قدیمی ترین كلیسای سلماس، موزه می شود؟

قدیمی ترین كلیسای سلماس، موزه می شود؟

فقط سفر: كلیسای تاریخی هفتوان سلماس در 4 كیلومتری جنوب شهرسلماس واقع در روستای ˮهفتوانˮ قدیمی ترین كلیسای سلماس با نقاشی های قدیمی و منحصربفرد و بعنوان پتانسیلی بالقوه برای جذب گردشگر و توریست برای این شهرستان مطرح است.


كلیسای هفتوان در فاصله 4 كیلومتری جنوب سلماس واقع در روستای هفتوان در سال 1012 هجری قمری در زمان شاه عباس صفوی تعمیر شده و كتیبه ای در دیوار جبهه غربی آن دیده می گردد كه شاید قدیمی ترین كلیسای سلماس باشد و در داخل بنا هم نوشته ای به زبان ارمنی در داخل دیوار گذاشته شده است.
این كلیسا داخل یك باغ بزرگ قرار گرفته بود و در گذشته در اعیاد مذهبی، ارمنیان از این كلیسا برای انجام اعمال مذهبی استفاده می كردند و جزو معدود بناهای تاریخی است كه از زلزله مخرب 1309 دیلمقان (سلماس قدیم) جان سالم به در برده است و دارای كتیبه های و سنگ نوشته های نفیس ارمنی است.
معصوم حسنی، مدیر دفتر نمایندگی اداره میراث فرهنگی و گردشگری در شهرستان سلماس در گفت و گو با خبرنگار ایسنا در مورد این اثر تاریخی با ارزش اظهار داشت: ساختمان این كلیسا بصورت قرینه بوده و دارای 4ستون در سالن اصلی و یك هرم 12ترك در سقف خود است.
حسنی بیان كرد: نخستین سالن آمفی تئاتر شمال غرب كشور هم در جوار این كلیسا قرار دارد و می توان گفت كاربرد سینمای امروزی را داشته و برای نمایش صحنه های تئاتر استفاده می شده كه متاسفانه دو دیوار این سالن در اثر گذشت زمان ریزش كرده و سردرب و دیوار ضلع جنوبی آن باقی مانده است.
وی ادامه داد: همینطور در كنار مقبره این كلیسا قبرستان قدیمی ارامنه با قدمتی بالغ بر 200سال پیش قرار دارد كه افراد معروف آن زمان را در این مكان دفن می كردند.
مدیر دفتر نمایندگی اداره میراث فرهنگی و گردشگری در سلماس در مورد اقدامات انجام شده برای مرمت این كلیسا اظهار نمود: برای اولین بار حدود 350 میلیون ریال اعتبارات اولیه در سال 92 برای مرمت قسمت های سقف این بنا و تولید عایق رطوبتی تخصیص یافت و بعد از آن در سال 95 هم حدود 900میلیون ریال برای انجام عملیات كف سازی داخل و محوطه این اثر تاریخی هزینه شده است و در سال 96 هم 400 میلیون ریال برای محوطه سازی و دیوارچینی دور سقف كلیسا هزینه شده است.
وی با اشاره به آثار یافت شده حین مرمت در این كلیسا تصریح كرد: حین كف سازی داخل كلیسا تنورهای دست ساز محلی و اسكلت دو كودك مربوط به حدود 200 سال پیش هم كشف شد كه بخاطر حفظ حرمتشان در همان مكان دفن شدند.
حسنی با اشاره به وجود نقاشی های نفیس تازه كشف شده از لایه های زیرین دیوارهای این كلیسا، بیان كرد: حین لایه برداری و دیوارچینی های اخیر در داخل كلیسا نقاشی های نفیسی كشف شده كه هنوز اطلاعات كاملی از مشخصات، قدمت و مطالب نهفته در این نقاشی ها در دست نیست و بعد از احیا و برجسته سازی این نقاشی ها، فعالیت های پژوهشی و تاریخ شناسی روی انها صورت خواهد گرفت.
وی اتصریح كرد: این مكان تاریخی تا سال92 یعنی تا پیش از آغاز عملیات مرمت برای بازدید عموم در روزهای نوروز باز بود و بعد از آن بسته شد اما در نوروز سال 97 كه این مكان را بصورت آزمایشی برای بازدید عموم بازگشایی كردیم، طبق آمار دفتر ثبت بازدیدها 1700 نفر بازدیدكننده و توریست از این كلیسای تاریخی دیدن كردند كه نشانگر ارزش و اهمیت این جاذبه مهم تاریخی و گردشگری شهرستان است.
حسنی با اشاره به در دستور كار قرارگرفتن احیای سالن آمفی تئاتر موجود در این محوطه تاریخی، خاطرنشان كرد: باتوجه به ریزش كامل 2 دیواره این بنا و سالم ماندن سردرب و دیوار ضلع جنوبی آن، اولویت اول ما تثبیت بنای موردنظر طبق نقشه ها و طرح های سه بعدی موجود و و سپس بازسازی و احیای آن است.
مدیر دفتر نمایندگی اداره میراث فرهنگی و گردشگری در سلماس با اشاره به قابلیت این بنای باارزش تاریخی برای تولید یك موزه سنگ تصریح كرد: با عنایت به بررسی ها و شناسایی ظرفیت های سلماس، این شهرستان پتانسیل بالقوه ای برای احداث موزه سنگ های قدیمی و پرارزش و تاریخی دارد و می توان از این ظرفیت هایی همچون سنگ قبرهای تاریخی و وجود مجسمه های با قدمت از حیوانات و... برای احداث موزه در محوطه این كلیسای تاریخی در سلماس بهره برد.
گزارش از سجاد ثقفی، خبرنگار ایسنا1397/04/25
13:39:24
5.0 / 5
5030
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری