آوازه عنبران علیا جهانی شد

آوازه عنبران علیا جهانی شد

فقط سفر: روستای عنبران علیا در نقطه صفر مرزی یكی از جاذبه های شاخص استان اردبیل است كه این روزها اقامتگاه های بوم گردی آن جاذب خیل عظیمی از گردشگران شده است.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، در بخش عنبران از توابع شهرستان نمین 350 خانوار با جمعیتی نزدیك به 950 نفر در دل كوه های بلند زندگی می كنند.
این روستا كه زمانی ناشناخته بود نه تنها از آثار تاریخی متعددی برخوردار است، بلكه معماری پله كانی آن باعث شده تا به مرور زمان توجه گردشگران و مسافران به این روستا جلب شود تا جایی كه در سال های اخیر باز به همت دستگاه های اجرایی خصوصاً بنیاد مسكن و میراث فرهنگی، روستا حال و هوای دیگری یافته و با رونق اقامتگاه های بوم گردی این روستا به مقصد سفر تبدیل گشته است.
معماری پله كانی تداعی ساخت و ساز ماسوله
روستای عنبران علیا با وجود برخی ساخت و سازهای جدید همچنان بافت سنتی خودرا حفظ نموده است.
در عین حال ساخت و سازهای جدید باز مغایر با بافت سنتی روستا نیست و معماری پله كانی، سبك ساخت و ساز روستای هدف گردشگری ماسوله را تداعی می كند.
یكی از گردشگران این روستا همچون دلایل سفر خود به عنبران علیا را زیبایی بافت روستا و ساخت و سازهای آن عنوان نمود.
فریبا رشیدی كه سالانه به این روستا سفر می كند، معتقد می باشد بافت روستا برای یك شهرنشین آرامش بخش بوده و سبب تلطیف روح و روان انسان میگردد.
راه اندازی 10 اقامتگاه بوم گردی در روستا
در سال های اخیر اقامتگاه های متعددی در این روستا دایر شده بطوریكه سرپرست میراث فرهنگی شهرستان نمین در این خصوص اظهار داشت: تابحال 10 اقامتگاه بوم گردی در این روستا به راه افتاده است.
منوچهر نورزاده با تاكید به اینكه سه مجوز بوم گردی صادر شده و برای این سه پروژه 10 میلیارد تومان هزینه شده است، افزود: این تعداد می تواند برای 20 نفر فرصت شغلی فراهم سازد.
او به پذیرایی از میهمانان با غذاهای سنتی اشاره نمود و بیان داشت: همچون با غذای محلی «چانگلو» با تركیب آرد، برنج، شیر، روغن و تخم مرغ و آش های محلی از میهمانان پذیرایی میگردد.
سرپرست میراث فرهنگی شهرستان نمین همین طور به عرضه گیاهان دارویی به گردشگران روستا اشاره نمود.
به قول دهیار روستای عنبران علیا سالانه بیشتر از هزار توریست به این روستا سفر می كنند كه بخشی از آن توریستهای خارجی خصوصاً اتباع آذری است؛این روند گردشگری را به شاخصه اصلی روستا تبدیل نموده و سبب رونق روستا شده است.
هفت گنبد پیر و بابا ها در عنبران
اقامتگاه های بوم گردی تمامی ظرفیت گردشگری این روستای مرزی نیست. در روستای عنبران علیا مردم خونگرمی زندگی می كنند كه از تاریخ غنی برخوردار می باشند.
به قول سرپرست میراث فرهنگی شهرستان نمین دو اثر ثبتی و بیشتر از هفت گنبد و بنای تاریخی در این روستا وجود دارد.
نورزاده اضافه كرد: از بناهایی كه مربوط به مقبره پیر و باباها بوده به سبب تخریب در سده های اخیر باقی نمانده و تعمیر و احیای بناها در 250 سال اخیر و بیشتر در دوره قاجار انجام شده است.
او اشاره كرد: در حد فاصل عنبران علیا و عنبران سفلی باز پیكره سنگی باباداوود و چله خانه واقع شده كه یكی از مقاصد اصلی بازدید گردشگران از این دو روستا است.
وی همینطور به ثبت سه اثر تاریخی در لیست آثار ملی كشور اشاره نمود و بیان داشت: این آثار شامل تپه سه گاله(قرمز قلعه)، تپه قلعه رغ و محوطه بلیدی است كه هر سه قدمتی نزدیك به هزاره اول پیش از میلاد مسیح دارند.
اشتغال 80 درصد جمعیت روستا به تولید صنایع دستی
مردم روستای عنبران علیا با ظرافت طبع و با فرهنگ دیرینه به تولید صنایع دستی اشتغال دارند. تا جایی كه به قول سرپرست میراث فرهنگی شهرستان نمین اشاره كرد: 80 درصد جمعیت روستا به تولید انواع صنایع دستی اشتغال دارند.
نورزاده اضافه كرد: می توان به جرئت گفت در هر خانه داری برگزار شده و زنان روستایی گلیم و مسند تولید می كنند و حتی بافت انواع البسه و كیف سازی باز بخشی از هنر دست زنان روستایی است.
او به برگزاری كارگاه صنای دستی در این روستا اشاره نمود و اظهار داشت: در این كارگاه 20 دار قالی به همت اهالی روستا دایر شده و گلیم های تولیدی باز به شهرها ارسال شده و حتی كشورهای همسایه صادر میگردد.
حمایت از توسعه اقامتگاه های بوم گردی در روستاها
نقطه قوت روستای عنبران علیا به تعبیر مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، اقامتگاه های بوم گردی است.
نادر فلاحی اشاره كرد: اداره كل میراث فرهنگی استان نسبت به رونق اقامتگاه ها اهتمام ویژه دارد و از طرح های پیشنهادی اهالی روستا استقبال می كند.
او اضافه كرد: با عنایت به مرزی بودن روستا تسهیلات چهار درصدی برای ساخت اقامتگاه اعطا میگردد كه به میزان 80 درصد از هزینه برآورد شده جهت ساخت است.
وی همینطور به پشتیبانی از هنرمندان صنایع دستی باز اشاره نمود و اضافه كرد: اداره كل آماده برگزاری بازارچه و نمایشگاه در صورت درخواست هنرمندان است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان متذكر شد: با عنایت به اینكه روستای عنبران اولیا روستای هدف گردشگری می باشد رونق و توسعه آن نیازمند مشاركت تمامی دستگاه ها است و انتظار می رود تمامی دستگاه ها نسبت به رونق روستا مشاركت داشته باشند.
گزارش از: ونوس بهنود، خبرنگار ایسنا، منطقه اردبیل
1397/09/28
21:12:14
5.0 / 5
4923
تگهای خبر: بوم گردی , توریست , ثبت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری