زباله دانی به نام كاروانسرا بیخ گوش امیرچخماق یزد

زباله دانی به نام كاروانسرا بیخ گوش امیرچخماق یزد

فقط سفر: كاروانسرای ابوالقاسم در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۶۷۹ بعنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و در كوچه های هم جوار تكیه امیرچخماق یزد واقع شده، هم ‎ حالا با بی توجهی خاص متولیان مواجه شده و این بی توجهی دمار از روزگار این اثر تاریخی در آورده است.


كاروانسرای ابوالقاسم مربوط به دوره قاجار است كه در ابتدای خیابان سلمان و محله قصاب های یزد واقع شده است.
یكی از قدیمی ترین كاروانسراهای یزد كه در قلب بافت تاریخی شهر قرار دارد، به سبب متروكه شدن، نبود مرمت های ضروری تبدیل به زباله دانی شده است، این درحالی است كه هر ساله خیلی از گردشگران برای دیدن آثار تاریخی راهی یزد می شوند.
جالب اینجاست كه این كاروانسرا در لیست آثار تاریخی ایران ثبت شده است. این نوع بی توجهی ها به ضرر شهر تاریخی یزد است كه به نظر می آید، معاونت حفظ و احیا میراث فرهنگی یزد بیشتر از این ها در حفظ آثار تاریخی باید تلاش خودرا انجام بدهد.
وضعیت تاریخی آثار تاریخی یزد در حالی است كه این شهر تا چندی قبل یكی از شهرهای تاریخی ایران به شمار می رفت كه بافت تاریخی آن حفظ شده بود.
مشاور پژوهشی مدیر كل میراث فرهنگی استان یزد، كاروانسراها را سازه هایی عام المنغعه عنوان نمود و گفته، برخی از این بناها در استان یزد به ثبت ملی رسیده و توسط میراث فرهنگی حفاظت می شوند پس میراث فرهنگی می تواند اعتباری را برای مرمت و بازسازی این سازه ها در نظر بگیرد.
ساشا ریاحی مقدم در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به كاروانسراها بعنوان سازه هایی عام المنفعه، اظهار كرده، بناهایی چون حمام ها، آب انبارها و كاروانسراهای تاریخی بناهایی عام المنفعه محسوب می شوند و تحت تولیت اداره كل اوقاف و امور خیریه قرار دارند اما برخی از این بناها باز به ثبت ملی رسیده و توسط میراث فرهنگی حفاظت می شوند پس میراث فرهنگی می تواند اعتباری را برای مرمت و بازسازی این سازه ها در نظر بگیرد.
وی ادامه داد: بعضی از كاروانسراهای استان مالكیت شخصی دارند بطوریكه شخصی مبادرت به خریداری آنها كرده و مسئول این كاروانسراها شمرده می شود و تعدادی باز توسط اشخاص از اداره كل اوقاف اجاره شده اند.
این مسئول با اشاره به وجود بیشتر از 100 كاروانسرا در استان یزد، اشاره كرد: حدود نیمی از این مجموعه ها به ثبت آثار ملی كشور رسیده كه برخی از آنها دایر و سالم هستند همچون این كاروانسراها می توان به كاروانسرای شاه عباسی و انجیره اشاره نمود.
ریاحی مقدم اضافه كرد: این كاروانسراها از حمایت های مادی و معنوی میراث فرهنگی برخوردار می باشند اما بخش خصوصی عمده ترین سرمایه گذاری را بر این سازه ها داشته است.


1397/11/08
16:44:38
5.0 / 5
4917
تگهای خبر: ثبت , خرید , شهر , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری