پیام تبریكی كه برای سرزمین كلیساهای ایران فرستاده شد

پیام تبریكی كه برای سرزمین كلیساهای ایران فرستاده شد

فقط سفر: استاندار آذربایجان غربی سالروز فرخنده میلاد حضرت عیسی بن مریم ( ع ) و شروع سال 2019 میلادی را تبریك گفت.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، محمد مهدی شهریاری در پیامی به هموطنان عزیز مسیحی استان فرا رسیدن سالروز فرخنده میلاد حضرت عیسی بن مریم (ع) و شروع سال 2019 میلادی را تبریك گفت.
در بخشی از پیام استاندار آذربایجان غربی آمده است: " فرا رسیدن سالروز فرخنده میلاد حضرت عیسی بن مریم ( ع ) و شروع سال 2019 میلادی را از صمیم قلب تبریك و تهنیت عرض كرده، سلامتی و موفقیت همه شما عزیزان را از پیشگاه خداوند متعال خواهانم.
حالا كه صدای خوش آمدن نگاری نازنین به گوش می رسد، سزاوار است خانه و جانمان را مزین و متبرك به پذیرش انفاس قدسی بشارت دهنده رحمت الهی نموده و با تاسی از فرامین نجات بخش آن منادی مقرب، چنین مناسبت خجسته ای را، چون عیدی بزرگ گرامی بداریم.
جای خوشبختی است كه آذربایجان غربی در جهان چون رنگین كمانی زیبا، به محل شكل گیری تمدن و زندگی آسوده پیروان ادیان الهی همچون اسلام و مسیحیت كه دارای نژاد، مذهب و قومیت های مختلف هستند شناخته می گردد.
شكی نیست با پیروی از آموزه های اصیل پیامبران و پیشوایان دینی و همینطور بهره مندی از ظرفیت مدارای توده مردم واهتمام دلسوزانه فرهیختگان، می توان به ره آورد شگرف فرهنگی - اجتماعی چنین جامعه متكثر بعنوان فرصتی مغتنم و موهبتی الهی امیدوار بود. خدشه به این فرصت و موهبت، دقیقا همان چیزی است كه مورد طمع و هدف بدخواهان و دشمنان دین و كشور هم هست.
ازاین رو بر همه ما فرض است كه در حفظ و نگهداری این میراث گرانبهای معنوی كوشا بوده و بر غنای آن بیفزاییم. در این باره سخنی زیبا و شیرینی كه در انجیل آمده است می تواند سرمشق زندگی همه انسانهای خیرخواه باشد آنگاه كه خداوند می فرماید: " همسایه خود را همچون جان خویش دوست بدارید "
در خاتمه یاد و خاطره همه شهیدان و جانبازان والامقام جامعه مسیحیان آذربایجان غربی و خانواده محترم آنان و همینطور مسیحیان هم استانی را كه حالا در سایر شهرهای ایران و یا كشورهای دیگر زندگی می كنند گرامی می داریم."

قره كلیسا؛ نخستین كلیسای جامع جهان مسیحیت در دنیا
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، قره كلیسا در آذربایجان غربی كه بعنوان نخستین كلیسای جامع جهان مسیحیت در دنیا شناخته می شود، همه ساله میزبان ارمنی های سراسر دنیا برای برگزاری مراسم عشای ربانی است.
قره كلیسا یا كلیسای تادئوس مقدس (به ارمنی: Սուրբ Թադէոսի վանք - به انگلیسی St. Thaddeus Monastery)، نام كلیسایی تاریخی در ایران است كه در استان آذربایجان غربی و در جنوب ماكو و ۲۰ كیلومتری شمال شرقی چالدران در كنار روستایی به همین نام واقع شده است. این كلیسا در سطحی به مساحت ۱۵۰×۲۰۰ متر تولید شده است و با دیوارهای بلند محصور گشته و تابحال بیشتر از ده قرن عمر كرده است. این كلیسا در كنار روستایی به همین نام قرار دارد و در دره كه به آن مشرف است، درخت هایی چنار و تبریزی كاشته اند.
در زبان ارمنی به این بنای سپید رنگ «سورپ تادئوسی وانك» می گویند كه به مفهوم «كلیسای جامع تادئوس مقدس» است؛ "تادئوس مقدس"، از حواریون حضرت مسیح (ع) است كه برای تبلیغ دین به منطقه ای كه امروز ارمنستان نامیده می شود، آمد. در آنجا عاشق «سن» دختر حاكم منطقه شد و او را هم به دین مسیحیت در آورد، اما حاكم منطقه با او مهربان نبود. خودش و پیروانش، مانند دیگر مبلغان هم عصرش دستگیر و شكنجه شدند و در دیری به خاك سپردند كه بعدها كلیسای سنت تادئوس بر آن بنا شد.
عده ای فكر می كنند نام «قره كلیسا»، از كلمه تركی «قرا» به مفهوم سیاه گرفته شده است. بخش شرقی كلیسا با سنگ سیاه تولید شده است كه سبب می گردد برخی به اشتباه مفهوم آنرا كلیسای سیاه بدانند اما ریشه كلمه «قره» در « قره كلیسا» واژه ی «كارا» در زبان باستانی مردم منطقه آذربایجان به مفهوم بزرگ و سنگین است و با كلمه «وانك» كه برای كلیسای جامع به كار می رود هم خوانی دارد.

بیست وسه كلیسای تاریخی معروف كشور در آذربایجان غربی است
استان آذربایجان غربی جزیی از سرزمین كهنسالی به حساب می آید كه از هزاره سوم قبل از میلاد، آثار تمدنی قابل اهمیتی در آن وجود دارد.
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، ناحیه غرب ایران، به خصوص آذربایجان غربی، از گذشته یكی از مراكز كهن مسیحیت بوده است كه نشانه آن وجود بیشتر از 100 كلیسای كوچك و بزرگ است كه تعداد 32 فقره از این كلیساها از شهرت جهانی برخوردار می باشند.
در شهرهای شمالی آذربایجان غربی شامل ماكو، چالدران، خوی و سلماس 8 كلیسای مهم وجود دارد و ارومیه هم به تنهایی دارای 15 كلیسای مهم و تاریخی است.
كلیساهای پطروس و پولوس، كنیسه كلیمیان، مارگیوركیس، سه كلیسا به اسم حضرت مریم، مارتوما، مارسیركیس، ماریوخسا، ماردانیال، مارصیریشوع، مارگیودكیس، ماریوحنا و مارت خنه، همچون كلیساهای ارومیه و كلیسای هفتوان و مارگیوكیس از كلیساهای سلماس، قره باغ، سورپ سركیس، فنایی، مهلذان و قریس از كلیساهای خوی و كلیسای مریم مقدس و طاطائوس مقدس از كلیساهای ماكو هستند.

بعضی از كلیساهای استان آذربایجان غربی ازجمله دو كلیسا در ارومیه، به صورت دایم باز بوده و پذیرای مسیحیان هستند اما بعضی از كلیساها ازجمله سه كلیسای مهم در روستای ساعتلو در سال یكبار و هنگام حضور مهمانان مسیحی خارجی باز می شوند و برخی دیگر مثل كلیسای طاطائوس ماكو علاوه بر آنكه در روزهای خاص پذیرای نمایندگان مسیحیان جهان هستند و در طول سال برای بازدید عموم جهانگردان و ایرانگردان بازند.
مسافرانی كه مسیر گردشگری آذربایجان غربی را برگزیده اند، علاوه بر زیبایی های طبیعی و فرهنگی و تاریخی می توانند با قدیمی ترین كلیساها و همینطور سبك زندگی مسیحیان ایران آشنا گردند.
آذربایجان غربی سرزمین احترام به ادیان، باورها و آئین های گوناگون در برگیرده آثار و بقایای تاریخی از زرتشت كه اولین آیین یكتاپرستی جهان تا مسیحیت و اسلام بوده و الان هم با گذشت هزاران سال در تضارب اندیشه ها، تعامل ادیان و مذاهب نقش محوری ایفا می كند.

كلیسای ننه مریم قدیمی ترین كلیسای ایران
كلیساهای ارومیه بیشتر شامل كلیساهای آشوری هاست، البته كلیسای مربوط به ارامنه (كلیسای قره باغ) هم در نزدیكی این شهر دیده می گردد و مهم ترین كلیساهای ارومیه شامل كلیسای حضرت مریم معروف به ننه مریم است. این كلیسا در مركز شهر ارومیه و در خیابان خیام قرار گرفته و بنای اولیه آن مربوط به قرن اول میلادی است و از آن بعنوان كهن ترین كلیسای ایران یاد می شود، برای مسافری كه قصدش سفر در راه كلیساهاست، دیدار از اولین كلیسای ایران، جذابیتی خاص دارد.
از دیگر كلیساهای شهرستان ارومیه مربوط به آشوری ها شامل كلیسای ماریوحنا در 24 كیلومتری شمال ارومیه است كه در داخل روستای آده واقع شده و ساختمان آن در سال 1901 میلادی بر بقایای كلیسایی از دوران ایلخانی بنا شده است. كلیسای دیگری به نام كلیسای ماریوحنا در 40 كیلومتری شمال ارومیه بر بلندترین نقطه كوه و مشرف بر روستای گویلان تولید شده است.
كلیسای ماردانیال متعلق به دوران ساسانیان در 25 كیلومتری شمال ارومیه و بر بالای یك تپه باستانی متعلق به هزاره اول پیش از میلاد بر ساحل رودخانه نازلوچای بنا شده است. همینطور كلیسای مارصبر یشوع در 30 كیلومتری شمال ارومیه و در روستای موشی آباد در ساحل دریاچه ارومیه است.

كلیسای مارگیور كیس در 35 كیلومتری شمال ارومیه در روستای سپرغان قرار دارد و در نزدیكی این كلیسا، كلیسای حضرت مریم و كلیسای حضرت سركیس هم قرار دارند. همینطور كلیسای دیگری هم به نام كلیسای مارگیور كیس در هشت كیلومتری شرق ارومیه و در روستای گلپاشین دیده می گردد.كلیسای مارت خنه هم در 45 كیلومتری شمال ارومیه كلیسای مارت خنه در روستای جمال آباد واقع شده و متعلق به دوره ساسانیان است.
كلیسای پطروسوپولس در در 10 كیلومتری جاده ارومیه ـ بندر گلمخانه واقع شده و قدمت آن به قرن هشتم میلادی می رسد كه توسط مربختیشوع، از پزشكان معروف هارون الرشید، خلیفه عباسی، بنا شده است. كلیسای مار سركیس هم در پنج كیلومتری جنوب شهر ارومیه و در روستای كلیسا كندی قرار دارد.
كلیسای مارتوما در 30 كیلومتری غرب شهر ارومیه در روستای بالولان واقع شده و تاریخ آن مربوط به دوران ساسانیان است. كلیسای حضرت مریم، كلیسای دیگری است كه در 32 كیلومتری غرب شهر ارومیه در روستای موانا قرار دارد، كتیبه ای به خط آرامی، تاریخ بنای این كلیسا را به سال 1879 میلادی نسبت می دهد.
تنها كنیسه (كنیسه كلیمیان) استان آذربایجان غربی هم در محله نجاران شهر ارومیه و در كنار بازار قدیمی واقع شده كه دیدارش خالی از لطف نیست.

كلیسای هفتوان در راه ارومیه به سلماس می توان از بعضی از كلیساهایی كه در شمال شهر ارومیه قرار دارند؛ در سه كیلومتری جنوب شهر سلماس و در داخل روستای هفتوان، كلیسایی به همین نام قرار دارد كه این كلیسای ارامنه در زلزله سال 1930 میلادی خسارات سنگینی دید و بعد از این تاریخ بازسازی شد.
كلیسای آشوری های سلماس به نام كلیسای مارگیور كیس در 6 كیلومتری غرب شهر و در روستای خسروآباد واقع شده و بنای اولیه آن مربوط به دوره ساسانیان است و برخی عقیده دارند كه صلیب مقدس حضرت مسیح كه توسط خسرو پرویز از اورشلیم آورده شده بود، در این كلیسا نگهداری می شد.
یكی از دلایل اهمیت شهر خوی برای كسانی كه به این شهر سفر می كنند، وجود مقبره منسوب به شمس تبریزی و همینطور میل شمس است اما وجود كلیسای ارامنه سورپ سركیس كه در محله قدیمی شهر خوی، معروف به كهنه محله قرار دارد و قدمت آن به قرن 12 میلادی می رسد، برای مسافر مسیر سفر بسیار حایز اهمیت است. سه كلیسای دیگر در خوی وجود دارند كه همگی از كلیساهای ارامنه به شمار می روند؛ كلیسای فنایی مربوط به دوران صفویه است و در حومه شهر خوی قرار دارد.
كلیسای مهلذان در 10 كیلومتری جاده خوی ـ ایواوغلی در روستایی به نام مهلذان واقع شده است. مسافری كه می خواهد از خوی به سمت چالدران برود، می تواند از كلیسای قریس در 40 كیلومتری جاده خوی ـ فیرورق ـ چالدران، واقع شده در روستای قریس دیدار كند.1397/10/04
15:03:21
5.0 / 5
4547
تگهای خبر: سفر , شهر , گردشگری , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری