به دنبال اصلاح ساختار صدور گواهینامه آلایندگی وسایل نقلیه

نظارت بر تولید و شماره گذاری وسایل نقلیه تشدید شد

نظارت بر تولید و شماره گذاری وسایل نقلیه تشدید شد

فقط سفر: معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست از تغییرات ساختاری در نحوه صدور گواهینامه های آلایندگی وسایل نقلیه موتوری آگاهی داد و اظهار داشت: اصلاح ساختارهای صدور گواهینامه آلایندگی خودروها و موتورسیكلت ها موجب شفافیت در صدور مجوزها و بررسی دقیق مستندات فنی آلایندگی مجاز خودروها میگردد.مسعود تجریشی در گفت وگو با ایسنا با بیان اینكه در امتداد اجرای قانون هوای پاك، ساختار صدور گواهینامه های آلایندگی به منظور اعمال نظارت بیشتر بر تولید و شماره گذاری خودروها اصلاح شده است، اظهار داشت: بزودی سامانه صدور مجوز گواهینامه خودرو، موتورسیكلت و تجهیزات پس پالایش به صورت برخط در سازمان حفاظت محیط زیست راه اندازی میگردد.

وی با اشاره به اینكه برمبنای مفاد آیین نامه فنی «ماده ۲» قانون هوای پاك، سازمان حفاظت محیط زیست موظف است نحوه صدور گواهینامه های آلایندگی خودرویی را به روزرسانی كند، اشاره كرد: این مصوبه ای است كه در جهت اجرای قانون هوای پاك، توسط هیأت وزیران به سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ گردیده است.
نظارت سازمان محیط زیست بر تولید خودروها و موتورسیكلت ها تقویت میگردد
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به لزوم به روزرسانی ساختار صدور گواهینامه آلایندگی خودرویی اظهار داشت: هدف از به روزرسانی این است كه نظارت بر مجوزهای تولید و شماره گذاری انواع وسایل نقلیه سبك و سنگین به شكل شدیدتر و جدی تری اعمال شود.

تجریشی اصرار كرد كه اصلاح نحوه صدور گواهینامه های آلایندگی «تایید نوع» وسایل نقلیه موتوری كشور ضمن احداث شفافیت در صدور مجوزها موجب رفع انحصار كارشناسی در صدور مجوزهای تایید نوع، بررسی دقیق «مستندات فنی» به منظور سطح آلایندگی مجاز خودروها و رسیدگی دقیق و به موقع به درخواست های صنعت در قالب یك سامانه میگردد.
درخواست های صنعت خودرو در «یك كمیته فنی» بررسی می شود
وی افزود: در این جهت معاونت محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست كمیته فنی صدور گواهینامه های تایید نوع و تطابق تولید را تشكیل داده است كه شامل كارشناسان سازمان وكارشناسان مدعو است. این كمیته در جلسات هفتگی به بررسی درخواست های صدور مجوز آلایندگی می پردازد.
مجوزهای آلایندگی چه زمانی باطل می شوند؟
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست شرایط ابطال مجوز آلایندگی را تشریح و اظهار نمود: گواهینامه مجوز آلایندگی هر نوع وسیله نقلیه در فرمت استاندارد و با ذكر جزئیات كامل به نحوی تدوین شده است كه با تغییر هرگونه مشخصه مندرج در این گواهینامه شامل نوع خودرو، موتورسیكلت یا تجهیزات پس پالایش، مجوز باطل و ستاندن مجوز جدید ضروری خواهد شد. چنین جزئیات فنی برای آغازین بار در كشور در گواهینامه مذكور درج شده است و در اختیار متقاضی و نیروی انتظامی برای پلاك گذاری قرار می گیرد.

وی اشاره كرد: برمبنای مفاد قانون هوای پاك و در قالب چارچوب جدید، هر زمان و به هر نحوی «كمیته فنی صدور گواهینامه تایید نوع و تطابق تولید زیست محیطی» از تخطی از شرایط آلایندگی در محصول تولیدی، توسط متقاضی باخبر شود و اطمینان كارشناسی به عمل آورد، مجوز صادره باطل و موارد جهت منع پلاك گذاری به نیروی انتظامی اعلام خواهد شد.

به گفته تجریشی، از این پس مجوزها از سازمان حفاظت محیط زیست به صورت سالانه صادر می شوند و متقاضی شامل خودروساز، وارد كننده خودرو یا شركت های بازرسی مورد تایید سازمان باید هر ساله حتی در صورت عدم تغییر در مشخصات فنی سامانه های كنترل آلایندگی و سطح آلایندگی باردیگر برای تمدید این مجوز اقدام نمایند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اعلام این خبر كه بزودی سامانه صدور مجوزهای گواهینامه های آلایندگی به صورت برخط در سازمان حفاظت محیط زیست راه اندازی می شود، اظهار داشت: این سامانه ضمن حذف فرآیند بوروكراتیك اداری سبب دقت نظر، شفافیت همین طور امكان نظارت دقیق تر بر فعالیت های متقاضیان صدور مجوز می شود، افزون بر این استقرار سامانه الكترونیك فرصت احداث یك پایگاه داده جامع را برای كشور فراهم می آورد.

تجریشی درانتها اظهار داشت كه روز یكشنبه (۲۰ آبان)، آغازین نمونه از گواهینامه های آلایندگی خودرویی جدید را برای چند نمونه موتورسیكلت بنزینی انژكتوری با سطح استاندارد یورو ۴ بررسی گردید و به امضا رسید و نسخه های تایید شده برای مجوز پلاك گذاری به پلیس ارسال شد.

به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، تایید نوع رویه ای است كه برمبنای آن مرجع تایید، گواهی می دهد نوعی از وسیله نقلیه، الزامات فنی و مقررات اجرایی مربوط به استاندارد ملی مرجع یا استانداردهای جداگانه مربوطه را رعایت كرده است. هـدف از تائید نوع خودرو، حصول اطمینان از رعایت خاصیت های ایمنی، زیست محیطی و عملكردی در طراحی و ساخت آن است.


1397/08/25
18:48:32
5.0 / 5
4963
تگهای خبر: استاندارد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری