند از این حركت بی نظیر و تاریخی، انعكاس و بازتابی در رسانه هایشان نداشته باشد. یك ترقه یا اجتماع را در رسانه خود بازتاب می دهد اما میلیون ها نفر در سطوح، سنین و اقوام مختلف در اربعین حضور پیدا می كنند و هیچ بازتابی در رسانه های جهانی و استكباری ندارد.

وی افزود: البته برای یك روز مجبورند این حقیقت را بپذیرند و بازتاب دهند. اینكه آنها به این مورد نمی پردازند، نشانه حقانیت این مسیر و راه است. اگر یزیدیان آن روز توانستند صدای اباعبدالله را خاموش كنند، یزیدیان امروز هم می توانند این حقیقت را طرد كنند. روز به روز این شعاع وجودی اباعبدالله و شعاع نورانی خدا روشن تر می شود و این اراده خداست. آنها با فوت دهانشان می خواهند نور خدا را خاموش كنند اما خدا از نور خود حمایت می كند. باید این نعمت را شكر بگذاریم.

مروی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در مورد اربعین بارها سخنان پرمعنایی داشتند. یك مورد این بود كه باید شكر این نعمت را پاس بداریم و شكر این است كه این حالات و روحیات اربعین را در خود نگه داریم و پس از بازگشت به جامعه، پیام آور اربعین برای جامعه خود باشیم. باید با رفتار و كردار خود آموزه های دینی اربعین را استمرار دهیم، نه سالی یك مرتبه بلكه هر روز اربعین باشد و نه منحصر به كسانی باشد كه در این راه حركت و راهپیمای می كنند بلكه همه انسان ها و بشریت را در مكتب اربعین قرار دهیم و آنها را در این مكتب مستقر نماییم.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینكه رهبر معظم انقلاب همواره بر دو نكته تاكید داشتند، خاطرنشان كرد: یك نكته اینكه عراق نباید ایرانیزه شود. عراق فرهنگ، دولت و نظامات خویش را دارد، هرچه در ایران انجام می دهیم، نمی توانیم آنجا انجام دهیم، باید به قوانین آنها احترام بگذاریم. دشمن برای گرفتن اربعین از ما در تلاش است و هر حركت با هر نیت كه بین مردم ایران و عراق جدایی بیندازد، عراقی ها را نسبت به ایرانیان حساس كند و باعث شود آنها احساس كنند ما خویش را صاحب آنجا می دانیم و برتری بر آنها قایل هستیم، حركتی یزیدی و در میدان دشمن است. باید نظامات آنها را تكریم كرده و مردم عراق احساس برادری كنند نه برتری و خودمختاری.

وی ادامه داد: دومین نكته استفاده از ظرفیت های مردمی است. مانند عاشورا و اربعین كه مردم خودجوش به میدان می آیند و صحنه گردانی و هزینه می كنند، این ظرفیت مردمی سرمایه مهمی است. نباید بگونه ای عمل نماییم كه مردم احساس كنند دستگاه های بالاتر كار را مدیریت می كنند، اگر این اتفاق افتاد، مردم كنار می كشند. باید بگونه ای عمل نماییم كه از ظرفیت های دستگاه ها و نهادها به حد مطلوب استفاده كنیم و باید آن ظرفیت اصلی یعنی ظرفیت مردمی را باید حفظ نماییم و نگه داریم.


سخنان سفیر عراق در ایران
سفیر عراق در ایران هم اظهار داشت: مراسم اربعین فرصتی برای انسجام، اتحاد، برابری و برادری بین مردم كشور عراق و ایران، آشنا شدن مردم عراق با عشق مردم ایران نسبت به امام حسین(ع) بوده و فرصتی است كه زائران ایران با میهمان نوازی و فرهنگ مردم عراق آشنا گردند.

به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا- منطقه خراسان، سعد عبدالوهاب جواد قندیل هم كه روز پنجشنبه در دومین همایش بین المللی فعالان اربعین حسینی در حرم مطهر رضوی سخن می گفت، اظهار نمود: برای آسان كردن مسیر زیارت برای همه زائران ایران به عراق توافق ها و تفاهم نامه هایی بین مسؤلان عراق و ایران امضا شده كه یكی از این توافقات دادن ویزا در مرزهای ایران به زائرانی است كه قصد تشرف به كربلا را دارند كه برای این كار زائران باید با پاسپورت خود به سفارت خانه و سركنسولگری عراق رجوع كنند.

وی ادامه داد: تمام این كارها تنها برای آسان كردن زیارت در مناسك اربعین برای تمام زائران كشور ایران است. در طول سال ۲ میلیون زائر ایرانی به كربلا مشرف می شوند. در طول سال شاهد تشرف ۴ میلیون زائر عراقی به ایران و ۵ میلیون زائر ایرانی به عراق هستیم. این عدد ۹ میلیون زائر نشان داده است كه روابط ایران و عراق بسیار عمیق است و برای كشورهای جهان این تصور ایجاد می شود كه ایران و عراق دو كشور دوست و برادر هستند.

قندیل با اشاره به اینكه اجتماع اربعین بزرگ ترین اجتماعی است كه از كل جهان در آنجا رخ می دهد و در این اجتماع از كشور عراق و سایر كشورهای اسلامی و جهان حضور دارندف عنوان كرد: در مراسم اربعین بیشتر از ۱۵ میلیون زائر شركت می كنند. برای انجام مناسك حج حدود ۳ میلیون زائر حضور پیدا می كند، در حالیكه در اربعین بیشتر از ۱۵ میلیون نفر حضور دارند و این تعداد ۵ برابری است.

سفیر عراق در ایران اظهار داشت: در اجتماع حسینی خدمات به صورت مجانی به زائران داده می شود و این خدمات در سطح مردم است یعنی مردم به زائران خدمت می كنند كه این خدمت در سطح بسیار بالایی است. مراسم اربعین فرصتی برای انسجام، اتحاد، برابری و برادری بین مردم كشور عراق و ایران، آشنا شدن مردم عراق با عشق مردم ایران نسبت به امام حسین(ع) بوده و فرصتی است كه زائران ایران با میهمان نوازی و فرهنگ مردم عراق آشنا گردند.

وی افزود: مردم عراق عاشق زائران امام حسین(ع) هستند و تلاش می كنند بیشترین خدمات را به زائران امام حسین(ع) عرضه كنند. زائران به صورت سینه خیز می آیند و ۱۲ میلیون زائر از كل عراق برای زیارت امام حسین(ع) حاضر می شوند و سینه خیز آمدن آنها خاص شیعیان نیست بلكه خاص همه ادیان است. زیارت امام حسین(ع) سبب می شود مردم كشور عراق منسجم تر شوند. ما در عراق شب و روز تلاش می نماییم تا همه چیز را برای آمدن زائران به كشور عراق آسان نماییم.

قندیل با اشاره به اینكه در مراسم اربعین در گذشته در هر روز بیشتر از ۱۰۰ هزار ویزا توسط سفارت و كنسولگری های عراق برای ایران صادر می شد، خاطرنشان كرد: دولت عراق تلاش می كند كه خدمات را برای زائران امام حسین(ع) بیشتر و آسان تر كند. زیر نظر وزرات كشور عراق نیروها برای دادن ویزا مستقر هستند كه سبب می شود ورود زائران امام حسین(ع) به خاك كشور عراق آسان تر شود. نیروهای امینتی كشور هم در مرز مستقر هستند تا امینت را ایجاد كنند. گروه های حمل و نقل با ماشین های خود در مرز عراق مستقر می شوند تا زائران را به كربلا ببرند و پس از زیارت آنها را از كربلا به مرز بیاورند.

سفیر عراق در ایران افزود: گروه های پزشكی هم برای مهیا كردن درمان و سلامتی زائران در مرز مستقر هستند. نیروهای مردمی از مردم كشور عراق به صورت داوطلب در كنار همه نیروها در مرز حضور دارند تا خدمات عرضه كرده و زیارت را برای زائران آسان كنند. این نیروهای داوطلب وعده های غذایی برای زائران مهیا كرده و خدمت می كنند. مسافرخانه ها و خانه ها را هم برای استراحت زائران آماده خواهند كرد.
1398/05/25
11:27:41
5.0 / 5
4231
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری