ایران در قاب گردشگری،

آبشار و كویر را با هم دارد

آبشار و كویر را با هم دارد

به گزارش فقط سفر مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان داورزن اظهار داشت: میراث فرهنگی شهرستان داورزن شامل آتشكده، كاروان سرا، حمام، مساجد، مدارس، برج و بارو، بافت های تاریخی و... بوده كه از این موارد 68 اثر در لیست آثار ملی ثبت شده است.


محمد عبدالله زاده در گفتگو با خبرنگار ایسنا اظهار نمود: مرمت بناهای تاریخی استان روال طبیعی خویش را طی می كنند؛ فقط در منطقه بهار، سیل در سال پیش به مناطقی در شهرستان صدمه هایی زده بود.
افزایش حفاری های غیر مجاز در فصل زمستان و بیكاری مردم شهرستان
وی بااشاره به اینكه حفاری های غیر مجاز فصلی دارد و این طور نیست كه هر لحظه مردم حفاری كنند، افزود: الان كه فصل كاشت، داشت و برداشت است مردم دنبال كشاورزی هستند اما معمولا حفاری های غیر مجاز در زمستان و آن وقت كه مردم بیكار می شوند، صورت می گیرد؛ زمانی كه مردم در مزارع نیستند، زمینه برای حفاری های غیر مجاز، باز است.
مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان داورزن در اینباره اضافه كرد: ما در 38 روستای شهرستان داورزن انجمن های میراث فرهنگی داریم كه چشم و گوش ما هستند و از این میراث حفاظت می كنند.
وی درباره تعیین حریم آثار باستانی و تاریخی شهرستان داورزن تصریح كرد: در تعیین حریم باید نقشه برداری از آن بنا صورت گیرد، مالكین مشخص شوند و... كه پس از آن به اثر حریم استان وارد می شوند، بررسی روی آنها انجام می شود، نتیجه گیری می كنند و در نهایت خروجی آن برای تایید به تهران می رود.
مدیر اداره میراث فرهنگی شهرستان داورزن افزود: ما این رویه را در شهرستان داورزن از راه تصاویر هوایی داریم كه از آن وضعیت را می سنجیم كه چه شكلی است، محدوده را تعیین می نماییم و بعد حریم یك، دو یا سه را برای اثر تعیین می نماییم كه این كار حالا در شُرُف انجام است كه خوشبختانه با معاونت میراث فرهنگی اداره كل و ناظر كارگاه های شهرستان داورزن این كار را انجام می دهیم.
زیره، خاكشیر، فلفل قرمز ویژه و كنجد از سوغات داورزن
مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان داورزن خاطرنشان كرد: سوغات داورزن شامل زیره، خاكشیر، فلفل قرمز ویژه و كنجد است. تولید اول كشور در زمینه تولید و بسته بندی فلفل را داراست و همینطور تولید انبوه كنجد در روستای صدخرو دارد و فرآورده هایی نظیرحلوای كنجدی، حلوا ارده و ارده كنجد از این منطقه تولید می شود.
وی افزود: در روستای بروغن، كاشت، داشت و برداشت زیره صورت می‎گیرد و هم در روستای كلاته مزینان بیشترین خاكشیر تولید می شود.
مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان داورزن درباره میزان استقبال از سوغات شهرستان داورزن اظهار نمود: این محصولات در فروشگاه هایی كه در راه راه قرار دارند به فروش می رسند و فروش آن خوب برآورد شده است.
عبدالله زاده افزود: سوغات شهرستان داورزن به شهرهایی مانند مشهد، تهران، اصفهان و... صادر می شود. لازم به ذكر است كه سوغات این شهرستان در حوزه كشاورزی و در بحث كاشت، داشت و برداشت آن، در سطح 25 روستا برای مردم شهرستان داورزن اشتغال زایی دارد.
وی در این خصوص افزود: شهرستان داورزن یك نقطه شهری با 38 روستا است كه در روستاهای كوهستانی آن بیشتر فلفل كاشت می شود و در روستاهای دشت و میان دشت زیره، خاكشیر و كنجد كاشت می شود.
مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان داورزن خاطرنشان كرد: این محصولات پس از برداشت، خرمن كوبی، پاك شدن و... به مراكز فروش مانند سبزوار، مشهد و شهرهایی خارج از استان مانند اصفهان، تهران و... وارد می شوند كه تنها فلفل در خود شهرستان بسته بندی می شود و دیگر محصولات به صورت كلی وارد شهرهای دیگر می شود.
پته دوزی، رودوزی روی پارچه ها، منبت روی چوب، سفال و سرامیك از صنایع دستی داورزن
عبدالله زاده درباره صنایع دستی شهرستان داورزن عنوان كرد: تابحال برای هفت نفر كارت شناسایی فعال میراث فرهنگی صادر گردیده است. صنایع دستی بیشتر رودوزی ها، پته دوزی، رودوزی روی پارچه ها، منبت روی چوب، سفال و سرامیك است همینطور بزرگترین كارگاه سفال و سرامیك سازی غرب خراسان رضوی را در روستای مهر داریم.
مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان داورزن تصریح كرد: یكی از طرح های بزرگ گردشگری كه پس از محرم اجرایی می شود، عمارت بی بی در روستای بُهنگر است كه این عمارت یكی از اقامتگاه های خوب شهرستان داورزن شناخته می ‎شود كه بزودی پروانه بهره برداری می گیرد و آن ‎را افتتاح می نماییم.
وجود بزرگ ترین آبشارهای خراسان رضوی در شهرستان داورزن
عبدالله زاده در مورد میراث طبیعی شهرستان داورزن اظهار داشت: بزرگ ترین آبشارهای خراسان رضوی را در شهرستان داورزن داریم كه در محلی موسوم به بافره وجود دارد كه این آبشارها 86 متر ارتفاع و 35حوضچه دارد كه مطالعات پیرامون آن در خصوص ثبت در میراث طبیعی را آغاز كرده ایم.
وی ادامه داد: 14 ورودی به كویر داورزن وجود دارد كه از كاهك تا روستای نامن است؛ بررسی هایی بر نقاط كویری درحال انجام است كه بتوانیم كویر داورزن را در لیست میراث طبیعی ثبت نماییم.
وی درباره میراث معنوی شهرستان داورزن اظهار نمود: یكی از میراث معنوی این شهرستان، مراسم سنگ زنی در روستای صدخرو كه در لیست میراث معنوی ثبت شده است و دو اثر معنوی دیگر، برای ثبت در استان مصوب شده كه مقرر است برای ثبت نهایی به تهران رود.
1398/05/18
16:35:38
5.0 / 5
4360
تگهای خبر: ثبت , شهر , صنایع دستی , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری