رد كلیات لایحه ایمن سازی ساختمان های ناایمن بلندمرتبه شهر تهران

رد كلیات لایحه ایمن سازی ساختمان های ناایمن بلندمرتبه شهر تهران

فقط سفر: اعضای شورای اسلامی شهر تهران با 10 رأی مخالف و هفت رأی موافق كلیات لایحه برنامه عملیاتی ایمن سازی ساختمان های ناایمن بلندمرتبه پرخطر شهر تهران را رد كردند.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران در یكصد و چهل و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در بررسی لایحه ایمن سازی ساختمان های ناایمن بلندمرتبه نسبت به نبود نحوه استواری بخشی به ساختمان ها در این لایحه اعتراض كردند. در همین راستا علی اعطا اظهار داشت: در ۲۵ مهر ماه سال ۱۳۹۶ مصوبه ای در صحن شورای اسلامی شهر تهران عنوان شد كه برابر آن شهرداری تهران مكلف بود ظرف مدت شش ماه برنامه عملیاتی ایمن سازی ساختمان های بلند مرتبه را ارائه كند اما با وجود تصویب دو فوریت این طرح در شورای اسلامی شهر تهران شهرداری با تأخیر یك ساله این طرح را به شورا ارائه كرد.
وی ادامه داد: در امتداد تحقق وظایف ماده ۵۵ قانون شهرداری ها به منظور پایش مستمر ساختمان ها خصوصاً در محور ایمن سازی و استواری بخشی سازه ای برنامه ای عملیاتی را ارائه می كرد كه متأسفانه با وجود اینكه این دو محور در ماده واحده طرح شورا مصوب شده بود اما در لایحه شهرداری تهران هیچ اشاره ای به استواری بخشی سازه ای نشده است.
وی افزود: در لایحه شهرداری بر خلاف آنچه كه در طرح شورا مصوب شده بود در ارتباط با ساختمان های ناایمن بلندمرتبه صحبت شود اما شهرداری واژه جدیدی به نام ساختمان های پرخطر را افزوده است كه بطور قطع این مشكلات بسیار زیادی را به وجود می آورد. چونكه بعدها در تعریف ساختمان های پرخطر تعریف ناقصی ارائه خواهد شد كه برای پایش آن مشكلات بسیاری ایجاد می شود پس شهرداری باید عیناً مصوبه شورا را در تدوین این لایحه مد نظر قرار می داد.
وی اشاره كرد: در لایحه ارائه شده توسط شهرداری كمیته ای پیش بینی شده كه وظیفه آن تدوین بخشنامه برای ساختمان های ناایمن و پرخطر است. این در حالیست كه ما كمیته های بسیاری در حوزه ایمن سازی در شورای شهر تهران داریم و ایجاد كمیته جدید ضرورتی ندارد. در حقیقت نباید مدام گلوگاه های جدید ایجاد نماییم.
وی اشاره كرد: در مورد وقوع حریق در این لایحه تناقضات بسیاری وجود دارد چونكه در تعریف ساختمان های بلندمرتبه ارتفاع ۲۳ متر و بیشتر در نظر گرفته شده و در جای دیگر هشت طبقه و بیشتر عنوان شده، پس اگر این لایحه به این شكل به تصویب برسد بطور قطع در اجرا با مشكلات بسیاری روبرو خواهد شد.
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، در ادامه این جلسه محمد سالاری رئیس كمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران نیز در موافقت با كلیات این لایحه اظهار داشت: بررسی های بسیار خوبی برای این لایحه انجام شد. البته برخی در دغدغه های اعطا درست است و باید در این لایحه مد نظر قرار گیرد اما ما سه جلسه از ایشان دعوت كردیم كه نه خودشان و كارشناسان شان در جلسات حضور پیدا نكردند.
احمد مسجدجامعی دیگر عضو شورای شهر تهران نیز در مخالفت با این لایحه اظهار داشت: من نگرانم به سبب گستردگی كار موجود در این لایحه پیش بینی های انجام شده اجرایی نشود. در هنگام وقوع حادثه پلاسكو دو كمیته جهت بررسی این حادثه تشكیل شد، پس باید از تجربیات موجود كه حاصل بررسی این كمیته هاست استفاده نمائیم.
وی افزود: بهتر است در گام نخست پایش و نظارت برای ساختمان های ۱۲ طبقه به بالا اجرایی شود تا مقدمه ای برای ورود به مسائل دیگر باشد. بطور قطع اگر برای ۱۲ طبقه به بالا این مساله در نظر گرفته شود حدود ۱۰۰۰ واحد ساختمانی مجوز ۱۲ طبقه به بالا دریافت نمودند ولی اگر برای هشت طبقه به بالا در نظر بگیریم حدود ۵۰۰۰ واحد ساختمانی این مجوز را دریافت كرده اند كه پایش همه آنها در گام نخست شاید اجرایی نباشد.
وی اشاره كرد: ساختمان هایی كه برای آنها صدور مجوز انجام شده اما هنوز اختتام كار نگرفته اند باید در این لایحه مد نظر قرار گیرند و ایمنی آنها مورد پایش قرار گیرد. همین طور حضور نماینده تام الاختیار دادستان در این لایحه برای كمیته های مختلف امكان پذیر نیست چونكه در كمیته ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسكو نیز نماینده تام الاختیار دادستان حضور نیافت. بطور قطع ایجاد الزاماتی برای سایر دستگاه ها برای حضور نمایندگان تام الاختیار امكان پذیر نیست.
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، علیخانی در موافقت با لایحه مطرح شده اظهار داشت: ساعت ها سه كمیسیون شورای شهر تهران با گذاشتن وقت و برگزاری جلسه تمامی پیشنهادات را بررسی كردند و اگر پیشنهاد جدیدی نیز مطرح می شد بطور قطع بررسی می كردند، پس صحیح نیست كه الان به سبب پیشنهادات جدید كلیات این لایحه را رد نماییم. بطور قطع پیشنهادات جدید می تواند امروز در صحن بررسی شود.
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران نهایتاً با هفت رأی موافق و ۱۰ رأی مخالف با كلیات این لایحه مخالفت كردند.
منبع:

1398/03/12
15:56:34
5.0 / 5
4747
تگهای خبر: دستگاه , شهر , شورای شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری