میراث فرهنگی خلیج فارس در خطر است!

میراث فرهنگی خلیج فارس در خطر است!

به گزارش فقط سفر شاید به خاطر اقلیم بیابانی اش، دست و دل شان برای هزینه كردن یا صدور مجوزهای دیرینه شناسی و حفاظت از نوار مرزی خلیج فارس نمی لرزد؛ بیابانی نامدار با بندر دوره ساسانی اش كه با آخر كار حفاران غیرمجاز، حالا نوبت به شركت های خصوصی و غیرخصوصی اش رسیده...


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، نخست حفاران غیرمجاز محوطه را چیزی شبیه به پنیر فرانسوی كردند، آن قدر چاله ها عمیق شدند تا در مناطق نزدیك خلیج فارس گاه به آب رسیدند و در زمین های دورتر، به سازه های معماری كه دیگر قابل برداشت نبود و حالا شركت های خصوصی با كشیدن دیوارهایی در نقش حصار، به همان زمین ها تعرض می كنند، زمین هایی كه حریم «خلیج فارس» ند و این روزها حرف و حدیث پشت سرشان زیاد و چشم های طمع به آن دوخته شده است.
فرقی نمی كند نجیرم باشد، یا بتانه. دیر باشد یا بردستان، بوشهر باشد یا سیراف. امروز دیگر در مرز این نوار آبی و در كتاب هایی كه به نظر می آید مقرر است فقط نام «خلیج فارس» را یدك بكشند، تا چشم كار می كند تپه های خاكی، اسكلت های فلزی از شهرك های صنعتی و نخاله های ساختمانی ریخته شده اند و تنها سرمایه ی كنونی این مناطق را تكه های شكسته سفال، كتیبه های از وسط دو نیم شده و سنگ های شكسته شده ی آسیاب و خاكی كه بیشتر شبیه نخاله های ساختمانی است، تا خاك یك بیابان با سفال ها و ظروف شكسته شده ی روی خاك و سازه های نیمه تخریب شده از حفاری های غیرمجاز پر كرده است.
هر چند در گذشته گاهی اوقات پژوهشكده ی دیرینه شناسی از محل اعتباراتی كه باقی می ماند، پروژه ای را هم برای كاوش و بررسی مطالعاتی در این محوطه ی تاریخی اختصاص می داد و با عقب نشینی هایی كه معمولاً اداره میراث فرهنگی استان بوشهر دارد به نظر می رسید آن خویش را از همه ی داستان ها كنار كشیده، اما با اتفاقات و هشدارهای دوستداران میراث فرهنگی، به نظر می آید مدتی است پژوهشكده دیرینه شناسی قصد ورود به وضعیت محوطه های باستانی این منطقه را دارد.
بتانه و مرزهایی كه شركت های خصوصی در حریم خلیج فارس كشیده اند

1398/02/12
12:44:28
5.0 / 5
4074
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری