كشف 22 شیء سفالی مربوط به قبل از اسلام در خاوه قم

كشف 22 شیء سفالی مربوط به قبل از اسلام در خاوه قم

به گزارش فقط سفر معاون میراث فرهنگی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم اظهار داشت: در جریان خاكبرداری در روستای خاوه 22 شیء سفالی كشف شد، اشیاء به دست آمده اساساً مربوط به قبل از اسلام است.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، شاهین ایل بیگی عنوان كرد: در جریان خاكبرداری در روستای خاوه از توابع بخش كهك قم، به صورت اتفاقی 22 شی سفالی كشف شد، اشیاء به دست آمده اساساً مربوط به قبل از اسلام است اما عرضه تاریخ دقیق تر مستلزم كار پژوهشی بیشتری است.

وی افزود: كارشناسان میراث فرهنگی بعد از آگاهی از واقعه به منطقه اعزام شدند كه بعد از مشاهده و بررسی منطقه احتمال می دهند كه آثار بدست آمده مربوط به دوره قبل از اسلام باشد.

معاون میراث فرهنگی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم با اشاره به ضرورت انجام مطالعات دیرینه شناسی در محوطه روستای خاوه اظهار داشت: به منظور مستندسازی، مستندنگاری و انجام تاریخ نگاری دقیق نیازمند مطالعات و گمانه زنی های دیرینه شناسی هستیم.

وی با عنایت به لزوم صیانت از محدوده تاریخی روستای خاوه اظهار نمود: هم اكنون نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی استان قم در روستای خاوه مستقر هستند و به صورت شبانه روزی از محوطه تاریخی به دست آمده محافظت می كنند.

ایل بیگی با تاكید بر این كه پیشگیری از حفاری های غیرمجاز یكی از دغدغه های اساسی سازمان میراث فرهنگی است، تصریح كرد: هرگونه محافظت، گمانه زنی و مطالعات دیرینه شناسی در محوطه های تاریخی نیازمند اعتبارات است كه مساعدت مسئولین و متولیان امر را می طلبد.
1397/10/19
14:39:40
5.0 / 5
4550
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری