، مازندران دیدنی است،

آغاز سفر از طولانی ترین راه جنگلی كشور بعلاوه تصاویر

آغاز سفر از طولانی ترین راه جنگلی كشور بعلاوه تصاویر

فقط سفر: اینجا برای همه نوع سلیقه جذابیتی منحصر به فرد دارد...از جنگلهای اعجاب انگیز باستانی تا بوی خوش عطر برنج در مزارع شالی...حتی می توانید بامداد خودرا با موسیقی دریا و ساحل آغاز كنید و اگر به ماجراجویی علاقه مندید، غارها، تپه های باستانی، قلعه های پر رمز و راز همه در این منطقه برای گشت ماجراجویانه شما مهیاست و اما اگر طبیعت گردی را برای این سفر انتخاب نموده اید از كلبه های بومگردی اینجا نمی توانید دل بكنید...


اگر از جاده سمنان یعنی از كویر به مازندران می آیید، باید از طولانی ترین راه جنگلی كشور برای رسیدن به مازندران عبور كنید. فرزند كویر اساسا 120كیلومتر جاده جنگلی برایش حكم مسیر بهشت را دارد، پس حتما دوربین ها را آماده نگه دارید چون قاب های زیبایی در این جاده می تواند شكار لحظه هایتان باشد.

نام "سورت" را تاكنون شنیده اید؟ در "سورت" بازی رنگ ها غوغا می كند. از جاده سمنان وارد چهاردانگه كه شدید نشانی روستای "اروست" را بگیرید، جاده روبروی پاسگاه "تلمادره" شما را به این روستا می رساند. برای دیدن این شاهكار خلقت ظهر حركت كنید بهتر است.8 كیلومتر سپس روستای "اروست" و "مالخواست" راه مستقیم خاكی وجود دارد كه شما را به این چشمه می رساند.
سه كیلومتر در جاده خاكی كه حركت كنید به یك كانكس نگهبانی می رسید، از آن جا به بعد باید پیاده مسیر را طی كنید برای اینكه عبور خودرو برای حفظ منطقه ممنوع می باشد. 30 متر پیاده جلو بروید از آن جا پلكان های رنگارنگ برای شما خودنمایی می كنند.
كرم تا زرد، نارنجی، قرمز و آبی تابلوی منحصر به فردی را رقم زده است كه چشم همگان را به خود خیره می كند، طعم شور و ترش آن این دریاچه را در فهرست عجیب ترین دریاچه های جهان قرار داده است و جایگاه های پلكانی آن جلوه ای بی نظیر دارد.
بهتر است غروب به روستاهای اطراف بروید و شب را در اقامتگاه های مسیر كیاسر به ساری بگذرانید. روستای "اروست" و"مالخواست" برای روستاگردان محل بكر و دیدنی خواهد بود.
راستی اگر هنوز هوای چهاردانگه شما را سرمست كرده و قدری بیشتر دلتان خواست در اینجا اطراق كنید "قلعه شاهدژ" در روستای "بالاده" می تواند برای شما جذاب و دیدنی باشد.
*توقف تاریخ در "وستمین"
چهاردانگه هنوز دیدنی های بسیار برای شما دارد، گوردخمه های اشكانی اخیرا در جریان حفر لوله های گاز در منطقه وستمین كشف شده كه می تواند برای علاقه مندان به تاریخ جذابیتی بكر باشد. تاریخ در اینجا توقف كرده و هنوز صدای شمشیرهای جنگجویان اشكانی را می توان در این منطقه شنید. برای كشف و شهود بیشتر می توانید به سایت موزه "وستمین"در 5 كیلومتری جنوب شرق كیاسر در روستای وستمین سر بزنید.
*شهر "دیگ ها"
"كیاسر" روستایی در دوره سلجوقی بوده كه در دوره معاصر به سبب توسعه به شهر تبدیل گشته است. دیگ های این شهر در نوع خود منحصربفرد بوده و غالبا بعنوان سوغات عرضه می شود. چادرشب، نمد، لوازم چوبی، سفال همچون صنایع دستی این شهر میان دشتی است. پارك ملی كیاسر جز پارك های 19 گانه ملی ایران و دارای تنوع گیاهی و جانوری بی نظیر برای گردشگران است.

*طنازی های "الندان"
دریاچه ای در روستای الندان چهاردانگه كه آبش تنها از برف و باران تامین می شود. در 70كیلومتری ساری است. رایحه بنفشه های وحشی و گیاهان دارویی در كنار طنازی های چشمه "الندان"شما را مدهوش می كند.
اگر قدری نیاز به آرامش روحی دارید پیشنهاد ما اقامت در یكی از هتل های منطقه است. می توانید شب را در هتل رویایی در 12كیلومتری ساری و یا هتلی در 55 كیلومتری پایتخت مازندران به آرامی و لذت سركنید. اگر هم كلبه های بومگردی را بر قید و بندهای هتل ترجیح می دهید برای اقامت به خانه های روستایی در "مالخواست"بروید. در اقامتگاه های بومگردی حتما از طعم بی نظیر غذاهای محلی لذت خواهید برد.

*رویایتان را در "چورت" به واقعیت تبدیل كنید
خورشید كه در آسمان جای گرفت می توانید به دریاچه نقره فام كارتون آن شرلی بروید و رویایتان را به واقعیت تبدیل كنید. 30كیلومتر سپس سورت در 60كیلومتری ساری چشمتان به جمال دریاچه ای زیبا روشن خواهد شد. اینجا برای گرفتن سلفی های زیبا معركه است.
برای دیدن برج "رسكت"نیز از دوراهی سدسلیمان تنگه و كیاسر به سمت سد بروید. اطراف سد می توانید دمی با خانواده به تفرج و تفریح بپردازید.
*ساری شهر تاریخ و بهارنارنج
اگر در نوروز به پایتخت مازندران آمدید حتما از تورهای نوروزی آن استفاده كنید، مطمئن باشد ضرر نخواهید كرد. ساری یك شهر تاریخی بوده كه در دوره های تیموری، صفوی و قاجار شكل گرفته است. می توانید به بافت قدیمی این شهر در چهاراه برق بروید، عمارت 150ساله كلبادی دنیایی حرف برای شما دارد.

خانه فاضلی هم در كنار این عمارت زیبا مكانی برای تامل است. از طریق خانه كلبادی می توانید به حمام وزیری دوره قاجار بروید اینجا از مشهورترین ابنیه تاریخی ساری بشمار می رود. روزگاری مسجد جامع ساری باز از جاذبه های تاریخی و دیدنی شهر به حساب می آمد كه سال پیش نیمی از آن در آتش سوخت و الان در دست مرمت است، گویی اینجا قبل از مسجد، آتشكده زرتشتیان بوده و بعدها به اولین مسجد مازندران نبدیل شده است.
بازارهای محلی ساری را از دست ندهید، چیزهای جالبی برای خرید سوغاتی در آن پیدا خواهید كرد. بقعه امامزاده یحیی و مقبره سلطان زین العابدین را فراموش نكنید. راستی استراحت در كنار رودخانه تجن با عطر درختان نارنج را حتما تجربه كنید.
پارك ملل در حاشیه رودخانه تجن و ساری قرار دارد، پارك شهید زارع نیزدر سه كیلومتری رودخانه بوده و عجیب زیبا و آرامش بخش است. علاقه مندان به محیط زیست می توانند رقص زیبای آهوی ایرانی را در پناهگاه حیات وحش سمسكنده و دشت ناز با چشمان خود ببینند.
اما آن هایی كه بیشتر جاذبه های تاریخی برایشان اهمیت دارد می توانند از جاده فرح آباد خودرا به ساحل برسانند و آنجا مجموعه تاریخی فرح آباد را رویت كنند؛ مسجد و حمامی كه به اندازه تاریخ رازهای نهان دارد.
اگر طی طریق گرسنه تان كرد فراوان رستوران در راه قرار دارد، اغلب آنها غذاهای با كیفیت نمایش می دهند. رستوران شالی و اكبرجوجه و حاج حسن معمولا طرفداران بسیاری دارد.
گزارش از سارا ربیعی، خبرنگار ایسنای مازندران

1397/12/18
15:12:18
5.0 / 5
4311
تگهای خبر: پایتخت , خرید , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری