با بررسی طرح مرمت و احیای بافت های تاریخی – فرهنگی ؛

شورای نگهبان ایراد گرفت، میراث فرهنگی پیشنهاد كرد

شورای نگهبان ایراد گرفت، میراث فرهنگی پیشنهاد كرد

به گزارش فقط سفر چهار ایراد شورای نگهبان به بخش هایی از طرح «مرمت و احیای بافت های تاریخی - فرهنگی» كه بیشتر از یك ماه گذشته در مجلس تصویب شده بود، در جلسه ای مشترك با اعضای كمیسیون فرهنگی مجلس و معاونت میراث فرهنگی بررسی و پیشنهادهایی برای مرتفع ساختن ایرادت آن مطرح شدند.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، یك شنبه ۱۵ اردیبهشت، مجلس كلیات طرح «حمایت از مرمت و احیای بافت های تاریخی-فرهنگی» را با ۱۹ ماده در جلسه علنی خود تصویب كرد. در این طرح پس از تعریف اصطلاحات به كار رفته در این قانون، اعلام شد: «طرح ویژه حفاظت و احیای بافت های تاریخی-فرهنگی، طرحی است كه با عنایت به ویژگی، ظرفیت و مزیت تاریخی، فرهنگی و طبیعی بافت تاریخی-فرهنگی شهر و روستا با هماهنگی و همكاری نزدیك كلیه دست اندركاران و ذی نفعان در مقیاس كل تا جز به همراه طرح مدیریتی مربوطه عرضه شده و تكالیف همه دست اندركاران در آن روشن باشد. در این طرح علاوه بر تنظیم روابط این بخش از شهر یا روستا با سایر تقسیمات شهر و روستایی زمینه های توسعه هماهنگ شهری و روستایی مد نظر قرار گیرد. همینطور آن از بسترسازی مناسب برای توانمندسازی مالكان و بهره برداری و ارتقای كیفیت زندگی ساكنان بافت های تاریخی- فرهنگی حمایت كند.»
این طرح با آخرین لویح و مصوبات بررسی شده در طول یكی دو ماه گذشته به شورای نگهبان فرستاده شد، تا سرانجام عباسعلی كدخدایی - سخنگوی شورای نگهبان - شنبه ۲۵ خرداد، در جمع خبرنگاران در توضیح نظرات شورای نگهبان به چند ایراد وارد شده به «طرح پشتیبانی از مرمت و احیای بافت های تاریخی – فرهنگی» هم اشاره نمود.
«بر این اساس در ماده ۲؛
۱_۱_ در بند (الف)، اطلاق تكمیل و تعیین محدوده بافت تاریخی - فرهنگی، توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور، مغایر اصل ۸۵ قانون اساسی شناخته شد.
۲_۱_ در بند (ب)، اطلاق تهیه چهارچوب طرح های ویژه حفاظت و احیای بافت های تاریخی - فرهنگی، توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور، مغایر اصل ۸۵ قانون اساسی شناخته شد.
۲_ تبصره ماده ۳، از این جهت كه معلوم نیست آیا شامل مواردی غیر از حقوق مالكانه، مانند موقوفات هم می شود یا خیر، ابهام دارد؛ بعد از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
۳_ ماده ۴، از جهت روشن نبودن اساسنامه سازمان فنی و حرفه ای ابهام دارد؛ بعد از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
محمد حسن طالبیان – معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری- در گفتگو با خبرنگار ایسنا به جلسه ی عصر یك شنبه _۲۶ خرداد_ معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و اعضای كمیسیون فرهنگی برای عرضه ی راهكارهای مشترك اطلاع داد.»
او راهكارهای مشترك را این طور توضیح داد:
«در بند (الف)، چون در اساسنامه سازمان میراث فرهنگی هم تكمیل و تعیین محدوده بافت تاریخی – فرهنگی تعیین شده و توسط این سازمان اجرایی می شود، ازاین رو قانون آن موجود است.»
«در بند (ب)، طرح های ویژه حفاظت و احیای بافت های تاریخی – فرهنگی، تائید شد تا كلمه «با رعایت قوانین» به این بند اضافه شود تا آن، مغایر اصل ۸۵ شناخته نشود.»
«در تبصره ماده ۳، ابهام بحث حقوق مالكانه و موقوفات درست شد، چون مسلم است در این طرح ها حقوق مالكانه و موضوعات وقف توسط میراث فرهنگی رعایت می شود.»
«در ماده ۴، در بحث ابهام اساسنامه سازمان فنی و حرفه ای، ان در چهارچوب وزارت كار است و این وزارتخانه مسؤول اعلام چگونگی انجام كارهاست.»
طالبیان تصریح كرد: این نظرات توسط اعضای كمیسیون فرهنگی مشترك با نمایندگان سازمان میراث فرهنگی – معاونت میراث فرهنگی- مطرح شدند، كه امیدواریم مراحل بررسی را بدون مشكل بگذرانند.1398/03/27
19:17:25
5.0 / 5
4106
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری