در صورت موافقت شورای شهر

خداحافظی ۲۵۰ تن از مدیران ارشد با شهرداری تهران

خداحافظی ۲۵۰ تن از مدیران ارشد با شهرداری تهران

فقط سفر: یك عضو شورای شهر تهران درباره جزئیات طرح گردنگیر شهرداری به ادغام و كاهش حوزه های معاونت و حذف پست های قائم مقامی و مشاوره توضیحاتی را ارائه نمود.به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، پگاه امروز حسن رسولی در نشست خبری كه به منظور تشریح طرح گردنگیر شهرداری تهران به ادغام و كاهش حوزه های معاونت شهرداری تهران، حذف پست های قائم مقام یا جانشین و مشاور در كلیه واحدهای تجاری، مناطق، سازمان ها و شركت های تابعه شهرداری تهران برگزار شد، اظهار داشت: این طرح یك اقدام بزرگ است كه من آنرا به جراحی شهرداری تهران تشبیه كرده ام و از آن دسته طرح هایی است كه درباره آن جر و بحث و غرغر و غیره وجود دارد.

وی اضافه كرد: در ۱۶ ماهی كه از عمر شورای پنجم شهر تهران می گذرد و با عنایت به سند تغییر و تحول ارائه شده از طرف دكتر نجفی - شهردار اسبق تهران- تا حدودی به یك تصویر نسبتا گویا از شرایط مدیریت شهری دست یافته ایم.

رسولی با بیان این كه به سبب كم ثباتی شهرداری و تغییر سه شهردار می توان ادعا كرد كه شورای شهر تهران اشراف بیشتری به مسائل شهر دارد، اظهار داشت: مسلم است كه باید بحث اصلاح ساختار در شهرداری، معاونت ها، شركت ها و.... را جدی بگیریم و بدون شك اصلاح ساختار تشكیلاتی شهرداری یكی از چالش های مدیریت شهری خواهد بود.

وی با اشاره به كه معتقدیم كه شهرداری تهران، بیش از اندازه بزرگ و فربه است و بنا بر این كارها كند پیبش می رود، اظهاركرد: یكی از كارهای روتین در شهرداری تهران صدور پروانه است، اما برای ما تعجب آور است كه چرا این كار با توجه به این همه كارمند و كارشناس ۹ ماه به طول می انجامد.

این عضو شورای شهر تهران با بیان این كه شهرداری تهران نیاز به مهندسی مجدد ساختار و تجدید نظر در نظام تقسیم كار دارد، اظهار داشت: اگر نتوانیم این تشكیلات پهن پیكر را جراحی نماییم نمی توانیم موانع را از سر راهمان برداریم.

وی اضافه كرد: اگر شورای شهر تهران به دنبال احداث نظم و انضباط و به دنبال احداث نظارت حداكثری است باید بتوانیم به حد قابل قبولی از یكپارچگی در شهرداری برسیم. در این مدتی كه از عمر شورای شهر می گذرد اصلاح ساختار و تشكیلات سازمان ها را در دستور كار قرار داده ایم حتی سازمان ورزش را باز بعنوان سازمان پایلوت انتخاب كردیم اما بعضی از دوستان معتقد بودند كه در ابتدا باید اساسنامه این شركت ها و سازمان ها به تصویب برسد. بر همین مبنا طی جمع بندی كه با شهرداری تهران داشتیم مقرر شد آنها لایحه ای را برای طراحی اساسنامه شركت ها و سازمان ها آماده كنند و در بخش دوم یعنی اصلاح تشكیلات كه پرتنش تر است شورا طرحی را نمایش كند.

رسولی با بیان این كه طی سال های اخیر شاهد توسعه افقی و عمودی شهرداری تهران بوده ایم، اظهاركرد: علاوه بر این كه به سبب پهن پیكر بودن ساختار شهرداری شاهد كندی فعالیت ها هستیم متاسفانه موازی كاری و دوباره كاری در انجام ماموریت ها باز وجود دارد. این مساله به این جا ختم نمی گردد بلكه با كمال تاسف در بعضی موارد این موازی كاری ها به تزاحم و كشیده شدن دیوارهای بلند بین بخش های مختلف شهرداری منجر گردیده است.

خزانه دار شورای اسلامی شهر تهران در ادامه اظهاركرد: از ۹ معاونت شهرداری تهران تنها شش معاونت مجوزهای لازم را دارند و شهرداری باید این معاونت ها را به شش معاونت كم كند. اجازه دهید با عنایت به مشكلاتی كه امكان دارد احداث شود نام این معاونت ها را - كه مصوبات لازم را ندارند - اعلام نكنم اما ما در شورا پیكره اصلی را تصویب می نماییم و خود شهردار باید نسبت به ادغام و كاهش آنها اقدام نماید. در واقع ما همچون خیاطی هستیم كه اندازه ها را مشخص می نماییم و شهرداری باید پیكره را احداث كند.

وی با بیان این كه این طرح در امتداد سبك و چابك سازی است، اظهار داشت: یكی دیگر از اقداماتی كه در امتداد چابك سازی شهرداری صورت خواهد گرفت، حذف پست های غیر ضرور و بعضی از پست های فاقد شرح وظایف است. بعنوان مثال پست مشاوره، قائم مقام و جانشین نه تنها كمكی به ساختار شهرداری نمی كنند بلكه زاید و مضر هستند.

رسولی در مورد سرانجام بانك شهر و سرپرستی ۷ ماهه سرپرست آن اظهاركرد: بانك شهر متعلق به ۸ كلان شهر است و شهرداری تهران باز در این بانك سهام دار است.

وی با بیان این كه محمدعلی افشانی - شهردار سابق تهران - در طول مدیریت خود جلسات زیادی را برای تعیین تكلیف وضعیت این بانك برگزار كرد، اظهار داشت: حكم سرپرستی در بعضی از مشاغل قانونی محدودیت زمانی دارد اما در بعضی از مشاغل محدودیتی وجود ندارد.

این عضو شورای شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اشاره به این كه بررسی طرح اصلاح ساختاری شهرداری تاثیری بر وضعیت كاركنان آن ندارد، اشاره كرد: برای نخستین بار در تلاش هستیم كه تعدیل از بالا و از معاونان و مشاوران صورت بگیرد. هر چند كه برمبنای مصوبات قانونی شهرداری باید هر ساله حدود ۶ درصد از حجم خودرا سبك سازی كند.

وی در پاسخ به پرسشی درباب لازم الاجرا بودن كاهش پست مشاوران و معاونان در شورای شهر باز اظهار داشت: مشاورین شورا هیچ كدام دارای پست سازمانی ثبت شده نیستند و به صورت خرید خدمت برای جبران كم دانشی اعضا در حوزه های مختلف فعال می باشند و ارتباط استخدامی با شورا ندارند.

رسولی با بیان این كه تصویب این طرح تصمیم سختی است اما اگر اجرا شود به نفع حقوق عمومی مردم است، اظهاركرد: عوارض تصویب این طرح مربوط به مدیران خاص است.

وی با اشاره به این كه در شهرداری مناطق، نواحی و سازمان ها و شركت ها سه دسته مشاور وجود دارد، اظهار داشت: مشاورانی كه دارای پست سازمانی هستند به صورت قطع در این طرح حذف می شوند، برخی مشاوران ابلاغ های انشایی دارند و بعضی دیگر نخبه و متخصص هستند. اعضای شورای شهر نسبت به حذف مشاوران دسته اول و دوم - كه غیر ضرور هستند - تاكید دارند.

این عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش كه آیا امكان دارد با حذف پست مشاور و قائم مقام كارهای مدیریتی سخت تر شود، اظهاركرد: شهردار یا مدیر عامل هر منطقه باید در ساختار رسمی جانمایی هایی داشته باشد و نظام تقسیم كار بدون قائم مقام و جانشین بازتعریف شود. دقت داشته باشیم كه مردم به ما عوارض نمی دهند كه دستمزد قائم مقامی را بدهیم كه تنها در مراسم ها شركت می كنند و یا در غیاب شهردار و مدیر عامل كارها را پیش می برد.

وی با بیان این كه با تصویب این طرح حداقل ۲۵۰ مدیر ارشد شامل مشاور، قائم مقام، معاونان مناطق در سطح شركت ها، سازمان ها و مناطق حذف می شوند، اظهار داشت: تصمیم سختی است كه اساسا سبب نارضایتی بعضی از افراد باز میگردد اما اگر ما مدعی هستیم كه نماینده مردم هستیم باید این عمل جراحی بزرگ را انجام دهیم.

رسولی در مورد وضعیت بازنشسته های شهرداری باز اظهاركرد: معاون منابع انسانی فهرست افراد بازنشسته در شهرداری را داد و عنوان نمود كه این افراد از شهرداری رفته اند اما قانون منع به كارگیری بازنشستگان بیشتر برای افشانی بود و حالا كه رفته، رفتن یا نرفتن مابقی بازنشستگان در صدر اخبار نیست.

وی در ادامه در مورد بازنشستگی شهرداری منطقه ۲ و رئیس سازمان بوستان ها باز با اشاره به اینكه بازنشستگی تعریف خودرا دارد، اظهار داشت: اگر كارمندی تقاضای بازنشستگی كند و رئیسش قبول نكند این كارمند بازنشسته تلقی نمی گردد و اگر كارمندی متقاضی باشد و مقام مافوق آن باز موافقت كند، این فرد بازنشسته نمی گردد و از حالت اشتغال به بازنشستگی تبدیل میگردد و مستمری دریافت می كند البته این توضیحات منطقی نیست اما قانونی می باشد و كشت پور و مختاری تا زمانی كه این اتفاق برایشان رخ ندهد( قبول مقام مافوق) بازنشسته تلقی نمی شوند.

این عضو شورای شهر تهران در مورد شخص مختاری اظهار داشت: مختاری تا زمانی كه حكم بازنشستگی دریافت نكند، هر سنی داشته باشد كارمند رسمی شهرداری تهران است.

وی درانتها اظهار داشت: امیدواریم اعضای شورای شهر به طرح گردنگیر شهرداری تهران به ادغام و كاهش حوزه های معاونت شهرداری تهران و حذف پست های قائم مقام یا جانشین و مشاور در كلیه واحدهای شهرداری در روز یكشنبه هفته آینده (۲۵ آذرماه) رای مثبت دهند.
1397/09/20
14:07:21
5.0 / 5
4431
تگهای خبر: ثبت , خرید , شهر , شورای شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری