بازار وكیل فرو می ریزد؟

بازار وكیل فرو می ریزد؟

به گزارش فقط سفر از روز گذشته شاهد فعال شدن بعضی از دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری در فضای مجازی برای متوجه كردن افكار عمومی و نظر مسئولان و پیشگیری از تخریب بیشتر و فروریختن بازار وكیل در استان فارس هستیم. فعالان گردشگری امیدوار هستند كه با حضور اربابی و حقیقت، در سطوح بالای مدیریتی سازمان میراث فرهنگی، نگاه ها به فارس و جایگاه والای این استان در حوزه گردشگری خصوصا گردشگری تاریخی، عمیق تر و تاثیرگذارتر شده و شاهد برنامه ریزی بهتر و بودجه ریزی مناسب تری برای این استان و بناهای تاریخی آن باشیم.


بازار وكیل در حال فروریختن
به دنبال اخطار رئیس كمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر شیراز، به مسئولان در مورد احتمال ریزش سقف بازار وكیل شمالی، نایب رئیس این شورا هم در توئیتی خواهان توجه رئیس دولت به این مورد شد.
به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، بازار وكیل شیراز كه زمان ساخت آن به دوران زندیه باز می گردد، بخشی از مجموعه تاریخی زندیه را شامل می گردد و شامل 2 بخش شمالی و جنوبی و بازارهای فرعی و سراها و بناهای بسیار شاخصی است.
چهارشنبه هفته گذشته رییس كمیسیون گردشگری شورای شهر شیراز در نشست مشتركی با اعضای هیئت رئیسه نظام مهندسی ساختمان فارس در مورد بازار وكیل شمالی اخطار داد و اعلام نمود كه این اثر تاریخی و بسیار با اهمیت در حال فروریختن است اما هیچ فریادرسی نیست.
سولماز دهقان تاكید دارد كه نه شهرداری بودجه ای برای مرمت بازار در اختیار دارد و نه میراث فرهنگی به آن اهمیت می دهد و اعتبارات استانی هم پاسخگوی بحران بازار وكیل نیست.
در ادامه این هشدارها، نایب رییس شورای شهر شیراز هم با انتشار توئیتی خواهان همكاری رئیس جمهور برای نجات بازار وكیل شد.
ابراهیم صبوری در پیام توئیتری خود آورده است؛ بازار وكیل شمالی در حال فروریختن است ! آقای رئیس جمهور انتظار داریم با تدابیر ویژه این بنای عظیم تاریخی دوره زندیه را نجات دهید!
وی شهروندان را هم دعوت كرده است به كمپین نجات بازار وكیل بپیوندند.
نجات بازار وكیل با نقد و اعلام خطر ممكن نیست
یك متخصص مرمت بناهای تاریخی اظهار داشت: باآنكه راه اندازی كمپین برای رسیدگی به وضعیت نگران كننده بازار وكیل اقدامی ارزشمند است اما بطور قطع برای نتیجه بخش بودن چنین حركت هایی نمی توان به اعلام نقد و نظر و راه اندازی كمپین بسنده كرد، چونكه به تدریج مبحث به فراموشی سپرده می گردد.
خشایار شیبانی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه تمام بناهای تاریخی كه بیشتر از 100 سال از ساخت آنها می گذرد نیاز به مانیتورینگ و پایش دارند، اظهار داشت: پایش بناهای تاریخی باید به صورت مداوم صورت گیرد تا اگر مصالح قبلی از پویایی و كارآمدی كافی برخوردار نیست، نسبت به مرمت و تعمیر آن اقدام گردد.
وی افزود: بنای بازار وكیل از بناهای تاریخی زنده شیراز، فارس و كشور به حساب می آید و محل داد و ستد خیلی از شهروندان شیرازی است، اما این بنا با وجود زنده و پویایی، از قاعده مرمت مداوم مستثنی نیست.
مدیر سابق پایگاه شهر تاریخی لار با اشاره به اینكه هم اكنون بخش هایی از بنای بازار وكیل دارای مشكلاتی است، اظهار داشت: بخشی از این مشكلات، اضطراری بوده و رسیدگی فوری را نیاز دارد اما در بخشی دیگر می توان اقدامات میان مدت را در دستور و برنامه كاری قرار داد.
این كارشناس ارشد مرمت بناهای تاریخی، نسبت به وضعیت كنونی بازار وكیل، بعنوان یك اثر شاخص تاریخی و معماری، ابراز نگرانی كرد و اظهار داشت: بنای بازار وكیل نه تنها نیازمند مرمت بلكه نیازمند اقدامات اساسی برای ایمن سازی هم هست.
شیبانی امكان وقوع آتش سوزی به علت مشكلات ایمنی را از دیگر مشكلات بازار وكیل عنوان و افزود: بخشی از تاسیسات موجود در بازار وكیل، نیازمند استانداردسازی و ایمن سازی است و تجهیزات كافی برای مهار آتش در این بازار وجود ندارد؛ علاوه بر آن دسترسی به بخش هایی از این بنای ارزشمند، درصورت وقوع هرگونه حادثه بسیار دشوار به نظر می آید.
وی با یادآوری اینكه بخش هایی از بنای بازار وكیل شیراز گرفتار فرسایش شده كه در اسرع وقت باید بهسازی شود، تصریح كرد: در مقوله بازآفرینی شهری یكی از روش های متدوال، روش مشاركتی است تا زمینه مداخله و همراهی مالكین هم در امر مرمت فراهم باشد.
این متخصص مرمت بناهای تاریخی اظهار نمود: اینكه تنها مجموعه هایی نظیر شهرداری و میراث فرهنگی با عنایت به اعتبارات اندك بتوانند همه مشكلات این بنا را مرتفع كنند، انتظاری منطقی نیست و از عهده متولیان خارج است.
شیبانی با تاكید براینكه برای مطلوبیت و سرعت انجام كار در بنایی نظیر بازار وكیل، نیازمند اقدامات دو و چند سویه و همپوشانی و همراهی و مشاركت گسترده كسبه و متولیان و صاحب نظران هستیم، خواهان ورود سازمان های مردم نهاد برای مرمت و بازسازی بازار تاریخی وكیل شد.
میراث فرهنگی نسبت به وضعیت بازار وكیل اشراف كامل دارد
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس با اشاره به اینكه این سازمان نسبت به وضعیت بازار وكیل اشراف كامل دارد، اظهار داشت: به سهم خود برای حفظ این بنا هزینه كرده ایم و بطور قطع برای مرمت و حفاظت از آن تلاشی مستمر خواهیم داشت.
مصیب امیری در گفت وگو با ایسنا، در واكنش به اخطار رئیس كمیسیون گردشگری و توئیت نایب رئیس شورای شیراز در مورد وضعیت سقف بازار وكیل و تولید كمپین و درخواست از رئیس جمهور برای كمك به مرمت این بنای تاریخی اظهار داشت: طی یكسال گذشته و علیرغم تنگناهای مالی و اعتباری موجود، بیشتر از 300 میلیون تومان برای مرمت سقف و سایر اقدامات مرمتی بازار وكیل شمالی و 10 حجره از این بازار، هزینه شده است.
وی با اشاره به اینكه اخطار نسبت به وضعیت این بازار موضوعی تازه نیست و هر روز به روشی این مسئله را عنوان می كنند، اضافه كرد: روزی ایمنی، دیگر بار ریزش سقف و گاهی هم نبود تاسیسات كافی در این بازار را مبنایی برای اعلام وضعیت بحرانی قلمداد و مطرح كرده اند.
مدیركل میراث فرهنگی فارس با انتقاد از سخنان مطرح شده طی روزهای اخیر از جانب برخی از مسئولان شهری، اظهار داشت: مگر تابحال مسئولان میراث فرهنگی برای حفظ و مرمت بناهای تاریخی همچون بازار وكیل همكاری نكرده است كه این دفعه از رئیس جمهور استمداد طلبیده می شود؟
امیری همینطور با اشاره به اینكه در صورت مشاركت كسبه و سازمان های مردم نهاد می توان به رفع مشكلات فعلی و احتمالی این بازار همت گمارد، اظهار داشت: بعنوان مثال بازار تاریخی شهر تبریز به روش مشاركتی بین نهادهای متولی و كسبه مرمت شده و كه علاوه بر ایمن سازی محیط تردد، منافع بیشتری نصیب خود كسبه شده است.
مدیركل میراث فرهنگی فارس، خواهان مشاركت بیشتر از پیش بازاریان برای حفظ این بنای تاریخی پویا و زنده شد و اظهار داشت: به حتم میراث فرهنگی استان فارس در زمینه حفظ و مرمت بناهایی نظیر بازار، حساسیت لازم را دارد و این مورد را وظیفه ذاتی خود می داند و بدون هیچ منت و ادعای به آن اهتمام می ورزد.
1397/10/02
20:48:26
5.0 / 5
4749
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری