دستوری كه ناصرالدین شاه برای نگهداری اولاد امیركبیر بعد از كشتنش داد!

دستوری كه ناصرالدین شاه برای نگهداری اولاد امیركبیر بعد از كشتنش داد!

به گزارش فقط سفر به مناسبت شهادت «میرزا تقی خان امیركبیر»، نمایشگاهی از اسناد امیركبیر در چارچوب 25 سند در مركز اسناد و كتابخانه ملی یزد دایر شده است.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، اسناد نمایشگاه مربوط به بازه ی زمانی سال های 1304 تا 1331 شمسی است.
موضوعات اسناد شامل سواد دستخط ناصرالدین شاه با عضدالملك در باره ضرورت حفظ و نگهداری از او اولاد امیر پس از قتل وی و سپردن رسیدگی تمام مسائل مربوط به آنها به عضدالملك، دستخط امیركبیر با موضوعات كوچ شاه به دلیل نگرانی از شیوع بیماری در شهر همچون این اسناد است.
انتقاد از حمایت وزیر مختار[انگلیس] از میرعلی نقی خان و میرهاشم خان، دستخط امیركبیر به شاه در باب مسائلی چون قرض از تجار خارجی، اختلاف نظر در اعطای لقب سرتیپی و گفت وگو با مفتی هرات، حكم ناصرالدین شاه درباره محافظت از امیركبیر و خانواده اش در زمان تبعید به كاشان، دستخط امیركبیر به شاه در خصوص ملاقات هم زمان محمدجعفر مجتهد آباده و امام جمعه اصفهان در یك روز و موافقت شاه با آن است.
همینطور در این نمایشگاه كه از امروز هیجدهم دی ماه در مركز اسناد و كتابخانه ملی یزد شروع به كار كرده، اسناد دیگری مانند نوشته جات وزرای مختار [دول روس و انگلیس] برای شاه، اعتراض شاه به بی طرف نبودن وزاری مختار در مورد مسائل ایران و عثمانی و تاكید بر مالكیت ایران بر جزیرة الخضر طبق عهدنامه، نامه امیرنظام به وزرای مختار دولتین روس و انگلیس و اعتراض به تجاوز رشیدپاشا به خاك ایران همچون دیگر اسناد است.
درخواست رفع اختلافات و تعیین حدود دو كشور ایران و عثمانی، دست خط های امیرنظام در مورد اعزام حمزه میرزا و قشون جنگی به مشهد برای مبارزه با تركمانان، دستخط ناصرالدین شاه به امیرنظام در خصوص تبریك اتمام بنای عمارت ایشان همچون اسناد به نمایش درآمده است.
نظرخواهی ناصرالدین شاه از مهدعلیا در مورد ازدواج ملك زاده خانم با امیركبیر؛ [اعلام نظر مهد علیا] در مورد واگذار كردن اختیار ازدواج ملك زاده به مصلحت شاه و بیان لیاقت امیر نظام برای این امر، دستخط ناصرالدین شاه خطاب به امیر نظام و صدور اذن ازدواج و هدیه ی یك قبضه قمه به امیر هم به نمایش درامده است.
برگزاری این نمایشگاه تا 23 دی ماه ادامه دارد و بازدید همه روزه از ساعت 8 تا 14 برای علاقمندان آزاد است.1397/10/18
14:45:08
5.0 / 5
4711
تگهای خبر: شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری