اولین كشفیات از سومین شهر زیرزمینی همدان بعلاوه فیلم

اولین كشفیات از سومین شهر زیرزمینی همدان بعلاوه فیلم

فقط سفر: «در اولین فصل جستجوهای سومین شهر زیرزمینی همدان، تا كنون 6 اتاق این شهر زیرزمینی كشف شده اند، اما آب، دیگر فضاهای این شهر تاریخی را گرفته و نخست باید آنرا از شهر تخلیه كرد.»


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، مجموعه دستكند صالح آباد در بخش صالح آباد شهرستان بهار در استان همدان، در فاصله تقریبی ۲۵ كیلومتری غرب همدان و ابتدای مسیر جاده كرمانشاه و در میان اراضی روستای آبرومند و شهر صالح آباد، با رو كردن تكه سفال های مربوط به دوره ی اسلامی و تاریخی، حدود پنج سال قبل خویش را نشان داد.
هر چند هنوز اطلاعات تاریخی دقیقی از كاركردهای سومین شهر زیرزمینی به دست آمده در همدان با قدمت حدود ۸۰۰ سال به دست نیامده، اما دست كم مردم محلی از جنگ جهانی اول و در بعضی دوره های تاریخی معاصر از این مكان تاریخی بهره برده اند.
اما با عنایت به گذشت حدود ۸۰۰ سال از عمر این شهر زیر زمینی، بارندگی های زیادی سبب تجمیع این آبرفت ها شده كه به نقل از مسئولان میراث فرهنگی باید نخست تمامِ آنها بیرون بروند تا بتوان كارهای مطالعاتی را به صورت كامل روی این محوطه ی تاریخی انجام داد.
حسین زندی - فعال میراث فرهنگی همدان - به ایسنا می گوید: این مجموعه سال ۱۳۹۳ كشف شد اما به علت كمبود اعتبار تا بهار ۹۸ كار كاوش آن مسكوت ماند و سر انجام درسال جاری برپایه تفاهم نامه ای كه بین شهرداری صالح آباد و اداره میراث فرهنگی همدان بسته شد كار كاوش شروع شد و الان هم با اعتبار ۳۰ میلیون تومان كه شهرداری صالح آباد اختصاص داده فصل اول كاوش آن در حال انجام می باشد.
او با بیان این كه در فصل اول كاوش ها شش اتاق در زیر زمین كشف شده، ادامه می دهد: به دلیل وجود آب در بخش های دیگر عملیات كاوش با مشكل روبه رو شده است.
به نقل از وی پیشبینی می شود مبلغی حدود ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار برای دومین فصل كاوش در این شهر تاریخی، مورد نیاز باشد.
زندی با اشاره به این كه شهر زیر زمینی در محدوده ی شهرهای «صالح آباد» و «بهار» همدان، سومین شهر زیرزمینی این استان است و قبل از این مجموعه های «ارزانفود» و «سامن» كشف شده بودند، تاكید می كند: استان همدان چند غار دستكند مانند غارهای دستكند «خورزنه» و غار «قلعه جوق» هم دارد، دستكندهای صالح آباد، سومین مجموعه ی تاریخی بزرگ به دست آمده در استان است.
وی همینطور با بیان این كه برپایه یافته های سفالین از دستكندهای صالح آباد گفته می شود قدمت آن به دوره ایلخانی برمی گردد، ادامه می دهد: این مجموعه از نظرساختار شباهت هایی به شهر زیر زمینی ارزانفود دارد اما به نظر می آید قدمت دستكندهای صالح آباد كمتر باشد.
به اعتقاد این فعال میراث فرهنگی همدان، شهر زیر زمینی صالح آباد به دلیل نزدیكی به جاده و اینكه در راه استان های كرمانشاه - همدان و سنندج - قرار دارد، ظرفیت مهمی برای گردشگری استان به حساب می آید.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4


منبع:

1398/03/10
16:19:13
5.0 / 5
4219
تگهای خبر: شهر , فضا , گردشگری , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری