نگاه نوگرایانه فرانسه به ایران به كشور كباب ها سفر كنید

نگاه نوگرایانه فرانسه به ایران به كشور كباب ها سفر كنید

فقط سفر: یك روزنامه فرانسوی با نگاهی نوگرایانه به معرفی كافه ها، هاستل ها و آثار مدرن تهران پرداخته و چهره ای روزآمد و پویا از ایران و مردم آنرا به تصویر كشیده و با اشاره ای به قیمت ها، سفری به نسبت ارزان را برای فرانسوی ها برآورد كرده است.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، شمار سفر گردشگران فرانسوی بعد از خروج آمریكا از برجام و به دنبال آن سیاست های محتاطانه فرانسه و توقف پروازهای مستقیم ایرفرانس به تهران كاهش یافته است. این را آمارهای در اختیار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و بررسی های میدانی از آژانس های توریستی كه از فرانسه به ایران تور می آورند، تأیید می كند. با وجود چنین شرایطی روزنامه چپ گرای «لیبراسیون» چاپ پاریس در گزارشی به جنبه های كمتر شناخته شده تهران، شهری كه با رشد مكان هایی با معماری آوانگارد روبرو شده پرداخته است و با توصیف فضایی كه در نظر فرانسوی ها كمتر شناخته شده، آنها را برای كسب تجربه ای متفاوت در ایران تشویق نموده است.
«لیبراسیون» كه تیراژ روزانه آن میانگین به ۹۷ هزار و ۲۳۸ نسخه چاپی و ۹۹۰۰ نسخه دیجیتالی می رسد، به سراغ پاتوق كافه ها در مركز شهر تهران رفته است، گذر دانشجوها و محل برگزاری محافل ادبی و هنری و با توصیف فضای داخلی كافه ها و اشخاصی كه به آنجا آمد و شد دارند، آنها را با مكان های مشابهی كه در كشورهای پیشرفته غربی وجود دارد هم ردیف و یا نزدیك دانسته، فضاهایی كه كمی از شكل مرسوم غذاخوری های ایرانی و تزئینات شرقی آنها، فاصله گرفته اند و در كشور كباب ها، خوراك هایی برای «گیاهخواران» یا غذاهای غیر كبابی اما سنتی مثل «زرشك پلو» و انواع خورشت ها را سرو می كنند.
چند كافه نام دار در قلب پایتخت با شرح دكوراسیون آنها، غالب انسان هایی كه به آنجا رفت وآمد دارند و خوراك های زبانزدشان به همراه قیمت ها پیشنهاد شده اند تا انتخاب را برای فرانسوی های دوستدار كافه، راحت تر كند. نویسنده فرانسوی لیبراسیون اشاره كرده كه ده ها یا حتی صدها مكان شبیه این كافه ها در تهران وجود دارد.
این گزارش حتی برای معرفی محل خواب، سراغ هتل های لوكس و حتی ارزان تهران نرفته و «هاستل ها» (مهان پذیرها) را كه پدیده ای نو در این شهر اما شناخته شده برای اروپایی ها است، معرفی كرده. قیمت یك تخت در یكی از این هاستل های واقع در مركز تهران برای افرادی كه می خواهند با بودجه كم سفر كنند، ۱۰ یورو و هزینه اتاق اختصاصی ۳۵ یورو است.
برای شهرگردی هم آنچه معرفی شده مثل همیشه كاخ گلستان، موزه ملی یا مجموعه سعدآباد و حتی موزه جواهرات سلطنتی نبوده، بلكه مجموعه پارك لاله با پیرمردهایی در حال شطرنج بازی و یا جوانان مشغول به بازی والیبال در كنار موزه ی هنرهای معاصر و موزه فرش، پل طبیعت كه طراح آن یك بانوی جوان ایرانی بوده و دست آخر موزه دفاع مقدس كه برای درك بهتر به نسخه مشابه آن در پاریس اشاره شده، معرفی شده اند.
منبع:

1398/03/26
14:57:47
5.0 / 5
4200
تگهای خبر: پایتخت , توریست , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری