وضعیت ناگوار اشكفت تاریخی كلخوران

وضعیت ناگوار اشكفت تاریخی كلخوران

فقط سفر: اشكَفتِ تاریخی روستای «ویَند كَلخُوران» در شهر سَرعِین استان اردبیل یا همان گوردخمه های باستانی توسط قاچاقچیان اَموال فرهنگی – تاریخی مورد دست اَندازی قرار گرفته و صدمه های برگشت ناپذیری به آن ها وارد شده است.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، سیاوش آریا در مطلبی در سایت "مهرگان" با عنوان «شبیخون به غار باستانی «ویَند كَلخوران» در سرعین» از وضعیت نامناسب این محوطه ی تاریخی و بی توجهی ها به این منطقه در استان اردبیل خبر می دهد.

او در مطلب خود نوشته است؛ «اِشكَفت (غار) تاریخی و بی همتای روستای ویَند كلخُوران از بخش های شهر سَرعین كه با گمان بسیار فراوان و با نشانه ها و شواهد موجود باید گوردَخمه یا همان آرامگاه های صخره ای مردگان باشد به دست غارتگران آثار تاریخی به علت همیشگی یافتن گنج، مورد تعرضات بی شماری قرار گرفته و به تاراج رفته است.

قاچاقچیان اَموال تاریخی – فرهنگی با دستگاه های پیكور (چكش تخریب) و دِریل به جان یادگارهای نیاكانی افتاده و در اقدامی نابخردانه، گودال هایی نزدیك به یك متر و در چند جای این گوردخمه ها به وجود آورده و ساختار این آثار را به هم ریخته و از هم گُسسته اند. كَندوكاوهای غیرمجازی كه نوعی شبیخون به یادمان های تاریخی به شمار می آید و بیشتر بخش ها و درون گوردخمه ها را شكسته و از میان برده و شواهد باستان شناختی آن ها را برای همیشه نابود كرده است، یادگاری نویسی با رنگ و به جا گذاشتن زباله های پلاستیكی و شیشه ای گوناگون بعضی از افراد بازدیدكننده در درون این یادمان تاریخی پرارزش است كه صحنه ی زشت و زننده ای را به نمایش گذاشته است.رِخنه ی گُل سنگ ها و گیاهان هَرز در درون سنگ ها كه سبب تولید شكاف و ترك های فراوان در هر نقطه از اثر شده، ز دیگر مشكلات این اثر تاریخی است، اما شاید بدترین چیزی كه مایه ی آزار گردشگران و علاقمندان به این نمونه از یادمان های تاریخی در هنگام ورود به درون گوردخمه ها را تولید می كند، بوی بد و آزار دهنده ی ناشی از ریختن بعضی از زباله ها و حتی مدفوع انسانی است كه تحمل ماندن در آن فضای تاریخی را می گیرد.»این فعال میراث فرهنگی در بخش دیگری از مطلب خود درباره ثبت ملی این اثر آورده است؛ «مدیر میراث فرهنگی شهر سرعین از ثبت ملی آن - گوردخمه- با كاربری اِشكَفت و با نام "اِشكفت روستای ویَند كَلخوران" سخن گفته است. همینطور این سرپرست از نبود پرونده ی ثبتی اثر در دفتر نمایندگی میراث فرهنگی شهر سرعین حرف می زند. البته در نوشته ای اینترنتی آمده است "آثار صخره ای ویند در ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ خورشیدی با شماره ۳۶۶۹ بعنوان یكی از آثار ملی كشور به ثبت رسیده است"»آریا همینطور در بخش دیگری از مطلب خود در مورد تاراج بزرگ گوردخمه های روستای ویند كلخوران نوشته است؛ «گوردخمه های باستانی روستای ویَند كَلخُوران در پِی ناكارآمدی مدیریت میراث فرهنگی و رها شدن آن درگوشه ای به حال خود و رسیدگی نكردن و غفلت مدیران میراث فرهنگی، مورد تاراج قاچاقچیان اَموال تاریخی – فرهنگی به بهانه های خیال اَنگیز و پوچ یافتن گنج جای گرفته و صدمه های برگشت ناپذیری دیده است. آن ها با دستگاه های پیكور و دِریل برقی و دیگر ابزار و آلات به جان این آثار افتاده و چند بخش از درون و كف این گوردخمه ها را با كَند و كاوهای غیرمجاز خود و پدیداری گودال های ژرف (عمیق) ویران كرده و ساختار و اصالت اثر را به هم ریخته اند. به گونه ای كه دیگر نمی توان بر روی این یادمان تاریخی پژوهش و بررسی انجام داد و به كاربری دقیق و قدمت آن دست یافت.او در بخش پایانی مطلب خود در مورد این محوطه تاریخی توضیح داده است: «شهر سَرعین در ۲۸ كیلومتری غرب اَردبیل و در دامنه ی شمال شرقی كوه سبلان قرار گرفته است. «ویَن»د نام روستایی است كه در چهاركیلومتری شهر سرعین است. در بخش خاوری روستای ویند كلخُوران چشمه ی آب روان و زلالی وجود دارد كه از دره ی «ورنیاب» سرچشمه گرفته و تا بخش پایانی كشتزارهای روستای ویند دنباله دارد. در بالای چشمه آب و بر سینه ی كوه، دهانه ی چهار اِشكفت دیده می گردد.

تصاویر این گزارش توسط سیاوش آریا ثبت شده اند


1397/06/16
01:07:43
5.0 / 5
4542
تگهای خبر: اینترنت , ثبت , شهر , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری