رییس ستاد مركزی اربعین خبر داد

احتمال لغو ویزای اربعین، پرداخت ارز در داخل

احتمال لغو ویزای اربعین، پرداخت ارز در داخل

فقط سفر: رئیس ستاد مركزی اربعین با اشاره به تعیین تكلیف ارز اربعین، از احتمال لغو ویزای عراق در مقطع اربعین آگاهی داد و اجرای این طرح را به آمادگی و هماهنگی كشور عراق منوط دانست.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، حسین ذوالفقاری در جلسه كمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مركزی اربعین كه امروز (سه شنبه، ۴ تیرماه) در ساختمان حج و زیارت با مدیریت بعثه مقام معظم رهبری برگزار شد، به برخی ابهام ها و هماهنگی های صورت گرفته برای اربعین ۹۸ اشاره نمود و اظهار داشت: این احتمال را درنظر بگیریم كه در اربعین ویزای عراق لغو شود، باید آمادگی لازم را داشته باشیم كه متناسب با آن، سفر را مدیریت نماییم، چون كه حتما جمعیت زیادی راهی مرزها می شوند. شاید تا مرز ایران مشكل زیرساخت نداشته باشد اما از مرز عراق به بعد، مشكلاتی وجود دارد.
او مدیریت زمانی سفر، برنامه ریزی و هماهنگی برای هدایت زائران به مرزهایی غیر از مهران را ضروری دانست و اضافه كرد: هم اكنون ویزای عراق برای ایرانیان مجانی است اما در مذاكرات اخیر، دولت عراق اعلام نمود در مقطع اربعین صدور هر یك از این ویزاها بالغ بر دو تا سه دلار هزینه دارد، برای همین امكان دارد در اربعین ویزا لغو شود، پس لزوم دارد ما طرح جایگزینی داشته باشیم تا سفر زائران را سامان دهی نماییم. اگر مكانیزمی برای مدیریت سفر طراحی نشود، شاهد پراكندگی و ازدحام جمعیت در مرزها بخصوص مهران خواهیم بود و چه بسا فاجعه ای مثل منا رخ دهد.
رییس ستاد مركزی اربعین هرچند لغو ویزای عراق را در مناسبت اربعین قطعی اعلام نكرد، اما اجبار ثبت نام با گذرنامه برای متقاضیان اربعین را یكی از راهكارهای سامان دهی و مدیریت این سفر ذكر كرد.
او به پیشبینی كمیته اسكان با عنایت به احتمال افزایش جمعیت در اربعین امسال اشاره نمود و اضافه كرد: شرایط امسال بگونه ای نیست كه جمعیت متقاضی سفر معنوی اربعین پیشبینی شود، اما با عنایت به امكانات، برای افزایش ظرفیت اسكان تا یك و نیم برابر سال گذشته، اقداماتی شده است.
معاون امنیتی و انتظامی وزارت كشور به جلساتی كه با بانك مركزی برای اربعین برگزار شده است، اشاره نمود و اظهار داشت: سال قبل بانك مركزی با وجود مخالفت ستاد مركزی اربعین و بدون اطلاع و هماهنگی، به پرداخت ارز در عراق اقدام نمود كه مشكلاتی را به وجود آورد. به ناچار نامه ای به همه دستگاه های در رابطه با اربعین فرستاده شد كه هیچ اقدامی خارج از برنامه های ستاد مركزی و كمیته ها انجام نشود تا مشكلی پیش نیاید، در غیر این صورت امكان دارد به دستگاه قضایی معرفی شوند.
او افزود: برپایه قول بانك مركزی قرار شد برای اربعین امسال، ارز مورد نیاز زائران در داخل كشور پرداخت گردد، چون كه زمینه این كار در عراق فراهم نیست.
رییس ستاد مركزی اربعین بر لزوم سامان دهی خدمات در مرزها با استناد به طرح تفصیلی مرزها تصریح كرد و اضافه كرد: سال قبل ۸۰ درصد ناوگان بین شهری در اختیار اربعین و برای انتقال زائران تا مرزها قرار گرفت، وضعیت طوری شد كه در بعضی شهرها با كمبود ناوگان حمل و نقل مواجه شدیم و مردم معترض شدند. برای امسال راهكارهایی درنظر گرفته شده كه از تكرار صدمه های گذشته جلوگیری شود.
ذوالفقاری همینطور تصریح كرد: زیرساخت در مرزها با عنایت به نقشه تیپ كه در طرح تفصیلی مشخص شده، اجرا شود تا از هر اقدام سلیقه ای مثل آن چه در فاصله شهرهای كربلا و نجف رخ داده است، جلوگیری شود.
رییس ستاد مركزی اربعین همینطور بر لزوم صیانت از فرهنگ اسلام واقعی در جریان اربعین تصریح كرد.

دو چالش اصلی اربعین امسال
همچنین حجت الاسلام والمسلمین حمید احمدی ـ رئیس كمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مركزی اربعین ـ كه مدیریت آموزش بعثه مقام معظم رهبری را هم عهده دار است در این جلسه از تدوین برنامه آموزشی اربعین اطلاع داد و هزینه ها و افزایش جمعیت را دو چالش اصلی اربعین امسال برشمرد و از دستگاه های مربوط درخواست نمود با عنایت به این شرایط، برنامه ریزی ها را منعطف كنند.
او اضافه كرد: تاكید برنامه های آموزشی و فرهنگی امسال بر توجیه عمومی متمركز است تا زائران با تنوع اطلاعاتی كه در اختیارشان قرار می گیرد، سفر آگاهانه ای در اربعین داشته باشند.
رییس كمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مركزی اربعین منطقی كردن انتظارات زائران را یكی از لزوم های آموزش های اربعین ذكر كرد و اظهار داشت: خیلی از مردم تصور می كنند سفر اربعین مجانی است، ولی وقتی با هزینه ها مواجه می شوند اعتراض می كنند، مردم باید بدانند این یك سفر معنوی است و نسبت به شرایط توجیه شوند تا انتظاراتشان منطقی شود.
احمدی همینطور از اعزام سه هزار مبلغ به مراسم پیاده روی اربعین امسال اطلاع داد و اظهار داشت: بعثه مقام معظم رهبری بعنوان مسؤول كمیته فرهنگی و آموزشی اربعین، با سازمان تبلیغات اسلامی، دفاتر تبلیغات و سازمان اوقاف و امور خیریه هماهنگی های لازم را برای اعزام مبلغان انجام داده و حتی دستگاه های اعزام كننده و وظایف هر یك در این طرح كه با عنوان «یاوران معنوی اربعین» اجرا می شود، مشخص شده است.
رئیس كمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مركزی اربعین برگزاری چهارمین سوگواره عبرات در اربعین امسال، برگزاری كارگاه های آموزشی، تهیه یك میلیون نسخه كتاب با عنوان رهپویه به زبان فارسی و ۲۰۰ هزار نخسه غیرفارسی، اعزام ۲۰۰ راوی و مربی كودك، ۳۰۰ خبرنگار و عكاس، ۱۰ هزار روحانی آموزش دیده، برگزاری سه هزار كارگاه فرهنگی و اجتماعی، اهدای سه هزار جلد قرآن در جریان اربعین، تلاوت قرآن در ۲۰۰ مراسم عمومی، تهیه بسته های فرهنگی و برگزاری نمایشگاه های ادبی و شعر، همایش اندیشمندان در نجف و كربلا و كنگره شهدای كربلا و حشدالشعبی را همچون اقدامات كمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مركزی اربعین برشمرد.
او همینطور از ارتقای محتوای «ویكی اربعین» اطلاع داد و اضافه كرد: در این پایگاه ۳۰۰ مقاله و صدها كتاب با محتوای اربعین بارگذاری شده كه مقرر است ۵۰ مقاله دیگر اضافه و دو زبان آذری و اردو هم افزوده شود.
احمدی تكریم از ۶۰۰ موكب عراقی و موكب داران ایرانی را كه در پذیرایی از زائر شایسته تقدیر هستند در كنار تجلیل از رسانه های فعال در اربعین، دیگر اقدامات این كمیته ذكر كرد.
در این نشست نمایندگان سازمان ها، وزارتخانه ها و تشكل های حاضر درباره مشكلاتی چون لزوم توجه بیشتر به زائران خارجی كه جهت شركت در مراسم اربعین عراق از خاك ایران گذر می كنند، همچون پاكستانی ها، توجه بیشتر به امكانات مورد نیاز بانوان و ناهماهنگی برخی دستگاه ها در تامین خدمات، نكاتی را مطرح نمودند كه ذوالفقاری، رئیس ستاد مركزی اربعین پیگیری آنها را قول داد و در عین حال درخواست نمود برنامه های توجیهی، آموزشی و تبلیغاتی اربعین زودتر آغاز شود.
منبع:

1398/04/05
01:25:31
5.0 / 5
4692
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری