پیش بینی ای كه به علت وقوع سیل درست درنیامد

پیش بینی ای كه به علت وقوع سیل درست درنیامد

فقط سفر: میانه ی فروردین را كه پشت سر بگذاری، همراه با آغاز شكفتن شكوفه های بهار نارنج، برگ دیگری از دفتر بهار شیراز ورق می خورد، بهاری كه تا آخر اردیبهشت بهشتی، ادامه دارد، همان روزهایی كه به نام سعدی و شیراز ثبت تاریخمان شده است.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، فروردین امسال، بارندگی های فراوان، دشواری های بسیاری را برای مردم ایران و شهروندان شیرازی و مسافرانی كه به هوای تجربه بهار شهر راز به این خطه سفر كرده بودند، ایجاد كرد و نقطه ای شد برای ورود به سرازیری كاهش مسافران، اما بهار شیراز در فروردین متوقف نمی گردد.
علی رغم پیش بینی رشد ۱۵ درصدی حضور مسافران نوروزی در فارس و شیراز، بررسی آمارهای حضور و اسكان گردشگران نشان از كاهش این شمار پس از سیل پنجم فروردین دارد؛ باآنكه شیراز تنها یكی دو روز و در چند نقطه محدود، با سیل دست و پنجه نرم كرد اما انعكاس گسترده اخبار و شمار زیاد قربانیان و حجم خسارت ها، عاملی تأثیرگذار بر سیر نزولی مسافران و مسافرت ها شد.
زیبایی های ظاهر و باطن شیراز و شیرازی ها آنقدر وسعت دارد كه حتی بحران سیل را هم به خاطره ای از نیك اندیشی و مهربانی بدل می كند تا برای همیشه در دفتر خاطرات تمام ایرانی ها بلكه جهانیانی كه این شهر را می شناسند، ثبت گردد.
امروز و در آغاز دهه سوم فروردین، شكوفه های نارنج آرام آرام چشم باز می كنند و هوای شیراز را با عطری دل انگیز، می آمیزند و جان هر رهگذری را تسلی می بخشند! بوی بهشتی بهار را این روزها در هر خیابان و كوچه ای از شیراز می توان استشمام كرد؛ شمیمی كه تا اردیبهشت تداوم خواهد داشت.
بهار شیراز كه به میانه فرودین می رسد، غنچه های سفید نورسته در بین برگ های همیشه سبز درختان نارنج، مردمك دیده هر گردشگری را پر می كند و آرام آرام كه می شكفد و باز می شود، عطرش، مشام را سحر می كند و جان پر می شود از لطافتی بهشتی.
عطر شكوفه سفید نارنج، ابتدای اردیبهشت گره ناگشودنی با روز سعدی و اشعار روح نواز شیخ مصلح الدین دارد؛ عطر بهارنارنج جلا می بخشد نفس را و اشعار ماندگار شیخ، زنگار می زداید از آینه دل و مهیا می شوی برای رفتن تا خلسه ای عرفانی و نشستن و گفتن با خدایی كه آفریننده آن است و این.
روزهای اردیبهشت شیراز، هر نفسی كه فرو می دهی، سرشار از عطر بهار نارنج است و چون بر می آوری پر از اشعار ناب سعدی، دو نعمتی كه به حتم بر هر یك از آنها شكری بسیار واجب است؛ علاوه بر آن با هر دم و بازدم بهاری در شیراز، چشم دلت سرشار می شود از ذوقی كه طراوت بهشتی این شهر، به تو هدیه می دهد، آنقدر كه كنار آب ركنی نشستن و وضوی دل ساختن و دو ركعت نماز عشق خواندن در جوار گنبد ملكوتی احمدبن موسی (ع) می شود همه آرزویت.
جوی های پر از آب، در این روزهای میانه فصل بهار شیراز، پر است از گلبرگ های سفید بهار نارنج، باآنكه همه به نشانه عمر است كه چه با سرعت از مقابل دیدگان می گذرد و تعللش نیست، اما همه زیبایی است و صفا.
به حتم بهار و زیبایی های شیراز، منحصر به فروردین نیست و فعالان حوزه گردشگری، امیدوار هستند كه در ایام آینده شاهد صعودی شدن روند مسافرت و حضور گردشگران در شیراز و فارس باشیم.
مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس در این خصوص اظهار داشت: در روزهای تعطیلات نوروزی امسال به علت شرایط نامساعد جوی، شاهد كاهش سفر و اقامت در فارس و شیراز بودیم.
مصیب امیری در گفت و گو با ایسنا افزود: به حتم زیبایی های بهار طبیعت در فارس به اتمام نرسیده و در ماه های اردیبهشت و خرداد، پذیرای شمار قابل توجهی مسافر و توریست خواهیم بود.
او افزود: معمولاً مسافران در بدو ورود به شیراز به مدت كوتاهی اقامت موقت دارند و به علت آب و هوای جنوب كشور از شیراز به استان های جنوبی سفر كرده و در نیمه دوم تعطیلات و در بازگشت مجدداً این كلانشهر را برای اقامت دو تا سه روزه انتخاب می كنند كه متأسفانه امسال در نیمه دوم شاهد وقوع سیل در شیراز بودیم.
امیری كه اعتقاد دارد به علت انعكاس گسترده سیل روز پنج فروردین و خسارت های جانی و مالی فراوان، بخشی از مسافران هم با كنسل كردن سفر و مكان های اقامتی رزرو شده، سفرشان به شیراز و فارس را لغو كردند، اظهار داشت: بروز بارندگی های وسیع در جنوب كشور هم سبب كاهش سفر به این منطقه شد كه طبیعتاً كاهش سفر به فارس و شیراز را هم به دنبال داشت.
وی تصریح كرد: هر ساله بازدید از مجموعه حافظیه در صدر رجوع مسافران نوروزی قرار می گیرد بگونه ای در روز چهارم فروردین امسال بیشتر از ۴۰ هزار نفر از این مجموعه فرهنگی بازدید كردند.
مدیركل میراث فرهنگی فارس اعتقاد دارد كه ظرفیت های فراوان گردشگری در استان فارس نباید تحت الشعاع بروز یك حادثه طبیعی مانند سیل قرار گیرد، ضرورت كوشش برای حضور هرچه بیشتر گردشگران در فارس را خاطرنشان كرد.
امیری با اشاره به اینكه از ۲۵ اسفند ۹۷ تا آخر تعطیلات نوروزی بیشتر از یك میلیون و ۲۵۰ هزار نفر از اماكن تاریخی تحت پوشش اداره كل میراث استان بازدید كردند، اظهار داشت: با عنایت به اینكه استقبال از مجموعه حافظیه همواره فراوان بوده است، امسال هم ساعت بازدید را در تعطیلات نوروزی تا ۲ صبح افزایش دادیم و پس از تعطیلات هم این زمان تا ساعت ۱۲ شب تعیین شده است.
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا منطقه فارس، در حالی امیری آمار بازدید از آثار تاریخی فارس در نوروز ۹۸ را به میزان فوق اعلام نمود كه در سال ۹۶ بیشتر از دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر و در سال ۹۷ بیشتر از یك میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از آثار تاریخی تحت پوشش این اداره كل بازدید كرده بودند.
مدیركل میراث فرهنگی فارس همینطور آمار تجمیعی واحدهای اقامتی این استان از ۲۷ اسفندماه ۹۷ تا ۱۶ فروردین ماه ۹۸ شامل هتل، هتل آپارتمان، مهمانپذیر، كمپ های موقت كلاس های مدارس، منازل استیجاری، چادرهای مسافرتی، مهمانسراهای ادارات، خوابگاه های دانشجویی و سالن های ورزشی را ۳ میلیون و ۵۶۵ هزار و ۷۹۵ نفر شب اعلام نمود.
این در حالی است كه در روزهای نوروز ۹۷ و با وجود مدت زمان كوتاه تر تعطیلات، بیشتر از سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر شب در مراكز اقامتی فارس اسكان یافته بودند.
به گفته مدیركل میراث فرهنگی فارس، در نوروز امسال مجموعه فرهنگی حافظیه با ۳۲۳ هزار و ۶۱۸ نفر، مجموعه جهانی تخت جمشید با ۲۴۱ هزار و ۱۸۷ نفر، مجموعه زندیه ۲۳۸ هزار و ۷۷۴ نفر، مجموعه فرهنگی سعدی با ۲۰۱ هزار و ۲۰۴ نفر و مجموعه جهانی پاسارگاد ۱۲۳ هزار و ۴۲۵ نفر اماكن در صدر بازدید این استان در نوروز ۹۸ قرار داشتند.
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، همه ساله اردیبهشت، شیراز مملو از مسافر بوده است؛ مسافرانی كه بخشی از آنها دلداده بهار بهشتی و شمیم عطرنارنج و گشت و گذار در باغ و دشت و بازدید از زیبایی های طبیعی و تاریخی این شهر هستند و برخی دل در گرو سعدی دارند و اول اردیبهشت جلالی و بزرگداشت شیخ مصلح الدین را فرصتی مغتنم برای سفر به شیراز می دانند.
شماری از مردم ایران و گردشگران سایر كشورها نیز، هفته شیراز را برای آمدن به این شهر بهشتی انتخاب می كنند؛ هفته ای كه از ۱۵ اردیبهشت آغاز می شود و همه ساله با جشنواره ها و برنامه های مختلف آئینی همراه بوده است.
شیراز، شهر رازهای حافظ و پندهای سعدی، شهر باغ های وسیع و سروهای سر به فلك كشیده و نارون و كاج های طناز، شهر بنفشه و سوسن، شهر گنبدهای فیروزه ای و شهر اندیشه های وسیع و عمیق ملاصدرا و … همچنان فرشی از گل و زیبایی و صفا پیش پای مسافرانش گسترده است.
1398/01/21
14:40:25
5.0 / 5
5228
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری