سرنوشت تاریخ مدفون در مغازه اسباب بازی فروشی چه شد؟

سرنوشت تاریخ مدفون در مغازه اسباب بازی فروشی چه شد؟

فقط سفر: ۲۰ روزی می شود كه كار كاوش در مغازه پلاك ۲۴ بازار حضرتی تمام شده، عتیقه شناس با تفاهمِ میراث، مالك و شهرداری، كلید مغازه را با خود برده و حالا مالك مغازه اسباب بازی فروشی مانده و مغازه ای كه زیر و رو شده از تاریخی كه شاید تهران را غنی تر كند.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، مغازه اسباب بازی فروشی در پلاك ۲۴ بازار حضرتیِ تهران، كه از حدود سه ماه قبل با حضور باستان شناسان و كاوش هایشان در حال نشان دادنِ روی دیگرِ تاریخِ باستان شناسیِ تهران است تا كنون چند جرز تاریخی از دوره ی صفوی و تكه سفال هایی از دوره های تاریخی مانند قبل از تاریخ را پس داده است، اتفاقی كه به مرور عمر تهران قدیم را بیشتر می كند.
اما میانه های انجام كارهای كاوش تیم عتیقه شناس چند مسئول حوزه ی فرهنگی با حضور در سایت كاوش، اظهار نظرها و قول های مختلفی را برای كمك به مالك كرده اند، اما بنظر می رسد حالا كه وقت عمل رسیده، همه پا پس كشیده اند و فقط قانون را ملاك قول هایشان قرار می دهند!

مالك پلاك ۲۴، یك نمونه تشویقی برای میراث فرهنگی است
محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، به ایسنا می گوید: چون در آن فضا حفاری رخ داده است، باید پژوهشكده دیرینه شناسی گزارش كاملی به ما برساند تا بتوانیم درباره ی آینده ی آن مكان به نتیجه برسیم كه چه كاری انجام دهیم.
او با اشاره به همكاری و كمك مالك مغازه به میراث فرهنگی، برای انجام مطالعات دیرینه شناسی در این فضا و به دست آمدن اطلاعات تاریخی جدید از تهران، ادامه می دهد: میراث فرهنگی باید به مالك كه تا كنون به ما كرده، كمك نماید. این اتفاق یك نمونه ی تشویقی برای مكان هایی است كه احتمال رخ داد چنین اتفاقی برای آنها باز هست، می توانیم با كمك شهرداری كارها را جلو ببریم، اما پژوهشكده دیرینه شناسی باید به ما گزارش كامل بررسی ها را بدهد تا در این زمینه به نتیجه برسیم.
دلاور بزرگ نیا – مدیر كل میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران - نیر به ایسنا می گوید: برمبنای اخباری كه در اختیار من قرار داده اند، خوشبختانه مالك مغازه، استقبال خوبی برای حفاظت از سازه های به دست آمده داشته است و حتی قصد حفاظت از فضا را دارد.
او تاكید می كند: بنظر می رسد مالك مشكلی برای همكاری با میراث فرهنگی با هدف بررسی های دیرینه شناسی ندارد، ادامه این كار در چارچوب تفاهم قابل انجام است.دفتر تسهیل گری بازار تهران می تواند كمك كند
محسن شیخ الاسلامی، معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، باز بیشتر از ۱۰ روز قبل و پس از اختتام كار كاوش درباره ی اقداماتی كه باید برای این مغازه انجام داد، به ایسنا می گوید: معتقدم دفتر تسهیل گری بازار تهران زیر نظر سازمان نوسازی، می تواند به خوبی فضای مناسبی را برای این مغازه و سایت تاریخی طراحی كند، حتی می توان برای كاربری آن جا كمك گرفت.
او ادامه می دهد: با آنها مطرح كردم كه بحث طراحی را به عهده بگیرند تا اگر نیاز است تجهیزاتی یا كاربری داده شود، دفتر كار آنها به آنها دفتر تسهیل گری بازار، كمك بزرگی است، حتی دفتر بافت تاریخی تهران باز در این زمینه اعلام آمادگی كرده است.
به گفته ی وی از طرف دیگر یكی از كارشناسان اداره كل میراث فرهنگی تهران، موظف به تهیه ی طرحی برای این فضای تاریخی شده است.
او همین طور درباره ی اظهار نظرش به مالك مغازه كه گفته است «روی سایت را با شن پر كنید» توضیح می دهد: كار اولیه در این فضا با عنایت به استعلام نگرفتن از میراث فرهنگی و گودبرداری برای احداث زیرزمین غیرقانونی بوده است اما حالا كه مالك با میراث فرهنگی همكاری دارد، ما باز باید به او كمك نماییم.
وی با تاكید بر این كه روش های مختلفی برای حفاظت از آثار تاریخی است، ادامه می دهد: در بعضی مواقع پس از گمانه زنی در مكان و به دست آمدن اطلاعات از فضا، سایت را با خاك قابل برداشت پر می كنند، اما معمولاً این كار در فضاهای بیابانی انجام می شود، نه در كارهای دیرینه شناسی شهری، این خود یك راه حفاظتی شمرده می شود. در شرایط انتهایی كار، وقتی همه تلاش های خودرا نجات این فضا انجام دادیم، اما موفق به گرفتن نتیجه نشدیم، در نهایت به او گفته می شود كه می تواند فضا را با شن قابل برداشت پر كند.
او اضافه می كند: در جلسه ای كه با مالك مغازه بیشتر از یك ماه قبل داشتیم، درباره ی اقداماتی كه باید صورت گیرد، صحبت كردیم كه پس از انجام مستند نگاری های مورد نیاز، یكی از آخرین راه ها در صورتیكه به هیچ نتیجه ی دیگری نرسیم، پر كردن فضا است، اما این بحث انجام نشد كه از همان لحظه اول مالك این كار را انجام دهد.با مالك مغازه باید مانند یك شهروند ویژه رفتار كرد
قدیر افروند، سرپرست هیأت كاوش در مغازه بازار حضرتی، باز در این زمینه به ایسنا می گوید: مالك مغازه درخواست خودرا به سازمان میراث فرهنگی و شهرداری اعلام نموده است و پیگیری هایی باز از شورای شهر دارد.
او با اشاره به در دست بررسی بودن یافته های به دست آمده از این كاوش و ادامه دار بودن مطالعات نظری و كتابخانه ای او تا حدود دو هفته ی آینده و رسیدن به نتیجه ی مطالعاتش، ادامه می دهد: ضوابط میراث فرهنگی سخت و محكم است و شرایط خاص خودرا می خواهد، اما چون بطور قطع بخش عمده ی فضای زیرزمینی مغازه ی مالك صرف سایت موزه دیرینه شناسی می شود، به طبع مالك مغازه از داشتن فضای زیرزمینی محروم می شود، چون وی در ابتدا دنبال داشتن یك فضای بیشتری برای مغازه ی خود بود، اما امروز دیگر آن فضا فریز شده و نمی تواند كاری انجام دهد.
مسئول بخش دیرینه شناسی اداره كل میراث فرهنگی استان تهران، با بیان این كه خواسته مالك همچنان برای حفاظت از این بنا پابرجا می باشد، ادامه می دهد: باید مسئولان میراثی و شهرداری وارد شور شوند و با رسیدن به یك تعامل، به وی كمك كنند و حداقل تعیین تكلیف شود تا او باز تكلیف خودرا بداند.
وی با تاكید بر این كه برمبنای توافقی كه بین میراث فرهنگی تهران، شهرداری منطقه و مالك انجام شده است، پس از اختتام كار كاوش كلید مغازه را در اختیار گرفته است، ادامه می دهد: تلاش می كنم زودتر وضعیت مشخص شود، هر چند من فقط كاوش گر این سایت بوده ام و صرفه در بحث دیرینه شناسی خود می توان نظر دهم. تصمیم گیرنده نیستم، تصمیم با معاونت میراث فرهنگی استان تهران است.
افروند، ایده آل ترین و بهترین اتفاق را برای این فضا، احداث یك سایت موزه دیرینه شناسی می داند و می افزاید: این یك باید و شاید است، اما به هر حال واقعیت قطعی این است كه این جا مالك خصوصی دارد و مالك باز كسب و كار مشخص خودرا دارد كه باید به آن باز توجه گردد. كار و خواسته ی او باز مهم می باشد.
وی با اشاره به دخیل بودن شهرداری تهران و شهروندان تهرانی در این فضای شهری، باز می گوید: از هر جهت در حقیقت واقعیت این است كه مالك بیگانه با فضاها و اتفاقات تاریخی است، اما باید با او مانند یك شهروند ویژه رفتار كرد و بهترین تصمیم را برای او گرفت. چون او با میل و رغبت و علاقمندی كاركرد.

1397/11/06
23:49:16
5.0 / 5
4433
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری