گفت وگویی به بهانه ی نمایش مستند تخت سلیمان در حقیقت

ادعایی كه نمی توان در دنیای مستندسازی داشت

ادعایی كه نمی توان در دنیای مستندسازی داشت

فقط سفر: پژمان مظاهری پور درباره مستند جدیدش كه به محوطه باستانی «تخت سلیمان» پرداخته است، اظهار داشت: دیرینه شناسی مانند رمزگشایی است و ما تك تك بناهای «تخت سلیمان» را معرفی می نماییم و می گوییم چه چیزهایی و چطور پیدا شده، این در شرایطی است كه نمی توانیم این ادعا را در دنیای مستندسازی داشته باشیم كه ما برای نخستین بار چیزی در تخت سلیمان كشف كردیم چون حتی در حوزه دیرینه شناسی هم نسبتا همه بررسی ها انجام شده است.


این مستندساز با اشاره به اینكه حدود ۱۸ سال است كه در حوزه مطالعات دیرینه شناسی فعالیت می كند، درباره مستند جدیدش به نام «تخت سلیمان» كه مقرر است برای اولین بار در دوازدهمین جشنواره سینما حقیقت به نمایش درآید به ایسنا اظهار داشت: مدتی است كه به شكل كاملاً تخصصی در حوزه مطالعات باستانی، موضوعات مختلفی را به تصویر كشیدم و در حوزه های بررسی و كاوش و حفظ و نگهداری محوطه های باستانی ایران كار مستندسازی انجام داده ام.
او افزود: چند سالی است كه بر روی تاریخ مطالعات باستان شناختی محوطه های باستانی كار می كنم، به این مفهوم كه اسناد تاریخ مطالعات دیرینه شناسی شان را مورد توجه قرار داده ام. محوطه های باستانی حالا برای مردم شناخته شده اند مثل تخت سلیمان، تخت جمشید، چغازنبیل، نقش رستم، بیستون همه این محوطه ها معرفی شده و بین مردم معروف هستند اما اینكه چه اتفاقاتی در ضمن قرون و هزاره هایی كه بر آنها گذشته است رخ داده، معین نمی باشد و تحقیقات دیرینه شناسی بوده كه موجب روشن شدن این اطلاعات شده است.
این مستندساز با اشاره به اینكه "این مستند ۵۰ دقیقه ای، روایتی از كسانی است كه برای نخستین بار به تخت سلیمان سفر كرده و به كاوش پرداخته اند" افزود: ما یك سیر تاریخی را مورد توجه قرار داده ایم و از اسناد قدیمی آغاز نموده ایم تا به دوران جدید و ثبت جهانی این اثر باستانی پرداخته ایم. از مهمترین اسنادی كه برای این مستند استفاده شد مصاحبه هایی بوده با "دیتریش هوف" عتیقه شناس آلمانی كه در سال ۱۹۶۰ تا ۷۰ میلادی در این منطقه به كاوش پرداخته، انجام شد. همین طور فیلمی از آرشیو كه مربوط به جستجوهای دهه ۶۰ میلادی آلمانی ها در این منطقه بوده تهیه شده است. قسمت مهم دیگر مصاحبه با دیرینه شناسی به نام "حسین توفیقی" است كه خودش در دریاچه این محوطه غواصی كرده و به دریاچه وارد شده است.


مظاهری پور با اشاره به اینكه "كسی نمی تواند بگوید كه برای اولین بار است به ساخت مستندی درباره مكانی تاریخی می پردازد"، اظهار داشت: تخت سلیمان مورد توجه خیلی از مستندسازان بوده و از منوچهر عسگری نسب كه درباره مناطق مختلف ایران مستند می سازد و مستندی قبل از انقلاب درباره این منطقه تولید شده تا علی اكبر ولدبیگی و ارد عطارپور و پیروز كلانتری و همین طور پروانه معصومی و فیلم های دیگر... خیلی دیگر از مستندسازان در این زمینه مستند ساخته اند. بدین سبب نمی توانیم این ادعا را در دنیای مستندسازی داشته باشیم كه ما برای نخستین بار چیزی در تخت سلیمان كشف كردیم یا شناختیم چون حتی در حوزه دیرینه شناسی هم نسبتا همه بررسی ها انجام شده و هر روز شاهد كشف جدیدی از یافته های علمی در دنیای دیرینه شناسی هستیم.
او درانتها اظهار داشت: این مستند درباره مطالعات دیرینه شناسی این محیط باستانی تولید شده و به معرفی سازه های باستانی از نگاه باستان شناسان می پردازد. دیرینه شناسی مانند رمزگشایی است و ما تك تك بناهای تخت سلیمان را معرفی می نماییم و می گوییم چه چیزهایی در آن پیدا شده و چطور پیدا شده اند. ما در این راه از نقشه ها و طراحی ها استفاده كردیم و بودجه كافی برای آنكه بتوانیم از جلوه های ویژه بصری بهره ببریم نداشتیم. در مستندسازی، شما ایده هایی دارید كه اگر بخواهید آنها را عملی كنید به اعتبارات زیادی احتیاج است. كسی كه خوش شانس باشد و این اعتبارات را داشته باشد فیلم بهتری خواهد ساخت و اگر كسی اینها را نداشته باشد حتی اگر فكر و ایده خوبی هم داشته باشد كاری از پیش نمی برد.
عوامل ساخت این مستند عبارتند از نویسنده، كارگردان و تهیه كننده: پژمان مظاهری پور، تدوین: مریم حق پناه، گفتار متن: شهرام درخشان، تهیه شده در شبكه مستند سیما.
مستند «تخت سلیمان» ۱۸ آذر ماه در آغازین روز جشنواره ی سینما حقیقت ساعت ۱۶ در سالن ۶ پردیس سینمایی «چارسو» به نمایش درمی آید.مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4

1397/09/17
15:12:40
5.0 / 5
4851
تگهای خبر: تخت جمشید , ثبت , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری