پایانی شیرین برای مرگ در جاده

پایانی شیرین برای مرگ در جاده

فقط سفر: یك میلیون و ۲۵ نفر امسال در تصادف های جاده ای جان خودرا از دست دادند. ۲.۲ درصد از مرگ ومیرهای جهان در جاده ها اتفاق می افتد. حوادث جاده ای سالانه ۵۱۸ میلیارد دلار در سطح جهان خسارت به جا می گذارد. پیش بینی میگردد بلا های جاده ای تا سال ۲۰۳۰ به پنجمین علت مرگ در جهان تبدیل گردد، با این وجود اتحادیه اروپا در تلاش است میزان این تلفات را تا سال ۲۰۵۰ به صفر برساند.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، سومین یكشنبه ماه نوامبر (برابر با ۲۷ آبان ماه)، روز جهانی یادبود قربانیان ترافیك جاده ای است. شعار سازمان ملل متحد برای این روز در سال ۲۰۱۸ «داستان های جاده ها» است. حمیرا محب علی، پژوهشگر و كارشناس ارشد گردشگری در یادداشتی با عنوان «جاده های هوشمند و مسافران آگاه» كه در اختیار این خبرگزاری قرار داده، به وضعیت سوانح جاده ای كه سفر را تحت الشعاع قرار داده پرداخته و نوشته است: "امسال حدودا ۱.۲۵ میلیون نفر در تصادفات جاده ای جان خودرا از دست دادند. به صورت متوسط هر روز ۳۲۸۷ مرگ در جهان بر اثر سوانح جاده ای اتفاق می افتد و حدود ۵۰ میلیون نفر باز سالانه مجروح یا از كار افتاده می شوند. بیشتر از نیمی از مرگ و میر ناشی از ترافیك در سن ۱۵ تا ۴۴ سال رخ می دهد. تصادفات رانندگی در جاده بعنوان یكی از مهمترین دلایل مرگ و میر در دنیا، ۲.۲٪ از كل مرگ و میرهای جهان را به خود مختص كرده است. بیشتر از ۹۰ درصد از تمام تلفات جاده ای باز در كشورهای كم درآمد رخ می دهد.
حوادث جاده ای سالانه ۵۱۸ میلیارد دلار در سطح جهان خسارت به همراه دارد. این میزان در كشورهای كم درآمد حدود ۶۵ میلیارد دلار در سال است كه بیشتر از كل مبلغ دریافت شده از كمك های توسعه است. با این وجود پیش بینی میگردد كه بلا های جاده ای به پنجمین علت مرگ در سال ۲۰۳۰ تبدیل گردد.
جاده و سفر دو مفهوم جدایی ناپذیرند و این آمار به خوبی نشان داده است كه سوانح جاده ای تا چه اندازه می تواند تهدیدی برای بشر تلقی شود.

داستان های جاده ها
اهمیت سوژه امنیت در سفرهای جاده ای به حدی است كه سازمان ملل متحد سومین یكشنبه نوامبر را در هرسال به این سوژه مختص كرده است و آنرا روز جهانی یادبود قربانیان ترافیك جاده ای با هدف پیشگیری از بلا های جاده ای نامیده است.
امسال(۲۰۱۸) شعار این روز چنین است: “Roads Stories” یا داستان های جاده ها. سازمان ملل عنوان كرده است كه مفهوم جاده چیزی برتر از حركت از یك نقطه به نقطه دیگر است و البته جاده ها داستان هایی دارند كه بعضی از آنها غم انگیز است.
این سازمان همین طور اعتقاد دارد كه مطمئن ترین مسافر، مسافر آگاه است و بااینكه شرایط ایمنی جاده ای در یك كشور بر شهروندان آن تاثیر می گذارد اما مسافران ناآگاه به سبب ناآشنایی با قوانین جاده های محلی، فرهنگ جاده ها، شرایط جاده ها و گزینه های مسافرتی، همچنان یك گروه بسیار بلا پذیر از كاربران جاده ای هستند.
از زمان تصویب روز جهانی یادبود قربانیان ترافیك جاده ای، به سبب قطعنامه ۵/۶۰ مجمع عمومی سازمان ملل متحد، رعایت اصول ایمنی در سفرهای بین جاده ای سرلوحه خیلی از فعالیت های در رابطه با كنترل سوانح شده است كه این روز را به ابزار مهمی در امتداد تلاش های جهانی برای كاهش تلفات جاده ها تبدیل نموده است چونكه قربانی شدن در سفر با تركیب پیچیده ای از مشكلات عاطفی و اقتصادی ناشی از تصادفات جاده ای همراه می باشد. بر این اساس در سال ۲۰۰۸ برنامه گسترده و همزمان در كشورهای آرژانتین، استرالیا، برزیل، كانادا، هند، ژاپن، مكزیك، نیجریه، فیلیپین، آفریقای جنوبی، اوگاندا و ایالات متحده و... شروع شد تا عزم جهانی را برای كنترل سوانح نشان دهد.
در اروپا باز یك وب سایت اختصاصی برای پیوند كشورها از راه به اشتراك گذاشتن اهداف مشترك و یادآوری افراد كشته و مجروح در تصادفات جاده ها افتتاح شد اما در همین حین و با پیشرفت تكنولوژی دنیا به سمت اشكال هوشمند سفر كشیده شد و از بطن آن پدیده ای به نام جاده های هوشمند شكل گرفت. جاده های هوشمند شكلی واقعی از یك جاده اند كه با سیستم های هوشمندانه ومجازی می توانند مسافر را از مبدأ تا مقصد راهنمایی كنند و برای دستیابی به هر آنچه كه یك مسافر در طول سفر به آن نیاز دارد، اطلاع رسانی كنند. بخشی از این امكانات هوشمندانه به معرفی جاذبه های مسیر می پردازد، بخشی از آن امكانات رفاهی بین مسیر را برای مسافر معرفی می كند، بخش دیگری به شرایط اقلیمی و جغرافیایی سفر مربوط است و در بخش دیگری به معرفی امكانات ایمنی و امنیتی موجود در سفر می پردازد. این دو بخش آخر بیشتر از بقیه می تواند در پیشگیری سوانح جاده ای موثر باشد و البته كسی نمی داند چه زمانی جاده های جهان یكپارچه به سیستم هوشمند مجهز می گردد.

جاده های هوشمند
جاده هوشمند پروژه ای است مبتنی بر تكنولوژی كه با هدف افزایش ایمنی جاده ها ابتدا در كشورهای اسكاندیناوی شروع به كار كرد. این نوآوری در سیستم حمل و نقل بزودی حمایت صندوق توسعه اتحادیه اروپا را برای همكاری های میان منطقه ای به خود اختصاص داد. هدف از این كار كاهش تلفات جاده ای بود.
هر چند كه تلفات درجاده های اروپا در حال كاهش است اما هر سال بیشتر از ۴۰، ۰۰۰نفر در جاده های اروپا تصادف می كنند و با وجود سیستم های جدید ایمنی و رانندگی بیشتر از ۹۰ درصد از حوادث ناشی از خطاها قبل از حادثه و نه در حین حادثه اتفاق می افتد كه قابل پیشگیری است. اتحادیه اروپا بر این اساس پیش بینی كرده است كه جاده های هوشمند بتوانند تلفات سوانح رانندگی را تا سال ۲۰۲۰ به میزان قابل توجهی كاهش دهند و تا سال ۲۰۵۰ به صفر برسانند.
جاده های هوشمند به واقع جریان تحرك پایدار در سفر هستند. استفاده از تمام سنسورهای مورد نیاز در سفر، امكان استفاده از رنگ های حساس به نور در شب كه قابلیت شارژ در نور روز را دارند، حساسگرهای اقلیمی كه نشان می دهند جاده در چه وضعیتی است، ابزارهای هوشمند بارگیری باتری وسایل الكتریكی و... همگی همچون مواردی است كه می تواند در یك جاده هوشمند به ما كمك نماید تا سفری سالم را تجربه نماییم. جاده های هوشمند فقط در خدمت بشر نیستند، این جاده ها به گونه ای طراحی شده اند كه كمترین بلا زیست محیطی را به منطقه وارد كنند. سنسورهای مربوط به عبور حیوانات و حیات وحش و شناسایی موقعیت حیات وحش برای كنترل محیط زیست و پیشگیری از بلا به حیوانات هم در این جاده ها در نظر گرفته شده است. مسیر این جاده ها باز به گونه ای است كه حداقل برخورد را با زیستگاه های حیوانات به دنبال داشته باشد.
از سوژه سوانح جاده ای كه بگذریم، جاده های هوشمند توریست را براحتی برای بازدید از میراث فرهنگی هدایت می كند. این كه در راه چه جاذبه هایی وجود دارد، چگونه می توان از آن بازدید كرد و... به عبارتی جاده های هوشمند می تواند خودش مقصدی برای گردشگران باشد یا به تنهایی جاذبه ای كه یك توریست را در طول جاده حركت دهد. حداقل در ابتدای افتتاح چنین پروژه هایی به نظر می رسد كه چنین خواهد شد! "1397/08/28
13:36:07
5.0 / 5
4934
تگهای خبر: توریست , حمل و نقل , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری