یادگار امیركبیر و مصطفی دیوانه در بازار تهران

یادگار امیركبیر و مصطفی دیوانه در بازار تهران

فقط سفر: اودلاجان، بازار پاچنار هنوز با یاد لوطی های تهران قدیم زنده است؛ لوطی هایی كه بانی مساجد قدیمی در چند قدمی یكدیگرند و هر كدام به روش خود بانی مراسم عزاداری و مسجدهای قدیمی می شوند كه به نظر نمی رسد هنوز از جانب میراث فرهنگی توجه چندانی به آن ها شده باشد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، آوازه ی مسجد «مصباح الزهرا» در بازار پاچنار تهران را نه تنها بازاریان كه حتما مردم قدیم میابان های مولوی، شوش، خیام تا میدان اعدام در دوره ی پهلوی شنیده اند، به واسطه ی یك نام، «مصطفی دیوانه» یا «پادگان» كه بعدها نام اصلی اش «مصطفی دادكان» با احترام بر سر زبان ها جاری می شد.

داستان مسجد «مصباح الزهرا» در بازار پاچنار داستانِ متفاوتی از عشق یك لوطی به امام حسین (ع) است، شخصی كه باید داستان زندگی اش را به دو دوره تقسیم كرد، دوره ی روزگار لوطی مسلكی در محدوده محله های خیام، میدان اعدام و چهارراه گلوبندك به گونه ای كه هیچ یك از هم سلكی های وی جرأت همآوردی با او را نداشتند و البته كه در همان زمان هم همیشه احترام سادات و ضعیفان را رعایت می كرد و دوره دوم زندگی او كه با سفر به كربلا و نجف همراه بود. پس از بازگشت از سفر كربلا مصطفی گردن كلفت و بزن بهادردر كربلا دفن شد و مصطفی دیگری متولد شد.
مسجد مصباح الزهرا در خیابان خیام

1397/06/29
14:06:23
5.0 / 5
4315
تگهای خبر: سفر , میراث , میراث فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری