كرمانی ها خانه قبله عالم را به حال خود رها كردند!

كرمانی ها خانه قبله عالم را به حال خود رها كردند!

به گزارش فقط سفر نام اولش «آقا غلامعلی قبله عالم» بود، خانه ای پرارزش كه اوایل دوره قاجار در كرمان ساخته شد، در دو حیاط و با تزئینات و روش های خاص معماری ساخته شد، اما حالا كه دست چهارمین مالك رسیده، پس از كمی مرمت، به حال خود رها شده تا...


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، تصاویر انتشار یافته از خانه همه چیز را می گویند، خانه ای پرارزش با معماری و تزئینات منحصر بفرد خود كه در عین ناباوری در حال ریختن اند و تا امروز فقط پایه های نگه دارنده چوبی و فلزی، حافظ آنها بوده اند. نه علم و دست مرمتگرانی كه می توانند خانه را به همان سال های دوره ی فتحعلی شاه قاجار برگردانند.
خانه را آقا غلامعلی، از ثروتمندان و خیران مشهور كرمان در دوره ی فتحعلیشاه قاجار و در بافت تاریخی امروز ساخت. او را به واسطه ی همین خیّر بودن و این كه نیازمندان به آن رجوع می كردند «آقا غلامعلی قبله ی عالم» می نامیدند، نشانه ی دیگر خیرخواهی او، مسجد آقا غلامعلی در كنج جنوب شرقی میدان ارگ كرمان است كه كتیبه ی مسجد تاریخ ۱۲۲۹ قمری مصادف با اواسط سلطنت فتعلیشاه قاجار را نشان داده است.
هر چند خانه را در ۲۸ فروردین ۱۳۸۰ به قدمتِ پهلوی در لیست آثار ملی به ثبت رساندند، اما بعضی از كارشناسان و حتی مالكان بنا، قدمت خانه را دست كم متعلق به دوره ی قاجار می دانند.امید ابراهیمی – فعال میراث فرهنگی كرمان – درباره ی سیر تغییر و تحولاتی كه این خانه ی تاریخی از زمان احداثش تا امروز گذارنده، به ایسنا می گوید: «پس از آقا غلامعلی، پسرش حاج اسدالله مشار التجار در این خانه ساكن شد و بخش هایی به بنا افزود، پس از او هم دامادش «آقا شیخ عباس موحدی»، از مجتهدان و وعاظ به نام كرمان، خانه را از وراث اش خریداری كرد و این خانه پس از آن به «خانه ی موحدی» شهرت پیدا كرد، در همین دوره «آقا سید حسین خوشرو» به خانه ی رو به رویی خانه ی موحدی كه هدیه ی یكی از متمولین زرتشتی بود، آمد و پس از آن مراسم روضه خوانی مشهور خویش را در آن جا برگزار می كرد.
همسایگی آقا سید حسین و آقا شیخ عباس و برگزاری مراسم مذهبی در هر دو خانه و از جانب دیگر مجاورتِ این دو بنای پرارزش با تكیه ها و مساجد این محلات، محله را به مركز فرهنگی مذهبی برای مردم كرمان تبدیل نموده بود.
در سال ۱۳۳۵ شمسی سكونت برادران موحدی تا سال ها بعد در این خانه ادامه داشت و حیاط دوم خانه - نوكرخانه و اصطبل- توسط پسر دوم خانواده از بنای اصلی تفكیك و خانه ی جدیدی در آن ساخته شد. بنای اصلی هم محل سكونت پسر اول خانواده بود، تا بعد از زلزله ی سال ۱۳۶۰ گلباف و صدمه هایی كه به جبهه ی جنوبی بنا وارد شد، این خانه توسط خانواده ی موحدی به فروش رسید.»


او با اشاره به این كه پس از فروش این بنای تاریخی، آن به مرور متروكه شد، می گوید: «با كمال تأسف در سال های بعد از آن مالكان بنا با قصد تخریب و ساخت ساختمان جدید، به روش های مختلف صدمه های جدی به بنا وارد كردند.
صدمه هایی مانند برداشتن و فروختن آجر فرش و آجرهای شرفی بام، سوراخ كردن برخی سقف ها، تخلیه ی نخاله ی ساختمان های مجاور در بنا، خارج كردن تمام درها یا پنجره ها از چارچوب سازه تا سرانجام در سال ۱۳۹۴ بنا توسط مالك فعلی خریداری و مرمت بنا شروع شد.»
وی با اشاره به این كه در زمان انجام مرمت ها و حفاظت از بنا، شواهدی در خصوص قدیمی تر بودن بنا به دست آمده بودند، اضافه می كند: احیانا آن نشانه ها قدمت این خانه ی تاریخی را حداقل تا دوره ی صفویه به عقب برمی گرداند.
ابراهیمی تاكید می كند: از مدتی قبل و در زمانی كه این بنا در حال مرمت بود، ناگهان به حال خود رها گردید و الان بخش های زیادی از این خانه ی پرارزش از بین رفته اند!1398/05/11
16:08:57
5.0 / 5
4157
تگهای خبر: ثبت , خرید , شهر , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری