فرو ریختن ارگ ۲۰۰۰ ساله در شهر غزنین

فرو ریختن ارگ ۲۰۰۰ ساله در شهر غزنین

به گزارش فقط سفر تخریب بخش قابل توجهی از یك ارگ مربوط به قرن ۱۲ میلادی در شهر غزنین باعث افزایش نگرانی ها درباره وضعیت میراث فرهنگی و تاریخی افغانستان شده است.


به گزارش فقط سفر به نقل از رویترز، این ارگ قدیمی با نام «غزنین» شناخته می شود در اصل دارای ۳۶ برج بوده است كه طی چند وقت اخیر ۱۴ برج آن به جهت چندین دهه جنگ، باران های سنگین و سهل انگاری تخریب شده اند.
این ارگ و دژ تاریخی یكی از چندین محوطه باستانی منحصر در افغانستان از مركز بودایی قبل از اسلام در دره بامیان تا مناره قرن دوازدهمی جام در منطقه دورافتاده استان غور است كه همگی نیازمند فوری محافظت از میراث فرهنگی ارزشمندشان هستند.
مقامات شعر غزنین كه سال قبل در جریان سنگین ترین نبردها تقریباً به كنترل نیروهای طالبان درآمده است، اعلام نمودند بخش هایی از دژ و ارگ تاریخی به جهت بارش سنگین باران فرو ریخته است اما ساكنان بومی معتقدند بی توجهی و سهل انگاری هم در تخریب این بنای باستانی نقش داشته است كه از آن جمله می توان به عدم ساخت كانال برای تغییر مسیر سیلاب از جانب دولت اشاره نمود.
محبوب الله رحمانی، مدیر امور فرهنگی و اطلاعاتی شهر غزنین، می گوید بارش سنگین و درگیری های اخیر باعث فروریختن برج ها ارگ شده اما دولت مشغول كار بر روی طرحی بود تا این بنای تاریخی را از تخریب كامل نجات دهد و باستان شناسان آلمانی هم تا سال ۲۰۱۳ مشغول كار در این محوطه بودند.
فرو ریختن برج و باروی ارگ تاریخی غزنین در حالی روی داده است كه قبل از این نگرانی هایی درباره وضعیت بنای ۹۰۰ ساله منار جام در استان غور هم مطرح شده كه از سال ۲۰۰۲ در لیست میراث آثار در معرض خطر یونسكو قرار گرفته است.
نبورهای طالبان در جریان به قدرت رسیدن از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۰۱ دو مجسمه بودایی را در مركز استان بامیان افغانستان را منفجر كردند چون كه آنها را بُت می دانستند.1398/03/25
17:23:32
5.0 / 5
4212
تگهای خبر: شهر , میراث , میراث فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری