مرمت گران روی پل كشكان رفتند

مرمت گران روی پل كشكان رفتند

فقط سفر: مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان می گوید: مرمتِ بخش های ساسانی پل «كشكان» كه در زمان وقوع سیل كج شده بود، شروع شده و عملیات تثبیت پایه كج شده در حال انجام می باشد.


امین قاسمی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این كه مطالعه و مرمت برخی از آثار و محوطه های تاریخی لطمه دیده در زمان وقوع سیل در استان لرستان شروع شده است، بیان می كند: یكی از پایه های مرمت شده ی پل متعلق به دوره قاجار بود كه آب لطمه جدی به آن وارد كرد، از طرف دیگر سیل به بخش ساسانی پل نیز لطمه وارد كرده و آنرا كج كرده بود، كه آن نیز در حال مرمت است و در حال تثبیت پایه ی كج شده هستیم، همین طور عملیات بازسازی پایه كج شده نیز در دستور كار است.

وی با تاكید بر ضرورت انجام مطالعه روی بناهای تاریخی لطمه دیده از سیل، اظهار می كند: مشاورِ تهیه ی طرح انتخاب شده و چند استاد مطرح دانشگاهِ كشور، درباره خاك و استواری خاك بررسی هایی را در دستور كار دارند، همین طور برای بهسازی آثار نیز اقداماتی انجام شده است.
او با اشاره به لطمه هایی كه به آثار تاریخی مانند «پل كشكان»، «تپه ی قلعه فلك الافلاك» و «پل كلهر» وارد شده است، ادامه می دهد: مطالعه روی بخش هایی كه در زمان های مختلف لطمه دیده، انجام شده و مرمت و بازسازی بعضی از آثار نیز شروع شده است.
وی با تاكید بر این كه قلعه ی فلك الافلاك حتی صدمه ای یك سانتی متری نیز از سیل ندیده است، می افزاید: فقط تپه ای كه قلعه روی آن قرار گرفته، گرفتار لطمه شده كه آن نیز در دوران بازسازی در پهلوی دوم و زمانی كه هنوز خاكِ زیرِ قلعه متراكم نشده بود، قدری از خاك رانش داشته كه با هدف تثبیت خاك، مطالعات مهندسی توسط مهندسان مشاور خاك در حال انجام می باشد.
قاسمی با تاكید بر آسیبِ حدود ۵۰ میلیارد تومانی سیل به پل ها، تپه ها و بافت های تاریخی این استان در نقاط مختلف، بیان می كند: تا امروز بافت تاریخی بروجرد كه بیشتر از ۴۰ تا ۵۰ اثر تاریخی در خود دارد، لطمه دیده اند كه عملیات مرمت آنها در دستور كار است.
به قول مدیر كل میراث فرهنگی استان لرستان، مرمتِ بخش هایی از «پل صفوی» خرم آباد، پل «تپه قلعه» و بخش هایی از «پل افرینه» كه آزادسازی شده بود، نیز در حال انجام می باشد.
منبع:

1398/03/09
14:29:43
5.0 / 5
4168
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری