كشف آثار تاریخی از قاچاقچیان در ۳ استان كشور

كشف آثار تاریخی از قاچاقچیان در ۳ استان كشور

فقط سفر: فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی كشور از كشف و ضبط اشیای عتیقه مربوط به دوره تاریخی و ساسانی در استان های خراسان شمالی و گلستان و تعدادی اشیای تاریخی از دوره های قبل اسلام تا اسلام در همدان اطلاع داد.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، سردار امیر رحمت الهی فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: مأموران یگان حفاظت استان گلستان در ادامه روند دستگیری قاچاقچیان اموال تاریخی و رصد و پایش جرائم ضد مواریث تاریخی، با به دست آوردن اخباری از دوستداران میراث فرهنگی در خصوص خریدو فروش مقادیری اشیای عتیقه در شهرستان گرگان، بعد از چند روز كار اطلاعاتی وبه دست آوردن سرنخ های اولیه و شناسایی افراد دخیل دراین كار، با بهره گیری از ظرفیت حمایتی مراجع قضایی و انتظامی با دستگیری چهار قاچاقچی اموال عتیقه حین ارتكاب جرم، ۱۳ قلم اشیای اصل مربوط به دوره تاریخی از آن ها كشف و ضبط كردند.

او اضافه كرد: مأموران یگان حفاظت میراث فرهنگی استان خراسان شمالی هم در عملیاتی مشابه به محض اطلاع از خبر مربوط به احتمال خریدوفروش مقادیری اشیای عتیقه توسط افرادی سودجو درسطح استان، با شناسایی قاچاقچیان اموال تاریخی و هماهنگی مراجع قضایی و انتظامی، در عملیاتی با دستگیری یك متهم، ۵۷ شیء تاریخی شامل عطردان، مجسمه، تنگ شیشه ای، تندیس عقاب از جنس مفرغ، دستبند، سرنیزه، خنجر، پیه سوز و... از او كشف و ضبط كردند.

وی افزود: پس از كارشناسی های فنی انجام شده از جانب كارشناسان اداره كل میراث فرهنگی این استان، اصالت اشیای مكشوفه تأیید و قدمت آنها دوران ساسانی تخمین زده شد.

كشف و ضبط اشیای تاریخی در استان همدان

رحمت الهی همینطور از كشف و ضبط اشیای تاریخی با قدمت دوران هخامنشی، اسلامی، زندیه و ایلخانی با تلاش نیروهای یگان حفاظت استان همدان اطلاع داد.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی توضیح داد: مأموران یگان حفاظت میراث فرهنگی استان همدان در ادامه روند دستگیری قاچاقچیان اموال تاریخی و با به دست آوردن اخباری از دوستدارن میراث فرهنگی مبنی وقوع حفاری غیرمجاز و خریدو فروش مقادیری اشیای عتیقه در شهرستان اسدآباد، با تشكیل تیم ویژه عملیات نسبت به بررسی و شناسایی هویت افراد دخیل در امر قاچاق اشیای تاریخی اقدام نمودند.

او اضافه كرد: آن ها با بهره گیری از ظرفیت حمایتی مراجع قضایی و انتظامی با رجوع به منزل متهمان در دوعملیات مجزا ابتدا ۲۰ قطعه سكه تاریخی، تعدادی انگشتر و سنگ های قیمتی، یك دستگاه فلزیاب، تعدادی نارنجك جنگی و دستبند و در عملیات دیگر ۱۸ قطعه ظروف سفالی مطالعاتی، مواد منفجره و مقادیری ابزار و ادوات حفاری غیرمجاز كشف و ضبط كردند.

به گفته ی سردار رحمت الهی به دنبال كارشناسی های فنی انجام شده از جانب كارشناسان اداره كل میراث فرهنگی استان همدان، اصالت بخشی از اشیای مكشوفه تأیید و قدمت آنها دوران هخامنشی، اسلامی، زندیه و ایلخانی تخمین زده شد.


1397/05/15
00:46:53
5.0 / 5
4460
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری