كدام ساحل شمال تمیزتر است؟

كدام ساحل شمال تمیزتر است؟

فقط سفر: رئیس كارگروه تخصصی گردشگری و صنایع دستی اتاق فكر توسعه و تعالی استان مازندران اظهار داشت: مناطق ساحلی خالی از سكنه در سواحل كه دارای بافت جنگلی هستند دارای ساحل بهتر و تمیزترند.


مهدی رمضان زاده در گفت وگو با ایسنا اظهار نمود: مناطقی مانند نمك آبرود در غرب استان به علت ساخت و ساز كمتر در سواحل دارای پهنه آبی سالم می باشد و وضعیت مطلوب تری دارد.
آلودگی دریای خزر چالش دیگر گردشگری دریایی
عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران آلودگی دریای خزر را با عنایت به نقشه توپوگرافی استان و جهت شیب جنگل به دریا بعنوان تهدید دانست و اظهار نمود: ورود انواع فاضلاب های خانگی و مراكز اقامتگاهی كه بدون كنترل وارد دریا شده است آینده گردشگری مازندران را با مشكل مواجه می كند.
حساسیت ویژه در گردشگری میانكاله
رمضان زاده با اشاره به اینكه اگر مقرر است هرگونه فعالیت گردشگری در میانكاله صورت گیرد باید با حساسیت ویژه زیست محیطی اجرا شود، اظهار داشت: این منطقه به علت ساحل آزاد و هوای مطبوع و اینكه تا حدود زیادی توانسته گونه های مختلف گیاهی و جانوری خویش را حفظ كند جزء استثناهای مازندران در گردشگری می باشد.
لزوم ورود سرمایه گذار در حیطه ساحل و دریا
رمضان زاده از وجود موانع بسیار بر سر راه سرمایه گذار بخش خصوصی اطلاع داد و ضمن بیان اینكه سرمایه گذار باید برای پروژه ها ترغیب شود، اظهار داشت: نباید با مراحل پیچیده اعطای مجوز باعث دلسردی بخش خصوصی شد.
وی با اشاره به اینكه سرمایه گذار در ورود به این حوزه با دیدن مشكلات و كسب مجوزهای بسیار، نگران بازگشت سرمایه شده و مردد خواهد شد، اظهار داشت: باید با اتخاذ یك مدیریت یكپارچه در جهت جلب، حمایت و عرضه خدمات بهتر و هم رفع مشكلات اقدام نمود تا سرمایه گذار تنها با یك ارگان و یا یك شخص روبه رو باشد.
نبود مدیریت یكپارچه در بخش گردشگری دریایی
مدیرگروه گردشگری دانشگاه مازندران از ضعف یكپارچه گردشگری در بخش سواحل یاد و تصریح كرد: تعداد نهادهایی كه مسئولیت اعطای مجوز به سرمایه گذار هستند مختلف بوده و مخالفت یكی از آنها در مراحل صدور مجوز سبب سردرگمی، دلسردی و عدم تمایل سرمایه گذار می گردد.
كمبود طرح های مشترك بین سازمان های مرتبط و تناقض قوانین
رمضان زاده از اجرای طرح های گردشگری توسط برخی نهادها مانند بنادر و دریانوردی و انجام پروژه های مطالعاتی از جانب آنان اطلاع داد و اظهار داشت: مشاهده شده كه برخی از این طرح ها و مطالعات بدون اطلاع وزارت كل و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شكل گرفته كه بعدها می تواند تناقض هایی به لحاظ اجرایی به همراه داشته باشد. خیلی از مشكلاتی كه در حوزه گردشگری دریایی هم اكنون میان محیط زیست، منابع طبیعی و گردشگری شاهد آن هستیم، مربوط به این مبحث می شود؛ كمبود طرح های مشترك بین این سازمان ها و اینكه هر نهادی با تلاش و تكیه بر الزامات قانونی خود، پروژه ای را مطرح می كند از دلایل بروز مشكلات در حوزه گردشگری دریایی است.
پراكندگی نهادهای مرتبط در حیطه گردشگری مازندران
رمضان زاده در ادامه به چالش های بخش گردشگری در استان مازندران اشاره نمود و اضافه كرد: اولین چالش، پراكندگی نهادهای مرتبط در حیطه گردشگری استان است كه در این رابطه نیاز به شناسایی متولی اصلی گردشگری در مازندران داریم. در واقع باید تمركز سیاست های در رابطه با گردشگری در حیطه جغرافیایی استان از آن مركز انتشار یافته و نهادی دیگری نتواند با تشكیل كارگروه های تخصصی در زمینه گردشگری فعالیت كند.
وی با اشاره به اینكه بیش از 400 پروژه بوم گردی در استان وجود داشته كه 80 مورد دارای مجوز هستند؛ بیشتر توجه بوم گردی به مناطق كوهستانی و روستاهای دامنه كوه معطوف شده است اما در گذشته معماری سواحل هم وجود داشته كه نیازمند ورود به این حوزه هستیم.
وی با اشاره به اینكه در گذشته تقاضا برای خرید زمین در جلگه و ساحل بیشتر از كوهستان بود، به كمبود سكونتگاه های بكر ساحلی به لحاظ قدمت، اشاره و تصریح كرد: معماری خاصی در این مناطق وجود داشت كه با حركت و نگاه بوم گردی به سمت سواحل امیدواریم این معماری احیا شود.
رئیس كارگروه تخصصی گردشگری و صنایع دستی اتاق فكر توسعه و تعالی استان مازندران در مورد اجرای پروژه های بوم گردی و روستاهای هدف آن اظهار داشت: با عنایت به قانون، بوم گردی در روستاها امكان پذیر بوده و از آنجایی كه سواحل به صورت عمده در اختیار بافت شهری قرار گرفته است می توان در فواصل بین شهرها كه روستاهای ساحلی وجود دارد برای ساخت خانه های بوم گردی ساحلی متمركز شد كه به صورت قطع جذاب خواهد بود.
رمضان زاده با اشاره به اینكه ارزش بوم گردی به سطح محدود اجرای آن است، اظهار داشت: اینكه بخواهیم برای تولید اشتغال هر تعداد پروژه بوم گردی دایر نماییم رویكرد درستی نیست چون كه در این زمینه، اقامتگاه های دیگری مانند خانه مسافر، هتل ها و متل ها هم وجود دارند.
عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با اشاره به اینكه الگوی فعلی در همین سطح محدود به هویت مكانی مناطق كمك كرده و نباید تعداد این اقامت گاه ها افزایش یابد، تصریح كرد: در مبحث مهاجرت هم می تواند با تولید شغل در روستاها مانع از مهاجرت جوانان به شهرها و خارج از استان شود و در نقطه مقابل هم چون به صورت محدود است انتظاری بر اثر منفی مهاجرت هم وجود ندارد.
بلندمرتبه سازی در سواحل در تعارض با رویكرد گردشگری
ریاست كارگروه تخصصی گردشگری اتاق فكر استان با اشاره به وجود ساختمان های بلند مرتبه در سواحل استان اظهار داشت: وجود این تعداد ساختمان كه اغلب آنها بیش از 5 طبقه دارند رویكرد مناسبی برای مبحث گردشگری نیست.
رئیس كارگروه تخصصی گردشگری و صنایع دستی اتاق فكر توسعه و تعالی استان مازندران در ادامه از شیوع تفكرات و نظرات اشتباه و نادرست در مورد بلندمرتبه سازی در قالب پروژه های مختلف ابراز تاسف كرد و اضافه كرد: با وجود اطلاع خیلی از مهندسان از این رویكرد نادرست، بازهم شاهد پروژه های مطالعاتی و صدور مجوز در مورد هتل ها در حریم ساحل هستیم.
تفكر گردشگری باید در جامعه اصلاح شود
رمضان زاده از اصلاح تفكر گردشگری در میان مردم و مدیران گفت و اظهار نمود: نگرش جامعه برای گردشگری دریایی باید همراه با احترام و ارزش باشد. گردشگران ساحلی مزایای مالی و فرهنگی برای استان به ارمغان می آورند و جاری شدن فرهنگ احترام در بخش گردشگری باعث تاثیرپذیری بر سایر بخش های جامعه خواهد شد.

1397/05/21
13:45:16
5.0 / 5
4668
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری