مزایای كشیدن خیابان در بافت های تاریخی!

مزایای كشیدن خیابان در بافت های تاریخی!

فقط سفر: «وقتی می گویند خیابانی در خرم آباد، در ساری، شیراز یا محله بلاغی قزوین كشیده می گردد باید بدانیم ارزش هایی كه تخریب می نماییم به هیچ وجه قابل بازگشت نیستند و برای مقابله با این اتفاقات باید سطح آگاهی در جامعه را ارتقاء داد.»به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، در نشست كارگاه آموزشی بازآفرینی بافت ها و گورستان های تاریخی شهرها كه توسط دفتر حفظ و احیاء بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی با حضور معاون میراث فرهنگی كشور، معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی، مدیر كل دفتر حفظ و احیاء بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی، مدیركل دفتر ثبت آثار تاریخی و كارشناسان این دو حوزه برگزار شد، نسبت به غفلت از ارزش ها و ثروت های شهرهای تاریخی تاكید شد.

محمدسعید ایزدی، معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با بیان این كه تعدادی از بافت های تاریخی كشور دستخوش تغییر و تخریب عظیم شده اند، بیان كرد: درحال حاضر ارزش ها و ثروت هایی كه در شهرهای تاریخی داشتیم دچار افول و مخاطراتی شده و وضعیت موجود مبین آن است كه از این خصوصیت ها غفلت شده و دستگاه های مختلف مبادرت به تخریب آنها كرده اند.

او این نابسامانی ها در شهرها و بافت های تاریخی كشور را فقط مختص شهرها ندانست و اضافه كرد: این اتفاق نشان دهنده نداشتن تعادل در بهره گیری از كل منابع كشور است، به گونه ای كه اكنون ما در كشور با فقر و مشكلات اجتماعی شهری كه یكی از پرچالش ترین موضوعات شهری است دست به گریبانیم. این درحالی است كه متاسفانه متوجه رفتارهای غلط خود در جریان توسعه شهرها نیستیم.

وی افزود: درحال حاضر شاهد آن هستیم كه دستگاه ها بدون كوچكترین دانشی دست به تخریب بافت های تاریخی كشور می زنند و همه ی وجوه آن را كه شامل میراث كالبدی، طبیعی و معنوی می شود، تخریب می كنند. خوشبختانه چندی قبل با كمك معاون میراث فرهنگی كشور جلوی یك خطای بزرگ و خیابان كشی در قلب بافت تاریخی ساری را گرفتیم.

ایزدی همینطور به شیوه های مواجهه با شهرهای تاریخی اشاره نمود و اضافه كرد: تهیه طرح جامع و طرح تفصیلی یكی از شیوه های ما در مواجهه با شهرهای تاریخی هستند اما با اینكه این طرح ها شهر را نظام مند و دارای برنامه كرده اند اما متاسفانه جلوی هیچ تخریبی را آنگونه كه انتظار داشتیم، نگرفتند.

او اظهار داشت: صدمه شناسی حكم می كند كه در نظام و انگارهای شهری تجدیدنظر نماییم و به جای توجه به كمیت ها به كیفیت ها توجه نماییم. به صورتی كه به نظر می آید به سمت رویكردهایی پیش برویم تا با مردم برای سرمایه و آینده آنها مشاركت نماییم. سیاستی كه در ادبیات جهانی سیاست بازآفرینی گفته می گردد.

معاون معماری و شهرسازی در ادامه سخنانش به گورستان های تاریخی اشاره نمود كه محل تعامل اجتماعی افراد ساكن در آن منطقه بوده است و اضافه كرد: گورستان های تاریخی مانند تخت فولاد در این شرایط هستند. در گذشته مردم گپ وگفت های خویش را در این محل انجام می دادند اما متاسفانه ما این ارزش ها را از دست دادیم و هم اكنون در شرایطی هستیم كه به هیچ وجه نمی توانیم هیچ تعرض دیگری را تحمل نماییم.

او تصریح كرد: وقتی می گویند خیابانی در خرم آباد، در ساری، شیراز و محله بلاغی قزوین كشیده می گردد باید بدانیم ارزش هایی كه تخریب می نماییم به هیچ وجه قابل بازگشت نیستند و برای مقابله با این اتفاقات باید سطح آگاهی در جامعه را ارتقاء داد.

ایزدی با اشاره به اینكه هم اكنون باید به سمتی برویم كه آموزش مهارت فنی و آگاهی رسانی باید در اولویت قرار گیرد، تصریح كرد: به جای دولت محور بودن باید از جریان های مردمی و اجتماعی حمایت كرد. آگاهی رسانی و مجموعه اتفاقات مرمتی در مركز محله ای تاریخی مانند «نایین» سبب شد تا مردمی كه مسكن مهر را برگزیده بودند ترغیب شوند دوباره به بافت تاریخی این شهر برگردند.

معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی به پروژه های خوب سازمان میراث فرهنگی و وزارت راه و شهرسازی اشاره نمود كه هم پیوند با بافت تاریخی است و اظهار داشت: این پروژه های كارشناسی شده كمك می نماید تا این مسیر تنزل را رو به صفر هدایت نماییم و این اتفاق نخواهد افتاد مگر با گفتمان سازی در جامعه.

ایزدی بر آمادگی وزارت راه و شهرسازی همگام با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بعنوان وظیفه و درمان مشكلات مبتلابه شهرهای تاریخی مانند سال های گذشته و پرقوت تر در جهت حفاظت و حراست از معماری ایرانی اسلامی كشور تصریح كرد.

بی نظمی و بی برنامگی تبدیل به چالش شهرهای تاریخی شده

محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - هم با بیان این كه خوشبختانه وزارت راه و شهرسازی در مبحث حفاظت و مرمت و توجه به میراث بسیار موثر عمل كرده است، از این نمونه اقدامات را حساسیت ویژه برای پیگیری موضوعات مربوط به حفاظت از میراث فرهنگی در شورای عالی دانست و اظهار داشت: كمتر دوره ای را دیده ام كه دستگاه ها اینگونه به حفاظت توجه نمایند. جامعه هم در این خصوص مطالبه می كند اما باز این مقدار كم است و باید این همكاری و هماهنگی افزایش پیدا كند.

وی تصریح كرد: امیدواریم این بی نظمی و بی برنامگی كه هم اكنون تبدیل به چالش شهرهای تاریخی شده با مشاركت جدی مردم مسیر دیگری پیدا كند.


1397/06/10
16:16:33
5.0 / 5
4026
تگهای خبر: ثبت , شهر , صنایع دستی , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری