كشورهایی كه پشت یا مقابل ایران قرار گرفتند

منظر باستانی ساسانیان چگونه جهانی شد

منظر باستانی ساسانیان چگونه جهانی شد

فقط سفر: پرونده محور ساسانی در فیروزآباد استان فارس بعد از بحث های فراوان در اجلاس كمیته میراث جهانی یونسكو و با وجود ایرادهایی، به ثبت رسید.


به گزارش فقط سفر به نقل از ایسنا، در چهل ودومین اجلاس كمیته میراث جهانی یونسكو، امروز (۹ تیر) نوبت به بررسی پرونده "منظر دیرینه شناسی فیروزآیاد" یا "محور ساسانی فیروزآباد" رسید كه در ابتدا با توضیح نماینده ایكوموس بعنوان یكی از بازوهای مشورتی كمیته میراث جهانی یونسكو همراه بود.
نماینده ایكوموس در ابتدا توضیحی درباره موقعیت جغرافیایی و اهمیت تاریخی و فرهنگی محور ساسانی فیروزآباد ارائه كرد و نكته های برجسته این محوطه را برشمرد و از پتانسیل های جهانی شدن این محوطه صحبت كرد اما در نهایت با عنایت به اطلاعات موجود، نظر بر دیفر شدن این پرونده، یعنی قابل طرح مجدد در اجلاس دو سال بعد داد تا اطلاعات بیشتری در این باره كسب شود و به این نكته هم تصریح كرد كه شرایط حفظ و نگهداری این محوطه هم اكنون بحرانی است و نیازمند به رسیدگی فوری است.
پس از آن نوبت به كشورهای مختلف رسید و اسپانیا نخستین كشوری بود كه بعد از صحبت درباره اززش های فرهنگی، تاریخی، معماری و باستانی این محوطه، از ثبت جهانی آن بر مبنای معیارهای ۲، ۳ و ۵ حمایت كرد و كشورهای چین، كویت، تانزانیا، كوبا، بوركینافاسو، اوگانادا و بحرین هم در پشتیبانی از اسپانیا، از ثبت جهانی محور ساسانی استان فارس در لیست میراث جهانی یونسكو حمایت كردند.
بوسنی و هرزگوین، تونس و بزریل از كشورهایی بودند كه ایرادهایی همچون نقشه های دیرینه شناسی و پلان مدیریتی را درباره پرونده "محور ساسانی فارس" مطرح نمودند و با پیشنهاد ایكوموس درباره دیفر شدن این پرونده به اجلاس دو سال بعد موافق بودند. نماینده استرالیا هم نقص هایی را متوجه این پرونده خواند اما در نهایت با عنایت به ارزش بالای تاریخی و باستانی آن، از ثبت جهانی آن حمایت كرد.
كشور نروژ كه در ابتدا چندان با ثبت جهانی پرونده ایران موافق نبود، بعد از حمایت اغلب كشورها، به جمع حامیان ثبت جهانی آن پیوست.
رییس كمیته میراث جهانی از ایران خواست توضیحاتی در دفاع از ثبت جهانی پرونده خود ارائه دهد و عبدالرسول وطن دوست، نماینده ایران در كمیته میراث جهانی یونسكو، صحبت هایی درباره اهمیت های محوطه "محور ساسانی فارس" عرضه كرد و در نهایت نخستین پرونده ایران در چهل ودومین اجلاس كمیته میراث جهانی در لیست آثار جهانی یونسكو به ثبت رسید.
منطقه حفاظت شده ارسباران بعنوان یك اثر طبیعی دیگر پرونده ایران در اجلاس كمیته میراث جهانی یونسكو است كه تا چهارم جولای ( سیزدهم تیر) در شهر منامه بحرین ادامه دارد.1397/04/09
20:52:30
5.0 / 5
4402
تگهای خبر: ثبت , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
فقط سفر

onlytravel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فقط سفر محفوظ است

فقط سفر

سفر و گردشگری