مگر ورودی لوور را برای موزه های ایران می گیریم؟

مگر ورودی لوور را برای موزه های ایران می گیریم؟

به گزارش فقط سفر هیات وزیران كمتر از یك ماه قبل تصویب كرد، ورودی موزه ها و كاخ موزه های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی تا حدود پنج برابر افزایش پیدا كند، اما مدیر اداره كل موزه ها این افزایش قیمت را بالاترین حدی دانسته كه هیچ گاه قرار نیست ورودی حتی محوطه های جهانی هم به سقف آن برسد.


هر چند تجربه ثابت كرده اگر امسال یا دو سال دیگر این میزان ورودی موزه ها، به آن سقف حداكثری نرسید، سال سوم این افزایش قیمت روی شاخِ موزه ها و جیبِ بازدیدكنندگانِ بناهای تاریخی است، كه می تواند در سبد كالای گردشگران هم اثرگذار باشد.
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، هیات وزیران در ۲۳ تیرماه تصویب كرد تا «ورودیه موزه های ملی، منطقه ای، كاخ موزه ها و آثار تاریخی (غیر منقول) ثبت جهانی و شاخص برای بازدیدكنندگان داخلی حداكثر به مبلغ پنج هزار تومان و برای بازدیدكنندگان خارجی حداكثر به مبلغ صد هزار تومان و ورودیه موزه های محلی، استانی و سایر آثار تاریخی - فرهنگی (غیر منقول) برای بازدیدكنندگان داخلی حداكثر به چهار هزار تومان و برای بازدید كنندگان خارجی حداكثر تا ۵۰ هزار تومان افزایش داشته باشد.
و البته در این مصوبه بالا رفتن هزینه «نگهداری، مرمت و تجهیز موزه ها و بناهای تاریخی در سال های اخیر»، علت افزایش قیمت ورودی موزه ها عنوان شده است، هر چند به نظر می آید در این میان به یك نكته توجه نكرده اند، مقرر است افزایش ورودی موزه ها به چه قیمتی و برای كدام خدمات به بازدیدكنندگان باشد؟

ما سقف تصویب ورودی موزه ها را رعایت نمی كنیم
محمدرضا كارگر - مدیر اداره كل موزه ها و اموال منقول تاریخی – اما در گفتگو با ایسنا، هر نوع اقدامی را لایق این افزایش قیمت پنج برابری می داند و می گوید: قرارنیست دست كم تا نیمه دوم سال این افزایش قیمت برای موزه ها و بناهای تاریخی زیر نظر سازمان میراث فرهنگی اجرائی شود.
او با تاكید بر این كه دولت قیمتی را برای ورودی موزها و برپایه «قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت» مصوب كرده است، ادامه می دهد: آن چه كه مسلم است ما آن سقف را رعایت نمی نماییم.
وی با اشاره به این كه سه سال از زمانِ تصویبِ قیمت قبلی ورودی موزه ها گذشته است، ادامه می دهد: قانون اجازه داده تا برپایه تورم سالانه و نرخ دلار، هر سه سال یك مرتبه بازنگری برای قیمت ورودی موزه ها داشته باشیم، براین اساس هم مصوبه خویش را تنظیم كرده است، ازاین رو با عنایت به این كه سه سال از تصویب و اجرائی شدن قیمتِ قبلی ورودی موزه ها گذشته بود، می توانستیم برپایه تورم و نرخ بالای دلار این مورد را بار دیگر بازنگری نماییم.
او توضیح می دهد: یك توریست كه قبلا برپایه نرخ دلار سه هزار و ۵۰۰ تومان بهایی را برای ورود به موزه ها پرداخت می كرد، امروز كه قیمت دلار سه تا چهار برابر بالاتر رفته، باید هزینه ای كه برای ورودی موزه پرداخت می كند، هم با افزایش همراه باشد، هر چند در نهایت این اتفاق نمی افتد و ان افزایش به سقف تصویب شده نمی رسد، اما معتقدم عادلانه است اگر این اتفاق بیفتد.
وی با اشاره به این كه اداره كل موزه ها تلاش می كند تا حدی میانه بین قیمت قبل و سقف مصوبه تعیین شده ی جدید توسط دولت بوجود آورده و افزایش قابل قبولی را برای موزه ها، در سطح های مختلف طبقه بندی مشخص نماید، می گوید: دولت بر مبنای وظیفه خود كه سه سال یك مرتبه است این كار را انجام می دهد، حالا هم سازمان میراث فرهنگی با این مجوز اختیارِ بالا بردن قیمت ها را دارد، هر چند به صورت سیستماتیك سازمان میراث فرهنگی موظف به یادآوری این كار به دولت می باشد، اما افزایش قیمت ورودی موزه ها امسال توسط میراث فرهنگی اعلام نشده است.
كارگر با بیان این كه میراث فرهنگی موظف است یك گزارش ازوضعیت قیمت بلیت ها در دنیا عرضه نماید، هزینه ی ووردی موزه ها را بسنجد و قیمت ها را به دلار بررسی كند، همه ی این آیتم ها را روی تصویب قیمت جدید برای ورودی موزه ها اثرگذار می داند و ادامه می دهد: هیات دولت برپایه آنها نرخی را تعیین می كند و پس از آن این ورودی مشخص می شود.

با افزایش ورودی موزه ها، خلافی مرتكب نمی شویم
مدیر اداره كل موزه ها با تاكید بر این كه برای این افزایشِ ورودی موزه ها تا این سطح، مرتكب خلافی نشده ایم، می افزاید: با عنایت به مصوبه و قیمت قبلی برای ورودی موزه ها، مبنایی برای افزایش قیمت در نظر گرفته شده و آن اجرایی می شود، در واقع قیمت اعلام شده، سقف است، سقف كه آنرا رعایت نمی نماییم.
او با اشاره به این كه سقفِ تصویب شده برای ورودی موزه ها در هیچ محوطه یا موزه های به صورت كامل رعایت نمی گردد، این اتفاق را حتی شامل محوطه های ثبت شده در لیست میراث جهانی می داند.
كارگر اما نبود خدماتِ با كیفیت برای موزه ها حتی در حدِ بروشور یا راهنمایی كه كارش نشستن روی صندلی در موزه ها باشد، را رد می كند و معتقد است: تفاوت های زیادی از سال های گذشته تا امروز در موزه ها بوجود آمده اند، امروز راهنمایان موزه ها همه به سیستم های «AUDI» مجهزند، برای حضور نابینایان تجهیز شده اند و در واقع از فضای گذشته فاصله گرفته اند.
او درباره ی اعتراض هایی كه جامعه تورگردانان نسبت به این افزایش نرخ ورودی موزه ها داشته اند، ادامه می دهد: اگر قرار باشد كه درصدی به ورودی موزه ها افزایش پیدا كند، حتما در مورد موزه های پربیننده است، در واقع مقایسه می شود هرچند قیمت ورودی موزه در فلان كشور چه میزان است؟ از جانب دیگر بطور قطع بلیت موزه های ایران به اندازه ی بلیت موزه ای مانند توپكاپی تركیه نیست.
مدیر اداره كل موزه ها در پاسخ به این پرسش كه چه اصراری برای مقایسه بین قیمت ورودی موزه های كشور با دیگر موزه ها دنیا وجود دارد، وقتی كه قیمت بنزین با كل دنیا مقایسه می شود، بر این اساس باید چنین مسائلی هم تدوین شوند.

ورودی موزه ها، ارز كه نیست
وی اما با تاكید بر این كه موافق افزایش زیاد قیمت موزه ها به صورت كلی هم نیست، ادامه می دهد: اما باید بررسی نماییم كه این افزایش ها با كدام كشورها و كدام موزه ها انجام می شود؟ ارز كه نیست بگوئیم با دلار یا یورو مقایسه شود. بخواهیم كیفیت موزه ها یا خدماتی كه موزه به توریست عرضه می دهد را با موزه های كشورهای دیگر بررسی نماییم باید ببینیم به كدام كشورها می رسیم
او این مقایسه را كامل تر می كند و می گوید: سعدآباد از توپكاپی تركیه بالاتر است، كاخ گلستان و نیاوران هم از این موزه بالاترند، هم از نظر وسعت و هم كیفیتِ اشیا و آثارِ موجود در موزه ها. اما از جانب دیگر اگر قرار باشد این مقایسه را بین موزه های لوور و ارمیتاژ روسیه انجام دهیم، هزینه ی ورودی موزه های ان ها بسیار متفاوت می باشد.

ما كه قیمت ورودی لوور را برای موزه های ایران نگذاشتیم
كارگر با بیان این كه مگر مقرر است هر چیزی را با لوور و امریكا مقایسه نماییم، ادامه می دهد: ما كه قیمت ورودی لوور را برای موزه های كشور نگذاشتیم، تا چند سال قبل ورودی موزه لوور حدود ۳۵ یورور بود، اگر امروز بیشتر نشده باشد.

از نیمه دوم سال قیمت های جدید موزه ها اجرائی می شود
مدیر اداره كل موزه ها، اما تلاش می كند خیال برگزاركنندگان تورهای خارجی را هم راحت تر كند.
او می گوید: قیمت ها هر چه قدر هم كه مصوب شوند، برای نیمه دوم سال است، یعنی در شش ماهه دوم سال، ازاین رو آنها بر مبنای قیمت جدید و برای آن زمان می توانند تورهای خویش را ببندند.

آژانس ها چانه های خویش را برای افزایش ورودی موزه ها زده اند
وی حتی تاكید می كند كه بخش های مختلف گردشگری به خصوص انجمن های تورلیدری كشور مانند آژانس ها در زمان تصمیم برای تعیین این قیمت ها، دخیل بوده اند و نظر آنها پرسیده شده است.
او می گوید: آنها چانه های خویش را برای این مصوبه زده اند.
به گفته ی كارگر؛ در این افزایش ورودی، همان تخفیف ها و موارد گذشته رعایت شده و موردی كم یا زیاد نشده است و حتی در طول سال چند بار ورودی موزه ها برای همه مردم مجانی است.

«قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت» چه می گوید؟
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، ۲۷ بهمن سال ۱۳۸۰، ماده ۶۸ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت تصویب كرد «به دولت اجازه داده می شود برپایه پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور و متناسب با عواملی همانند كاهش هزینه های دولتی ناشی از اصلاح ساختار اداری و كاهش نیروی انسانی و نرخ تورم، هر سه سال یك مرتبه نسبت به كاهش یا افزایش مبالغ ریالی مشخص مندرج در قوانین و مقررات در زمینه میزان جرائم، تعرفه ها و خدمات دولتی، حقوق دولتی و عناوین مشابه با رعایت مفاد برنامه های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اقدام و مراتب را ابلاغ كند.»
از سوی دیگر برپایه تبصره سوم فروردین ۹۵ «مبالغ فوق الذكر (ورودی موزه ها) هر سه سال یك مرتبه با عنایت به تورم اعلامی از جانب بانك مركزی توسط سازمان میراث اصلاح و از راه وزرای شورایعالی میراث فرهنگی باید اجرا شود.»
هر چند این بند در مرداد همان سال توسط معاون اول رئیس جمهور و با تاكید بر ماده ۶۸ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت حذف می شود، اما به نقل از مسئولان میراث فرهنگی روند تغییر سه سالانه ورودی موزه ها همچنان اجرائی می شود.
تغییر این تعرفه ها با شیب تند از سال ۱۳۹۱ شروع شد. مصوبه ای كه مانند امروز برای برخی شوك برانگیز بود. نرخ بلیت موزه ها ناگهان ۳۰۰ درصد رشد كرد. سال ۱۳۹۱ كه نرخ ارز بیشترین نوسان را در طول یك دهه تجربه می كرد و قیمت دلار از ۱۸۰۰ تومان به ۳۸۰۰ تومان رسیده بود، مبلغ ورودی موزه ها، كاخ ها و سایت های تاریخی برای توریستهای داخلی از ۱۵۰۰ تا ۲ هزار تومان و برای خارجی ها از ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان شد.
اوایل سال ۱۳۹۴ درحالی كه نرخ ارز نسبت به سال ۱۳۹۱ با تغییرات زیادی همراه نبود و قیمت دلار بین ۳۳۰۰ تا ۳۴۰۰ تومان نوسان داشت، دومین دور تغییرات صورت گرفت. نخست با مصوبه هیات وزیران ورودی كاخ موزه های سعدآباد و نیاوران گران گردید و سپس، در نیمه دوم همان سال، اداره كل موزه های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به صورت ناگهانی با مصوبه شورایعالی میراث فرهنگی و گردشگری، تعرفه های جدیدی را برای همه ی موزه های زیرنظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام نمود. این دفعه قیمت ها برای توریستهای خارجی نزدیك به ۵۰ درصد رشد كرد.1398/05/14
14:13:49
5.0 / 5
4428
تگهای خبر: توریست , ثبت , خدمات , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری