، روایت موزه های علوم در دانشگاه ها،

ظرفیت بالای موزه ای و كمبود اعتبارات

ظرفیت بالای موزه ای و كمبود اعتبارات

به گزارش فقط سفر رئیس دانشكده علوم انسانی دانشگاه نیشابور این شهر را بهشت دیرینه شناسی ایران توصیف كرد و اظهار داشت: نیشابور شهر پرآوازه تاریخی است كه با عنایت به این مورد می خواهیم سیر تحول تاریخی این شهر را، با كمك اشیای موجود از ۹ هزار سال پیش تا عصر حاضر، در یك فضای موزه ای درخور به نمایش بگذاریم، اما با كمبود اعتبارات مواجه هستیم.


حسن نامی در گفتگو با ایسنا هدف از تأسیس موزه دانشگاه نیشابور را به نمایش گذاشتن داده های حاصل از كاوش دانشجویان رشته دیرینه شناسی عنوان نمود و توضیح داد: دانشجویان دیرینه شناسی را هر سال طی یك فصل به منظور اهداف آموزشی، به كاوش می بریم و بعنوان مثال در هفته پژوهش، حاصل پژوهش های دیرینه شناسی دانشجویان را به نمایش می گذاریم.
وی با اشاره به اینكه دو نوع اشیای مطالعاتی و اصیل (original) در موزه وجود دارد، خاطرنشان كرد: اشیای اصیل یا واقعی را نمی توانیم به صورت دائم به نمایش بگذاریم، بلكه باید بدل آنها را بسازیم و در معرض دید قرار دهیم؛ این در شرایطی است كه اشیای مطالعاتی شامل اشیای سفالی و … می توانند به صورت دائم به معرض نمایش گذاشته شوند.
رئیس دانشكده علوم انسانی دانشگاه نیشابور با اشاره به تازه تأسیس بودن این دانشكده، تصریح كرد: در حال آماده سازی زیرساخت ها بخصوص در حوزه مسائل امنیتی و هم به دنبال دریافت مجوز از سازمان میراث فرهنگی هستیم تا بتوانیم اشیای اصیل خویش را با رعایت مسائل امنیتی و …، به صورت دائم به نمایش بگذاریم.
نامی اضافه كرد: هم اكنون ویترین ها برای نمایش موقت اشیا، برقرار است و گروه های دیگر دانشگاه همچون گروه مهندسی برق و فیزیك هم دستاوردهای خویش را در آنها به نمایش می گذارند.
وی درباره بازدیدهای موزه دانشگاه نیشابور اظهار نمود: در كنار بازدید دانشجویان، هم اكنون بازدید دانش آموزان دبیرستان ها از دانشگاه رواج پیدا كرده، به صورتی كه در هفته چند بازدید گروهی داریم. یكی از بخش هایی كه مورد بازدید و استقبال قرار می گیرد، موزه دانشگاه است.
عضو هیئت علمی گروه دیرینه شناسی دانشگاه نیشابور با اشاره به اینكه موزه این دانشگاه در طبقه دوم دانشكده علوم انسانی واقع شده و فضای مستقلی به آن اختصاص نیافته است، اظهار داشت: در آینده دانشكده دیرینه شناسی را راه اندازی خواهیم كرد و تصمیم داریم فضای مستقلی را هم برای موزه طراحی نماییم. برای این كار زمین داریم، اما با كمبود اعتبارات روبه رو هستیم.
نامی در همین زمینه افزود: برنامه داریم كل تاریخچه دانشگاه را مطالعه نماییم و مدارك مربوط به روند شكل گیری دانشگاه را در موزه به نمایش بگذاریم. شهر نیشابور، شهری پرآوازه به لحاظ تاریخی و بهشت دیرینه شناسی ایران است؛ چون كه هر نقطه از این شهر را حفاری كنید، امكان دارد به آثار دیرینه شناسی برخورد كنید.
وی افزود: ما می توانیم سیر تحول تاریخ نیشابور را بازسازی نماییم، اما متأسفانه فضایی برای این كار نداریم. آثار ناشی از حفاری تمام دوره های تاریخی، از هزاره هفتم (پیش از میلاد) تا عصر حاضر را در برمی گیرد كه با كمك آنها می توانیم سیر تاریخی شهر نیشابور از ابتدا تا عصر حاضر را به نمایش بگذاریم.
رئیس دانشكده علوم انسانی دانشگاه نیشابور خاطرنشان كرد: نیشابور یكی از شهرهای پایدار ایران است كه در دوره ساسانی به آن "ابرشهر" می گفتند. این شهر در صدر اسلام پایتخت بوده و یك میلیون نفر جمعیت داشته است. در كتاب تاریخ نیشابور به تصحیح شفیعی كدكنی، چنین آمده كه تعداد دانشمندان این شهر ۶ هزار نفر بوده و معرفی همه آنها، نیازمند یك فضای موزه ای درخور است.1397/12/29
14:28:09
5.0 / 5
4522
تگهای خبر: آموزش , پایتخت , شهر , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری