جدیدترین فهرست ثبت آثار تاریخی در دو استان

جدیدترین فهرست ثبت آثار تاریخی در دو استان

به گزارش فقط سفر ۱۶ قطعه خوشنویسی از قرن ۹ تا ۱۳ قمری متعلق به تاریخ هنر خوشنویسی ایران كه در موزه خط و كتابت میرعماد نگهداری و نمایش داده می شود، در لیست آثار ملی منقول به ثبت رسیدند.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، این آثار كه در موزه میرعماد در مجموعه سعدآباد قرار دارند در جلسه داوری اداره كل ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تایید و در لیست آثار منقول، ثبت شدند كه همچون ی آنها می توان به قطعات خط نستعلیق دورو با امضای خوشنویسان مشهور مكتب تیموری و صفوی كه نوع تزئینات آنها در مكتب هند و ایرانی رواج یافته مانند خطوط «میرعلی هروی»، «محمود بن اسحاق شهابی» و «عبدالرحیم هروی» اشاره نمود.

آثارِ كاتبان عصر صفوی كه از شاگردان و پیروان میرعماد محسوب می شوند، مانند «محمد صالح»، «سید علی» و آثارخوشنویسان مشهور قاجاری «فتحعلی حجاب شیرازی» كه حلقه اتصال مكتب میرعماد از صفوی به دوره معاصر است و دو قطعه نفیس از شاهكارهای سیاه مشق نویسی قاجار با امضای میرزا غلامرضا اصفهانی هم در لیست آثار منقول ایران، ثبت ملی شدند.

پنج اثر فرهنگی تاریخی تهران ملی شد

همچنین در ادامه ثبت آثار تاریخی، به نقل از محسن شیخ الاسلام، معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی استان تهران، پنج اثر فرهنگی تاریخی استان تهران مانند «آب انبار رمضان زاده» در شهرستان ورامین، «بقعه یوسف رضا» در شهرستان پیشوا، «یخچال كلین» در شهرستان ری، «خانه موزه امیرجاهد و استاد معین» و «خانه سرهنگ بهرامی» در شهر تهران در جلسه شورای عالی ثبت در لیست آثار ملی به ثبت رسید.

او اظهار نمود: ضوابط آثار ثبت شده به فرمانداران شهرستان های ری، پیشوا، ورامین و تهران ارسال می گردد تا با ابلاغ و اطلاع رسانی به شهرداری ها و ادارات شهرستان از صدور هر گونه ساخت وساز در عرصه و حریم این آثار جلوگیری شود.

وی تصریح كرد: هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی كه منجر به تخریب یا تغییر هویت این آثار شود برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ از كتاب پنجم قانون مجازات های اسلامی، تعزیرات و مجازات های بازدارنده، جرم به حساب می آید و مرمت و بازسازی اثر صرفا با تایید و نظار اداره كل میراث فرهنگی استان تهران ممكن خواهد بود.

۱۵ اثر تاریخی به فهرست ثبت ملی بوشهر اضافه شد

همچنین مهدی زاده، سرپرست اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر از ثبت ۱۵ اثر تاریخی این استان هم در لیست آثار ملی اطلاع داد و اظهار داشت: این آثار شامل هفت تپه و محوطه تاریخی مربوط به قبل از میلاد، دوره ساسانی و صدر اسلام تا قرن سوم و چهارم هجری است.

او اظهار نمود: تپه های تاریخی شامل «تل دره قافله كش»، «تل بحرینی»، «تل اژدهایی»، «تل برزویه»، «تل بالاخانه»، «تل كوشك حسین جمال» و «تل گنبد» است كه محوطه های آن در شهرستان دشتی قرار دارند.

وی با اشاره به ثبت ملی سه بنای قاجاری «مجاب»، «درخشان» و «زنده پی» در لیست آثار ملی كه در بافت تاریخی شهر بوشهر قرار دارند، افزود: از مجموع این آثار ثبت شده پنج اثر منقول شامل شمشیر و دوربین رئیسعلی دلواری، كتیبه كلیسای ظهور و دو ناقوس كلیسای گریگوریا همگی متعلق به دوره ی قاجار در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.

به گفته ی این مقام مسئول؛ تابحال پنج اثر منقول و ۳۱۰ اثر نامنقول در استان آثار ملی بوشهر به ثبت رسیده اند.
1397/10/15
14:39:18
5.0 / 5
4389
تگهای خبر: ثبت , شهر , صنایع دستی , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری