ارز مسافرتی چند؟

ارز مسافرتی چند؟

فقط سفر: مسافران برای تهیه ارز دیگر روی ارز ارزان قیمت حساب نكنند. این روزها و در سیاست جدید بانك مركزی ارزهای خدماتی با نرخ هم تراز بازار آزاد عرضه می گردد و برای امروز تا ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان قیمت خورده است.به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، امروز(چهارشنبه) بازار آزاد ارز به روال روزهای اخیر پر رفت و آمد بود، گر چه نرخ ها روبه رشد نبود، اما همچنان اثر گرانی روز گذشته در بازار وجود دارد، تقاضا بالا و فروشنده كم. دلار كه روز گذشته تا ۱۱ هزار و ۱۰۰ تومان رشد كرده بود برای امروز بین ۱۰ هزار و ۸۵۰ تا ۱۱ هزار تومان و یورو كه ۱۳ هزار تومان را رد كرده بود تا ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان معامله شد. همچین در صرافی هایی كه در چارچوب ضوابط بانك مركزی برای فروش ارز ورود كرده و ارز خدماتی عرضه می كنند، نرخ های درج شده در تابلوی آنها تفاوت چندانی با نرخ آزاد ندارد؛ به صورتی كه خرید دلار تا ۱۰ هزار و ۸۰۰ و فروش ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان انجام می گردد و یورو تا ۱۲ هزار و ۸۰۰ خرید و ۱۲ هزار و ۹۰۰ فروخته می گردد.

این در حالی است كه در بسته جدید ارزی قرار بود تا با شروع رسمی فعالیت صرافی ها در بازار آزاد، فروش ارز را در ۲۳ گروه با دریافت مدارك انجام دهند كه همچون آنها ارز مسافرتی بود. شرایط نرخ گذاری هم این گونه اعلام گردید كه نرخ مورد معامله در بازار ثانویه از جانب صرافی ها با یك درصد بالاتر به ارزهای خدماتی اختصاص پیدا كند؛ اما در حالی بازار ثانویه دلار را با كمتر از ۹۰۰۰ تومان معامله می كنند كه در بازار آزاد از ابتدای اجرای بسته جدید ارزی هیچ گاه دلار به كمتر از ۱۰ هزار تومان نرسیده و صرافی هایی كه ارز خدماتی عرضه می كنند همواره نرخی بالاتر از ۱۰ هزار تومان داشته اند.

در مجموع ارز مسافرتی اكنون هم قیمت بازار آزاد است و با این شرایط مسافرانی كه برای خرید ارز به بازار آزاد آمده اند اغلب برایشان فرقی نمی كند كه از صرافی و با عرضه مدرك خرید كنند یا با نرخ بازار آزاد. می گویند وقتی اختلاف قیمتی نیست، دلیلی هم وجود ندارد كه در چند صرافی محدودی كه ارز مسافرتی می فروشند در صف مانده و وقت بگذرانند چراكه به راحتی می توانند از كانال صرافی های آشنا و یا دلالان ارز مورد نیاز خویش را تهیه كنند.

طی سال های گذشته همراه با گروه هایی كه مشمول دریافت ارز دولتی از بانك مركزی می شدند مسافران هم در دوره های مختلف مقادیری ارز را با نرخ مبادله ای دریافت می كردند و تا شهریورماه ۱۳۹۶ هر مسافر می توانست تا ۳۰۰ دلار ارز با نرخ دولتی كه در آخرین قیمت گذاری ها به ۳۵۰۰ تومان می رسید، دریافت كند. اما از این تاریخ به بعد بانك مركزی ارز مبادله ای را حذف نمود و مسافران در بازار آزاد و البته با رجوع به صرافی بانك ها و عرضه مدارك سفر ارز مسافرتی خویش را تا ۵۰۰۰ یورو و یك بار در سال دریافت می كردند كه نرخ آن نسبت به بازار آزاد بین ۵۰ تا ۱۰۰ تومان كمتر بود. البته در آن هنگام قیمت دلار به حدودی كمتر از ۴۰۰۰ تومان در بازار آزاد می رسید. از این رو تفاوت چندانی بین ارز مبادله ای و آزاد وجود نداشت.

اما در سال جدید و در سیاست ارزی كه از فروردین اجرا شد، ارز مسافرتی به حداكثر ۱۰۰۰ دلار كاهش پیدا كرد، البته نرخ جذاب ۴۲۰۰ تومانی به آن اختصاص یافت. نرخی كه برای واردات كالاهای اساسی و مورد نیاز اعمال می شد برای سفر هم در نظر گرفتند كه به مرور سبب شدت گرفتن انتقادات نسبت به این مورد و درخواست برای آزادسازی ارز مسافرتی شد، چون كه در سویی دیگر اختلاف قابل توجه نرخ ۴۲۰۰ تومان با بازار آزاد باعث تولید رانت بزرگی شده بود به هر حال قیمت بازار تا بیش از ۱۰ هزار تومان رشد كرد و فاصله حدود ۶۰۰۰ تومانی نرخ دولتی و آزاد ارز مسافرتی را به دلالی كشید.
1397/06/08
19:48:15
5.0 / 5
4493
تگهای خبر: خدمات , خرید , سفر , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری